Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Šoféri autobusov prudko jazdia, nevydávajú lístky, nestoja, ponosujú sa cestujúci

MICHALOVCE. Župný poslanec Milan Kaplan (kandidoval za SaS, PS) sa za cestujúcich Michalovského okresu posťažoval na služby autobusového dopravcu zazmluvneného košickou župou. Jej vedenie požiadal, aby o tom spoločnosť informovalo.
Prímestskú dopravu v okresoch Michalovce, Trebišov a Sobrance zabezpečuje spoločnosť Arriva. Kaplan o výhradách cestujúcich hovoril počas krajského zastupiteľstva.
Na Kaplana sa obrátili študenti michalovských stredných škôl. S niektorými vodičmi prímestských autobusov dopravcu majú negatívne skúsenosti.
Ako príklad uviedol prudké jazdenie, kedy si cestujúci nestihnú sadnúť a majú problém udržať rovnováhu. Niektorí vodiči podľa sťažovateľov odmietajú vydávať cestovné lístky na zastávkach, ktoré sú riadne zapísané v grafikone.
Študenti poukázali aj na arogantné správanie sa vodičov v prípadoch, keď sa cestujúci dopytujú na rôzne informácie o trase či žiadajú inú slovnú pomoc.
Za najväčší problém považujú sťažovatelia opakovaný prejazd cez zastávky bez zastavenia.
Problému sa venovala Jana Otriová.
Sýrsky Slovák: Divím sa, že je tu demokracia, ja ju nevidím. Nevážite si, že máte mier

Metropola východu je domovom mnohých utečencov. Nielen tých z Ukrajiny, ale aj obyvateľov vzdialenejších krajín zmietaných vojnou. Jedným z nich je aj Sýrčan GHAZWAN ZAHRA (76), ktorý si život na Slovensku vyskúšal už počas vysokoškolských štúdií.
Zo Slovenska si vzal to najcennejšie – spolužiačku, celoživotnú partnerku a manželku. Svoj životný príbeh porozprával v knižnici Litpark na Kukučínovej v Košiciach v rámci projektu Knižnica nahlas.
„Celý svet bol proti nám. Moji aj jej rodičia. Rodičia ju strašili, že ju v Sýrii vymenia za kravu alebo za ťavu a také veci. Ale ešte predtým, ako sme sa vzali, som ju vzal na návštevu do Sýrie na prázdniny k našim. Videla, ako si žijeme, nešla potom úplne do neznáma,“ spomína.
Prečo sa rozhodli vrátiť na Slovensko aj aké dojmy má z nášho politického systému, prezradil Elene Dankovej.
Bonsajom môže byť aj čerešňa alebo jabloň. Odborník radí, ako zvládnuť japonské umenie

Botanická záhrada v Košiciach otvorila v piatok 3. mája výstavu bonsajov, ktorá potrvá do nedele 5. mája. Japonské umenie miniaturizácie stromov a ich pestovania v miskách sa stalo bežnou súčasťou už aj slovenských domácností.
JURAJ SZABO, organizátor výstavy a majiteľ Bonsai centra Košice, pre Korzár porozprával, čo mu na tomto umení učarovalo a koľko má doma bonsajov.
„Každé dva – tri roky sa stromček vyberie z misky, korienky sa vyčistia, prestrihajú sa, dá sa nová zemina a dá sa naspäť. Tak ako sa staráte o vrchnú časť nad zemou, tak je dôležité aj postarať sa o spodnú časť. My to voláme operácia srdca, lebo je to veľký zásah do stromu, ale skúsení bonsajisti vedia, ako na to,“ hovorí Szabo.
Z Akcie Z mal vzniknúť košický wildpark. Padol režim i experiment, zoo si našla cestu

KOŠICE. Košická zoo si píše 45-ročnú históriu. Jej skúšobnú prevádzku otestovali v roku 1985, o rok neskôr ju otvorili natrvalo, vtedy ju navštívilo necelých štyritisíc ľudí.
„Za celú svoju históriu to bolo takmer 5,5 milióna ľudí,“ hovorí riaditeľ zoo Erich Kočner.
„Z organizácie, ktorú pri výstavbe sprevádzalo mnoho problémov a občas nie príliš dobré meno, sa v posledných rokoch stala rešpektovaná inštitúcia. V súčasnosti je pevne zakotvená v medzinárodných odborných organizáciách a podieľa sa na viacerých programoch záchrany zvierat,“ dodal riaditeľ.
Zoologická záhrada mala v roku 1985 27 druhov zvierat. Mestský národný výbor v Košiciach už v roku 1979 schválil vytvorenie košickej zoo ako príspevkovej organizácie.
V rovnakom roku tento predchodca súčasného mestského zastupiteľstva odsúhlasil zoo aj zriaďovaciu listinu.
Exkurziu do histórie košickej zoologickej záhrady pripravila Katarína Gécziová.
Košičanom predpovedala osud a budúcnosť svetoznáma jasnovidka

Polícia upozorňuje všetkých majiteľov psov v Košiciach, že na základe aktuálne platných predpisov, môžu svojich psov vodiť na ulici iba s náhubkom.
Noviny pred sto rokmi sa nezaoberali len psičkármi, ale napríklad aj požiarom v továrni na bryndzu či samovraždou trafikantky.
A písali aj o vojakovi, ktorý sa na jeden vlak pozeral a druhý ho zrazil.
Výber historických textov pripravil Tomáš Ondrejšík.
Ďalšie správy

Za predsedu PS snem zvolil opätovne Michala Šimečku. Predstavil plán, ako chce poraziť vo voľbách Smer
Spišský hrad ponúkne počas sezóny rozšírenú prehliadkovú trasu. Otvorí brány mučiarne aj hradnej kuchyne
Šport

Hrá druhú ligu a študuje. Nikdy neviete, čo sa stane, tvrdí. Nicolas Kurej oblieka dres OFK Malženice
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.