VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V zubnej ambulancii na prešovskom sídlisku Šváby majú v posledných dňoch aj 15 telefonátov denne. Zažívajú to odvtedy, ako rezort zdravotníctva ohlásil zrušenie benefitov za zubné úkony v podstate zo dňa na deň.
Pri absolvovaní povinných preventívnych prehliadok preplácali poisťovne lieky či zdravotnícke pomôcky, no najobľúbenejším benefitom bolo práve preplácanie výkonov u zubárov.
Preplácať ich nemajú už od mája všetky zdravotné poisťovne. Úkony, ktoré stihnú absolvovať pacienti do 30. apríla, ešte budú štandardne preplatené.
Ľudia chcú preto stihnúť návštevu zubára do konca apríla. Zubárka Zuzana Lišková hovorí, že pacientom nevedia pomôcť, pretože nemajú voľné termíny.
Benefity a preventívne prehliadky
Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zuzany Dolinkovej (Hlas) rušenie benefitov odôvodnilo tým, že zubný benefit splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity.
Poisťovne vyplácali zubné benefity od roku 2019. Uplatnili si ich viac ako dva milióny poistencov.
Keďže ich vyplácanie poisťovne podmieňovali okrem iného absolvovaním preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, ich návštevnosť sa zvýšila o 12 percent, čo predstavuje o 400-tisíc prehliadok viac za obdobie rokov 2019 - 2023.
Prišlo to náhle
Slovenská komora zubných lekárov považuje rýchle zrušenie zubných benefitov za neštandardné. Aj lekárka Lišková hovorí, že ju to zaráža. Prišlo to podľa nej veľmi náhle.
„Nepáči sa mi, že o tom ministerstvo informovalo na poslednú chvíľu. Keby povedali, že sa preplácanie benefitov zruší do konca roka, pacienti by sa rozložili na toto obdobie a ľudia by sa teraz takto neponáhľali do ambulancií.“
Hovorí, že im to spôsobuje problémy, keďže denne musia viacerým ľuďom vysvetľovať, že ich jednoducho už do konca mesiaca ošetriť nestihnú.
Zubárka konštatuje, že pre bežného človeka príspevok vo výške desiatok eur nie je zanedbateľná suma a využívalo to mnoho pacientov. Najčastejšie si preplácali zubné výplne a dentálnu hygienu.
Neférové riešenie
Všeobecne to zubárka hodnotí ako neférové riešenie. „Oklamali ľudí, pretože niektorí si kvôli benefitom na zubné úkony zmenili zdravotnú poisťovňu.“ Tie ponúkali v rámci zubnej starostlivosti rôzne výhody a úkony u zubára preplácali v rôznych sumách.
Napríklad poistenci štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne mali preplatenú dentálnu hygienu aj iné úkony v závislosti od programu, do ktorého boli zapojení.
Podmienkou preplatenia benefitov bolo absolvovať všetky preventívne prehliadky.
Všeobecná zdravotná poisťovňa uvádza, že zo zákona má pacient právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dorast a dospelých, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa.
Ľudia podľa zubárky Liškovej prestanú na tieto preventívne prehliadky chodiť, tak ako nechodili pred zavedením benefitov.
„Poisťovne majú štatistiky, že ľudia chodili na prehliadky aj kvôli bonusom na zubnú starostlivosť. Dokonca aj muži išli na preventívnu prehliadku na urológiu,“ konštatuje.
Všetky tri poisťovne potvrdzujú, že benefity viedli k vyššej návštevnosti preventívnych prehliadok.

Môže to nabúrať rozpočet
Rôzny dosah môže rušenie benefitov mať aj na pacientov. Prešovčanka Lucia využívala benefity na zubné ošetrenia pravidelne, na dentálnu hygienu chodila aj dvakrát ročne. Poistená je v súkromnej poisťovni Union.
„Ľudia si na to už zvykli. Niekomu to môže nabúrať rozpočet.“ Lucia zaplatila za dentálnu hygienu 25 eur, no vo svojom okolí počula, že za tento úkon u zubára platili ľudia aj 40 či viac eur.
„Známa mi hovorila, že si kvôli tomu bude musieť zrejme nájsť lacnejšiu zubárku. Zubári však majú plné kapacity a nie je ľahké dostať sa do inej ambulancie.“
S benefitom rátala aj pri závažnejších úkonoch u zubára, ktoré si vyžadujú opakovanú návštevu ambulancie. „Vedela som, že to budem mať pokryté. Čo je dobré, to zrušia. Mesačne platím do zdravotnej poisťovne desiatky eur. Brala som to tak, že mi iba vrátia moje peniaze.“
Šéfka asociácie: Menší záujem nebude
Ušetrené peniaze sa podľa rezortu presunú na úhradu inej potrebnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, teda na úhrady zdravotnej starostlivosti u všeobecných lekárov a špecialistov.
Výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková v relácii RTVS Aktuálne:24 povedala, že i keď sa zubné benefity zrušia, každá zdravotná poisťovňa sa zamýšľa nad novými výhodami pre poistencov od 1. 1. 2025. Osobne by si želala, aby medzi benefity poisťovne zaradili výhody týkajúce sa prevencie onkologických a kardiovaskulárnych ochorení.
„Zubným benefitom sme krásne zvýšili návštevnosť preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov. Teraz by sme sa už mohli posunúť ďalej,“ tvrdí Petríková.
Toho, že by ľudia prestali absolvovať preventívne prehliadky, ktorými bol zubný benefit podmienený, sa neobáva. Vysvetlila, že tento potenciál už benefit naplnil.
Komora postup kritizuje
Slovenská komora zubných lekárov však rozhodnutie kritizuje. So zmenou podľa komory nebudú spokojní ani pacienti.
Lujza Hanová z komory pre TASR poznamenala, že k rušeniu prichádza „v podstate zo dňa na deň".
„Či je to ten správny ťah na bránu v zmysle šetrenia pre dofinancovanie zdravotníctva, musí povedať pacient. Ale určite spokojný nebude, keďže termíny zubných ošetrení sú rozplánované počas roka," konštatuje.
Komora zároveň poukázala na to, že s ňou pri zavádzaní ani rušení benefitov nikto nekomunikoval.
„V prípade zavádzania nových benefitov ponúkame riešenia, vieme nastaviť benefity tak, aby neboli zaťažujúce pre zubných lekárov a boli motivačné pre pacientov. Len je potrebná komunikácia," dodala.
Hanová uviedla aj dva uhly pohľadu na preplácanie benefitov zdravotnými poisťovňami. Už v roku 2018 od prvého nastavenia benefitov zdravotnou poisťovňou vyjadrila komora negatívny postoj.
Išlo z ich pohľadu o ďalší administratívny úkon, ktorý zbytočne zaťažoval a zdržiaval zubárov. Pacientov však tieto finančné benefity motivovali k ošetreniu zubov.
Benefity podľa Hanovej okrem toho motivovali ľudí aj k účasti na preventívnych prehliadkach u zubného aj všeobecného lekára.

Kritika zo strany opozície
Zrušenie vyplácania benefitov kritizuje aj poslankyňa Národnej rady a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková. Po tom, ako si politici zvýšili platy či založili ministerstvo športu, zrušili benefity naviazané na preventívne prehliadky, hovorí.
Najprv na zubný benefit podľa nej mnohí nadávali, pretože ľudia nerozumeli, prečo je to naviazané na preventívne prehliadky. Často jej ľudia písali, či to je normálne.
„Opakovane som hovorila o tom, že je dôležité a správne, že takto to poisťovne robia. Preventívna prehliadka oveľa efektívnejšie predchádza chorobám, ako potom následná liečba.“
Pripomenula, že najviac zanedbávané boli prehliadky u dospelej populácie. „V tejto skupine bol nárast prehliadok až o 40 percent,“ povedala poslankyňa.
Aj podľa poslanca Národnej rady Tomáša Szalaya (SaS) hrozí, že zrušením benefitov klesne návštevnosť na preventívnych prehliadkach. Pripomenul, že sú významným zdrojom príjmov pre všeobecných lekárov.
„Ak im príde menej pacientov na prevenciu, v konečnom dôsledku sa k nim dostane menej peňazí a neskončia v ambulanciách.“
Benefity nastavia nanovo
Dolinkovej rezort neplánuje prehodnotiť zrušenie zubného benefitu. Ministerka v stredu uviedla, že benefit nezrušil rezort, ale samotné zdravotné poisťovne.
Podnet podľa nej prišiel aj zo strany ministerstva financií. To upozornilo, že na benefit sa používajú zdroje určené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Ako doplnila Dolinková, už teraz aktívne komunikujú, ako nastaviť benefit nanovo. „Budeme hľadať také riešenia, aby to bolo pre pacienta čo najprijateľnejšie.“
Zopakovala pri tom, že v aktuálnej situácii už benefit neprinášal požadované efekty. Poisťovne by ho teda mali nastaviť nanovo. Podľa ministerky to však podľa všetkého bude až od začiatku budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.