VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Deti zo Základnej školy na Zemanskej ulici v Krompachoch si vysnívali lietajúci autobus, vďaka ktorému by sa dostali do školy alebo k starým rodičom rýchlejšie a zábavnejšie.
Futuristický model bol jedným z piatich funkčných, ktoré boli predstavené v rámci ôsmeho ročníka podujatia MyMachine Slovakia Expo v univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach.
Lieta vďaka héliu
Žiaci svoj nápad nakreslili, vysokoškoláci zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach zmenili kresbu na zmysluplný koncept a žiaci zo Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade zhotovili funkčný prototyp.
„Autobus naozaj lieta vďaka tomu, že je spojený s balónom naplneným héliom. Vďaka héliu sa vznáša a vrtuľkami sa otáča dopredu, dozadu, hore aj dole. Zatiaľ sme vyrobili len model na ukážku. Naozajstný lietajúci autobus je hudba budúcnosti, ale s obrovským balónom plným hélia by to teoreticky šlo,“ opisuje študent Šimon Šoltis.

Počas pol roka sa pri príprave autobusu riadne zapotili. „To, čo sme robili, nemáme oficiálne v študijných plánoch, ale posnažili sme sa, naštudovali sme si veci aj navyše a zostrojili sme elektronické systémy tak, aby fungoval.“
Pri všetkých modeloch platí, že žiaci zo základných škôl nakreslili svoje vysnívané vynálezy, vysokoškoláci vymysleli, ako by reálne mohli vyzerať a fungovať, a stredoškoláci potom vyrobili ich funkčné prototypy.

Vzbudiť záujem o vedu
Všetky vynálezy poputujú do tried základných škôl, ktoré ich vymysleli.
Programová manažérka projektu z Karpatskej nadácie Žofia Teplická uviedla, že deti a mladí ľudia takýmto spôsobom učia pracovať v tímoch, komunikovať, prezentovať, vnímať a rešpektovať vzájomne svoje talenty, kriticky myslieť a tvorivo pristupovať k riešeniu problémov.
„Naším cieľom je vzbudiť záujem detí a hlavne dievčat o vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku a podporiť záujem o štúdium technických smerov na stredných a vysokých školách," povedala Teplická.

Kreslo ako hojdačka
Deti na prezentácii zaujalo aj optimistické terapeutické inteligentné sedadlo Otis pre dvoch, ktoré si mohli aj vyskúšať. Hojdá sa mechanicky na princípe prevažovadla. Vysnívali si ho deti zo Základnej školy Felix v Košiciach.
„Kreslo má v sebe zabudovaný oxymeter, ktorý meria, ako dobre je krv okysličená, a deti majú po bokoch uložené hry a hračky. Vydáva psie zvuky, aby to spríjemnilo deťom sedenie. Môže sa to používať v školách, škôlkach, ale aj inde, lebo kreslo má nosnosť aj 150 kilogramov,“ hovorí Samuel Bodnár zo Strednej priemyselnej školy strojníckej v Košiciach, jeden z autorov projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.