VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Opäť budeme mať šancu vidieť polárnu žiaru, a to v noci z piatka na sobotu a v noci zo soboty na nedeľu.
„Dôvodom je búrlivá aktivita Slnka, ktoré za posledný deň vyprodukovalo 10 silných erupcií. Oblaky plazmy by mali zasiahnuť našu planétu v priebehu piatkových nočných hodín a spôsobiť geomagnetické búrky trvajúce pravdepodobne počas celého víkendu," informoval český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.
O tejto zvýšenej aktivite Slnka informuje aj facebooková stránka Severe Weather Slovakia.
„Ako Slnko speje do maxima svojho jedenásťročného cyklu, na jeho povrchu sa vyskytujú eruptívne oblasti, z ktorých uniká hustejší slnečný vietor vo forme plazmatických oblakov. V posledných dňoch sa pritom také oblasti nachádzali na strane k Zemi a vyprodukovali hneď niekoľko silných erupcií, pri ktorých sa oblaky plazmy uvoľnili v smere k Zemi. V tejto chvíli astronómovia vedia minimálne o troch takých oblakoch, ktoré smerujú k nám," vysvetlil Horálek.

Neisté vlastnosti plazmy
Hoci oblaky plazmy uvoľnené pri silných erupciách putujú prakticky priamo v smere k našej planéte, pravdepodobnosť výskytu polárnej žiary nie je vždy stopercentná.
Tieto oblaky si totiž nesú aj vlastné magnetické pole a to musí mať vhodné vlastnosti na to, aby interagovalo so zemským magnetickým poľom a spôsobilo polárnu žiaru.
„Tieto vlastnosti sa bohužiaľ dopredu nedajú diagnostikovať. Zistíme ich, až keď zasiahnu družice ACE a DSCOVR, ktoré ležia na dráhe medzi Zemou a Slnkom (asi 1,5 milióna kilometrov od Zeme) a včas informujú o vlastnostiach aktuálneho slnečného vetra putujúceho smerom k Zemi. Informácie z týchto družíc však prichádzajú len desiatky minút pred príletom plazmy k našej planéte – vieme tak desiatky minút dopredu, či prípadné žiary uvidíme," dodal.

Výrazná červená, prípadne zelená
Polárne žiary pozorovateľné z našich končín bývajú obvykle veľmi slabé a často si ich neskúsený pozorovateľ zamení napríklad so svetelným znečistením.
Skutočná polárna žiara je viditeľná spravidla len nad severným obzorom (v smere k severnému pólu) a na fotografiách má nápadnú červenú farbu, vzácnejšie aj zelenú.
Žiara sa prejavuje pomerne dynamickými premenami – môžu sa objaviť svetlejšie vertikálne pásy, ktoré sa v priebehu niekoľkých sekúnd presúvajú zo strany na stranu.

Na pozorovanie je pritom potrebná tmavá obloha – ľudia si často žiaru zamieňajú s oblakmi zafarbenými do červena počas súmraku a svitania. Žiary sú však pozorovateľné až v noci, teda keď vidieť hviezdy a nebo je tmavé.
Záujemcovia o pozorovanie úkazu si teda musia nájsť miesto s nerušeným výhľadom na sever a tiež oblasť, ktorú neruší svetelné znečistenie. V smere na sever sa preto nesmie nachádzať do vzdialenosti desiatok kilometrov žiadne väčšie mesto, jeho žiara totiž môže vytvoriť dojem umelej polárnej žiary.
Záujemcom o pozorovanie polárnej žiary Horálek odporúča sledovať tzv. aurorálne monitory, na počítači solarham.com alebo www.spaceweatherlive.com , prípadne mobilné aplikácie Aurora Alerts aurora-alerts.com. Aplikácie využívajú družicami namerané hodnoty slnečného vetra v reálnom čase, ktoré môžete priamo sledovať na stránke swpc.noaa.gov/products/real-time-solar-wind.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.