VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Najsilnejšia slnečná búrka za viac ako dve desaťročia zasiahla v piatok Zem, na oblohe od austrálskej Tasmánie až po Britániu vyvolala veľkolepé svetelné predstavenia.
Jav zároveň ohrozuje fungovanie družíc a energetických sietí, informovala TASR, ktorá správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Naplnili sa tak predpovede českého astrofotografa Petra Horálka z Fyzikálneho ústavu v Opave aj stránky Severe Weather Slovakia o.z.
Úkaz pozorovali aj ľudia na východnom Slovensku, napríklad vo Vysokých Tatrách.
Polárnu žiaru bude možné pozorovať aj v noci zo soboty na nedeľu a pravdepodobne ešte aj nasledujúce dve noci. Na mnohých miestach to však znemožňuje oblačnosť, čo avizuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav.
Najvyššia pravdepodobnosť jej pozorovania bude nad západným, čiastočne aj stredným Slovenskom, na východe je šanca najmenšia a trochu stúpa nadránom v severnej časti.
Extrémna geomagnetická búrka
Prvý z niekoľkých výronov koronálnej hmoty (CME) - expulzií plazmy a magnetických polí zo Slnka - prišiel krátko po 18.00 h SELČ, uviedlo Centrum pre predpovede vesmírneho počasia Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) so sídlom vo Washingtone.
Jav bol neskôr aktualizovaný na "extrémnu" geomagnetickú búrku - prvú od takzvanej "halloweenskej búrky" v októbri 2003, ktorá spôsobila výpadky elektriny vo Švédsku a poškodila energetickú infraštruktúru v Juhoafrickej republike. Očakáva sa, že v nasledujúcich dňoch budú planétu sužovať ďalšie CME.
Úrady upozornili prevádzkovateľov družíc, letecké spoločnosti a energetickú sieť, aby prijali preventívne opatrenia pre prípadné poruchy spôsobené zmenami magnetického poľa Zeme.
Na rozdiel od slnečných erupcií, ktoré sa pohybujú rýchlosťou svetla a na Zem dorazia približne za osem minút, CME sa pohybujú miernejším tempom, pričom úrady odhadujú súčasný priemer na 800 kilometrov za sekundu.
Pochádzajú z obrovskej skupiny slnečných škvŕn, ktorá je 17-krát väčšia ako naša planéta. Slnko sa blíži k vrcholu svojho 11-ročného cyklu, ktorý prináša zvýšenú aktivitu.
Mathew Owens, profesor vesmírnej fyziky na univerzite v Readingu, pre AFP uviedol, že účinky búrky sa prejavia najmä v severných a južných zemepisných šírkach planéty, ale ich rozsah bude závisieť od konečnej sily búrky.

Výpadky elektrickej energie
Kolísavé magnetické polia spojené s geomagnetickými búrkami vyvolávajú prúdy v dlhých vedeniach vrátane elektrických vedení, čo môže viesť k výpadkom elektrickej energie. Elektrizovať sa môžu aj dlhé potrubia, čo môže viesť k technickým problémom.
Najsilnejšia geomagnetická búrka v histórii, známa ako Carringtonova udalosť, sa vyskytla v septembri 1859 a bola pomenovaná po britskom astronómovi Richardovi Carringtonovi. Nadmerné prúdy na telegrafných vedeniach vtedy spôsobili technikom úrazy elektrickým prúdom a zapálili niekoľko telegrafných prístrojov.
Tmavá obloha a výhľad na sever
Na pozorovanie je potrebná nočná obloha, teda keď vidieť hviezdy a nebo je tmavé.
Záujemcovia o pozorovanie úkazu si musia nájsť miesto s nerušeným výhľadom na sever a oblasť, ktorú neruší svetelné znečistenie. V smere na sever sa preto nesmie nachádzať do vzdialenosti desiatok kilometrov žiadne väčšie mesto, jeho žiara totiž môže vytvoriť dojem umelej polárnej žiary, upozorňuje Petr Horálek.
Záujemcom o pozorovanie polárnej žiary odporúča sledovať tzv. aurorálne monitory, na počítači solarham.com alebo www.spaceweatherlive.com , prípadne mobilné aplikácie Aurora Alerts aurora-alerts.com. Aplikácie využívajú družicami namerané hodnoty slnečného vetra v reálnom čase, ktoré môžete priamo sledovať na stránke swpc.noaa.gov/products/real-time-solar-wind.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.