Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Primátor sa posadil na lavicu obžalovaných. Je to odveta za aktivistickú minulosť, vraví

HUMENNÉ, MAŠKOVCE, STRÁŽSKE. Primátor Strážskeho Patrik Magdoško (nezávislý) sa posadil na lavicu obžalovaných na humenskom okresnom súde. Čelí obžalobe z prečinu porušovania ochrany stromov a krov.
Prokuratúra viní Magdoška, že v presne nezistenom čase, najneskôr však do polovice mája 2021, vyrúbal bez súhlasu orgánu ochrany prírody a krajiny osem stromov v obci Maškovce v Humenskom okrese na pozemkoch v extraviláne obce, kadiaľ preteká potok Hrušovka. Platí na nich prvý stupeň ochrany prírody.
Magdoško tvrdí, že je nevinný a ide o odvetu za jeho aktivistickú minulosť. Vraví, že odstránil iba jednu vyvrátenú vŕbu, ktorá ktorá spadla a zahatala nielen potok, ale aj príjazdový most, jedinú prístupovú cestu k jeho pozemku, píše Jana Otriová.
Komár ázijský je už aj v Košiciach. Objavila ho expertka, keď jej začal cicať krv

KOŠICE. Invázny druh komára Aedes japonicus japonicus pochádzajúci z Japonska, Kórei, Číny a východných oblastí Ruska prvýkrát potvrdili už aj v Košiciach. Samičky komára ručne odchytili v Čermeľskom údolí aj v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie počas teplotne nadpriemerných mesiacov február a marec.
Profesorka Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na univerzite porozprávala o tom, čo tento komár so sebou prináša.
„Obľúbeným miestom komárov sú napríklad aj staré pneumatiky, v ktorých dlho stojí dažďová voda. Ale aj vázy na cintorínoch. Na rozmnoženie mu stačí malý objem stojatej vody. Voda v odhodenej plechovke. Alebo keď zalejete kvetináč a dlho ostane stáť voda v spodnej miske,“ hovorí Alica Kočišová.
Kde všade sa už komár ázijský objavil, ako sa líši od bežných komárov, čo všetko prenáša a aké opatrenia treba dodržiavať, aj na to sa jej pýtala Elena Danková.
Poslanci žiadajú vrátiť múzeu nezávislosť. Podľa šéfky kultúry je to spiatočnícke

PREŠOV, HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Personálny problém v prešovskom múzeu napokon vyriešila štrukturálna zmena. Písal sa rok 2016, županom bol ešte Peter Chudík zo Smeru. Funkcie riaditeľa Krajského múzea v Prešove sa vzdal Adrián Latta a vedením bola poverená Mária Kotorová, riaditeľka Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou vo Vranovskom okrese.
Nového riaditeľa sa vybrať nepodarilo. Zriaďovateľ oboch kultúrnych inštitúcií, Prešovský samosprávny kraj, sa ich rozhodol zlúčiť do jedného celku. Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou sa od 1. januára 2017 stalo organizačnou súčasťou Krajského múzea v Prešove.
Na jeho čelo bola menovaná Kotorová, ktorá ako poverená riaditeľka obhájila svoj post vo výberovom konaní. Neskôr z múzea odišla.
Súčasťou zlúčeného múzea bola a dodnes je okrem Hanušoviec a Prešova aj pobočka v Stropkove. V súčasnosti sa znovu objavili hlasy volajúce po osamostatnení sa hanušovského múzea. Dôvody zisťoval Michal Frank.
Z pamiatky na Gemeri ostali len holé steny. Po obnove porazila kasárne v Komárne

SLAVEC. Bol to tesný súboj. Napokon ho vyhrala obec Slavec v Rožňavskom okrese. S Komárnom súperila, kto získa cenu verejnosti v súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka.
Napokon rozhodlo 163 hlasov. Za Kúriu Andrássyovcov v Gombaseku hlasovalo 20 422 ľudí, objekt kasární pevnosti v Komárne získal 20 259 hlasov.
Rokokovú kúriu Andrássyovcov vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1975. Pamiatku zachránilo občianske združenie Sine Metu, ktoré je jej vlastníkom.
Financie na rekonštrukciu získalo z cezhraničného slovensko-maďarského projektu. Príspevok pre Sine Metu ako hlavného partnera bol takmer 710-tisíc eur, informuje Katarína Gécziová.
Ďalšie nebeské divadlo. Nad východným Slovenskom bolo opäť vidieť polárnu žiaru

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Nad východným Slovenskom sa v piatok večer opäť ukázala polárna žiara.
Keďže geomagnetická búrka silnie, je pravdepodobné, že ešte bude možnosť pozorovať polárnu žiaru a zrejme aj silnejšiu.
Polárna žiara je výsledkom zrážky nabitých častíc zo slnečného vetra s molekulami a atómami v hornej vrstve atmosféry Zeme.
Pozorovateľná je prevažne v arktických a subarktických oblastiach, na Slovensku ide o zriedkavý úkaz, píše Klaudia Jurkovičová.
Ďalšie správy

Škody po požiari v košickej nemocnici sú oveľa vyššie, ako sa pôvodne odhadovalo. Mladistvý páchateľ skončil vo väzbe
Obnova budovy súdov má stáť takmer 29 miliónov. Analytici radia znížiť hodnotu zákazky. Odporúčajú aj jej efektívnejšie využitie
V obci Soľ sa zrazilo nákladné auto s dodávkou, cestu uzavreli. Žiadna z piatich osôb neutrpela zranenia
Kamenné artefakty, o ktoré sa už nik nestará. Na mestskom cintoríne pribudlo lapidárium. Prirodzený kontrast vytvoria kvety
V byte začalo horieť jedlo na sporáku, jedna osoba sa nadýchala splodín
Modernejšie technológie v kultúrnom dome zlepšia divákom umelecký zážitok. V pláne je aj rekonštrukcia námestia
Na diaľnici pri Spišskom Štvrtku sa prevrátil kamión, unikalo z neho palivo. Na mieste zasahovali hasiči
Prešovské krajské múzeum predstaví kráľovskú stredovekú obchodnú cestu Via regalis. Spájala Slovensko so susedným Poľskom
Horskí záchranári pomáhali zranenému turistovi vo Veľkej Studenej doline. Utrpel úraz dolnej končatiny
Pre deti a vdovy po policajtoch, ktorí zomreli na Ukrajine, pripravili u nás tábor. Vyskúšali si aj jazdu na koňoch
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.