Keď ministerstvo kultúry v závere marca odvolalo riaditeľku Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti, Zuzanu Liptákovú, podalo niekoľko jeho zamestnancov výpovede. Štyria odišli k 31. marcu a dve podali výpoveď k 30. aprílu. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) Liptákovú odvolala bez udania dôvodu.
Na popradskom občianskom protivládnom proteste vystúpila pred druhým kolom prezidentských volieb LUCIA DUBRAVAY TRAUTENBERGER, ktorá bola ešte donedávna vedúcou zahraničných projektov a výkonnou riaditeľkou medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava. V Bibiane pôsobila od januára 2022, tiež sa rozhodla odísť .
Z Bibiany odišiel aj ANDREJ KOLENČÍK. V organizácii pracoval od septembra 2023 ako programový riaditeľ Bienále animácie Bratislava.
Dubravay Trautenberger na protivládnom proteste v Poprade okrem iného povedala, že pre niekoho sú zbabelci, pre iných hrdinovia, no ona sa nestotožňuje ani s jedným. „My len jednoducho nie sme ochotní 'premôcť sa' a slúžiť predĺženej ruke nekompetentnej ministerky kultúry a napĺňať jej skreslené predstavy o kultúre. Bibiana nie je prvá a, žiaľ, zrejme ani posledná kultúrna inštitúcia, ktorá čelí náhlej zmene vedenia bez udania dôvodu.“
V rozhovore opisujú:
- Ako vyzeralo stretnutie s ministerstvom po odvolaní riaditeľky,
- ako ministerstvo reagovalo na príspevok zamestnancov na Facebooku
- čo bol pre nich prvý zlý signál,
- ako hodnotia novú riaditeľku, ktorú nominovala Šimkovičová,
- prečo ju nepovažujú za vhodnú šéfku.
Ešte donedávna ste pracovali na príprave 17. ročníka Bienále animácie Bratislava. Koľko ľudí sa na tom podieľa?
Dubravay Trautenberger: Tento ročník pripravoval tím štyroch ľudí, ktorí po odvolaní riaditeľky odišli.
Kolenčík: Festival však robí v istej fáze viacero ľudí, je to veľké podujatie. Sú najatí externí pracovníci, dobrovoľníci. Vo výsledku to môže byť aj niekoľko desiatok ľudí.
Čo pre vás práca v organizácii, aj príprava festivalu znamenala? Na proteste v Poprade ste spomínali, že ste do príprav dali veľa úsilia a mrzí vás, že už nebudete v tomto zoskupení pokračovať.
Dubravay Trautenberger: Hľadala som partnerov, ktorí by mohli podporiť festival finančne a umožnili napríklad účasť atraktívnych zahraničných hostí z oblasti animovaného filmu. Mali sme rozbehnutú spoluprácu s Poľským, Maďarským inštitútom, Českým centrom či s Goetheho inštitútom, vďaka ktorým sa zvyšovala kredibilita podujatia. Takisto sme mali dohodnutú spoluprácu so zahraničnými festivalmi.
Nadviazali sme rôzne partnerstvá, ktorých cieľom bolo čo najviac podporiť tvorbu pre deti a mládež. Bienále animácie Bratislava sme prezentovali aktívne aj na iných medzinárodných festivaloch. Práca bola dlhodobá a všetko už bolo vykryštalizované. Púšťali sme sa do realizačnej fázy.

Bienále animácie Bratislava
Je najstarším festivalom animovaných filmov na Slovensku. Tento rok sa organizuje už 17. ročník festivalu. V minulosti ho navštívili mnohé svetové osobnosti animovaného filmu. Festival sa koná každé dva roky, strieda sa s Bienále ilustrácií Bratislava.
Čím sa malo podujatie odlišovať od minulých ročníkov?
Kolenčík: Mali sme napríklad transparentne nastavenú súťaž pre grafikov a ilustrátorov na výber vizuálnej identity festivalu. Téma festivalu bola „budúcnosť je teraz“, deťom sme mali priblížiť problematiku klimatickej krízy a nových technológií.
Dubravay Trautenberger: Počas minulých rokov totiž festival nereflektoval žiadne spoločenské témy. Zásadná zmena, ktorú sme mali priniesť bolo, že po prvý raz mali byť do súťaže zaradené aj celovečerné filmy. Zároveň sme krátke filmy (do 30 min, pozn. red.) rozdelili do dvoch súťažných kategórií, aby bol jasne oddelený obsah pre deti a pre mládež. V minulosti súperili medzi sebou filmy určené pre škôlkarov s filmami pre tínedžerov. Takéto porovnávanie filmov je veľmi náročné a neštandardné.
Na proteste v Poprade ste hovorili aj o odvolaní riaditeľky Bibiany Zuzany Liptákovej. Rezort kultúry ju odvolal bez udania dôvodu, 25. marca. Kedy ste sa o tom dozvedeli?
Dubravay Trautenberger: Hneď v ten deň, keď sa vrátila z ministerstva.
Čo nasledovalo potom?
Dubravay Trautenberger: Už 25. marca nám oznámili, že sa na druhý deň dozvieme, kto nastúpi na jej miesto, ale netušili sme za akých okolností.
Novú riaditeľku Petru Flach prišiel predstaviť Lukáš Machala, generálny riaditeľ služobného úradu ministerstva kultúry. Denník N napísal, že v minulosti sa oslavne vyjadroval o Putinovi a šíril konšpirácie. Na stretnutí so zamestnancami bol aj Svetozár Nižňanský, generálny riaditeľ kancelárie ministerky. V Poprade ste hovorili, že stretnutie prebehlo nekultúrne. V čom konkrétne?
Dubravay Trautenberger: V prvom rade sa páni z ministerstva na úvod ani nepredstavili. Predstavili len novú riaditeľku Petru Flach. Celkovo to nebolo príjemné (úryvky zo záznamu stretnutia sú na konci článku, pozn. red.). Na úvod nám poďakovali za našu prácu a reagovali aj na príspevok, ktorý bol uverejnený v deň odvolania Zuzany Liptákovej na sociálnych sieťach. Išlo o fotku zamestnancov s komentárom, že sú znepokojení dianím v Bibiane. Pracovníci ministerstva kultúry povedali niečo v tom zmysle, že vyjadriť názor je síce naše právo, ale ich trpezlivosť má hranice, takže by sme nemali v týchto aktivitách pokračovať.
Jedna z kolegýň sa opýtala, či budú nasledovať ďalšie personálne zmeny a odpovedali, že to všetko závisí od nás a od toho, ako budeme spolupracovať.
Zamestnanci Bibiany adresovali rezortu kultúry otvorený list, v ktorom vyjadrili nesúhlas s neodôvodneným odvolaním predchádzajúcej riaditeľky. Žiadali v ňom aj vysvetlenie, prečo sa tak stalo. Dostali už po tom čase nejakú reakciu?
Dubravay Trautenberger: Neviem o tom, že by niečo prišlo, my tam už nie sme. Na stretnutí povedali, že ak uvedú dôvod, oznámia ho len odvolanej riaditeľke. Nie je to ich povinnosť. Niekoľkokrát prízvukovali, že oni to takto môžu urobiť a neporušili zákon.
Kolenčík: Viaceré zamestnankyne sa ich viackrát pýtali na dôvod výpovede pre riaditeľku. Povedali, že ju odvolali preto, lebo môžu.
Kedy ste sa rozhodli, že z Bibiany odídete?
Dubravay Trautenberger: Ja som sa rozhodla už v pondelok, teda ešte deň pred stretnutím so zástupcami ministerstva kultúry. Prvý zlý signál sa však objavil už v polovici januára, keď ministerstvo kultúry rozhodlo o obnovení spolupráce s Ruskom a Bieloruskom. Pre mňa ako šéfku medzinárodných projektov bolo neakceptovateľné, aby sme s týmito krajinami spolupracovali. A po osobnom stretnutí so zástupcami rezortu kultúry som sa len utvrdila v názore, že po odvolaní riaditeľky nebude možné pracovať v súlade s predstavou ministerstva.
Kolenčík: Osobne som odišiel kvôli tomu, že riaditeľku odvolali bez udania dôvodu. Považujem to za hrubý prejav arogancie moci. Druhým dôvodom je dosadenie nekompetentnej osoby na miesto riaditeľky, navyše bez transparentného výberového konania. Jeden kolega sa novej riaditeľky spýtal, či bude podporovať inkluzivitu pre deti a ona povedala, že nie, že ideológie do Bibiany nepatria. (inklúzia - včleňovanie niekoho do niečoho, napríklad sociálne slabých skupín do väčšinovej spoločnosti, pozn. red.) Takže ona ani nepozná význam slova inkluzivita, navyše nemá žiadne skúsenosti s riadením kultúrnej inštitúcie alebo s kultúrou ako takou. Taktiež absentuje odborná prax s deťmi. Bolo povedané, že má dve deti a chvíľu pracovala v družine. Na základe tohto sme usúdili, že je to absolútne nekompetentný človek.
Dubravay Trautenberger: Ak by ministerstvo videlo nejaké zlyhanie zo strany bývalej riaditeľky a dosadilo by tam krízového manažéra, ktorý má skúsenosti s riadením inštitúcie, prehľad v kultúre a je nestranný, myslím si, že by to bolo akceptovateľné. Pani Flach však nepôsobí ako odborníčka nasadená na krízové situácie. Na začiatku to vôbec nespomenuli, no potom povedali, že ešte bude výberové konanie na vedenie Bibiany a pani Flach je len poverená riadením. Ale to môže trvať šesť mesiacov a je to riskantné, keďže o pol roka je festival. V roku 2022 bolo načasovanie výmeny riaditeľa obdobné, ale pôvodný riaditeľ tam bol až do času, pokiaľ nastúpila nová riaditeľka. Nikto ho neprišiel zastupovať.
Prečo ste sa rozhodli z Bibiany odísť?
Kolenčík: Človek si uvedomí, že nemôže pracovať pre ľudí, ktorí šíria na sociálnych sieťach konšpiračné teórie a nenávisť. Nové vedenie ministerstva je už niekoľko mesiacov, ale my sme mohli pod bývalou riaditeľkou pani Liptákovou slobodne tvoriť program. Prvý signál prišiel obnovením umeleckej spolupráce s Bieloruskom a Ruskom. Nás sa to nedotklo, nikto nám nedal pokyn, aby sme dávali viac priestoru ruskému programu, ale spozorneli sme. Teraz sa udialo toto.
Dubravay Trautenberger: Hovorili sme si, že budeme pokračovať dovtedy, pokiaľ nám nebudú zasahovať do práce. Táto nečakaná zmena vedenia je však veľký zásah a nielen „kozmetický”, a myslím si, že sa to bude stupňovať. Bibiana je len začiatok, oni pôjdu ďalej.

Počuli ste predtým o novej riaditeľke Bibiany Petre Flach?
Kolenčík: Nikto z kultúrnej obce ju nepozná. Z médií sme sa dozvedeli, že je kamarátkou a susedkou ministerky Šimkovičovej v rakúskom Kitsee. Nebolo komunikované, že by mala manažérske schopnosti s riadením tohto typu inštitúcie. Sama priznala, že nemá žiadne skúsenosti v oblasti kultúry.
Dubravay Trautenberger: Povedala však, že to ani nebola požiadavka zo strany ministerstva kultúry.
Viete niečo k výberovému konaniu, ako prebehne?
Dubravay Trautenberger: K tomu nič nevieme.

Čo z vášho pohľadu znamená táto personálna zmena pre organizáciu aj festival?
Kolenčík: Zástupcovia ministerstva hovorili, že chcú Bienále animácie pretvárať, redukovať. Aj to bol pre nás ďalší signál, že chcú zmeniť to, čo robíme my. V tomto smere je osud festivalu nejasný, taktiež jeho obsah, teda čo sa tam bude premietať a či vôbec niečo. Momentálne si ani neviem predstaviť, že by s nimi za týchto podmienok pracoval niekto relevantný zo slovenských tvorcov a producentov či niekto zo širšej animátorskej obce. Na proteste pred Bibianou nedávno vystúpili zástupcovia Asociácie producentov animovaného filmu a mám pocit, že to vnímajú s veľkým znepokojením.
Ako vnímate reakcie verejnosti? Objavilo sa aj to, že riaditeľka sa mala vzoprieť a povedať, že výpoveď neakceptuje. Aj vy ste v Poprade hovorili, že niektorí vás vnímajú ako hrdinov, iní ako zbabelcov, no vy to vnímate inak.
Dubravay Trautenberger: Všetko sa zvonku hodnotí ľahko. Tí, ktorí sme nesúhlasili s postupmi ministerstva kultúry, sme zvážili rôzne alternatívy. Intenzívne sme diskutovali o možných riešeniach a nakoniec sme sa rozhodli pre odchod. Každý z nás je však v inej situácii. Niektorí by možno chceli odísť, ale nemôžu si dovoliť odchod z finančných dôvodov, niektorí sú presvedčení, že budú môcť dokončiť svoje projekty a iní zažili už viacero vládnych garnitúr a sú možno zocelenejší ako my. Je ľahké súdiť druhých. Pre nás bol odchod jediným akceptovateľným rozhodnutím.
A neviem, ako by sa mala bývalá riaditeľka Zuzana Liptáková vzoprieť rozhodnutiu ministerstva kultúry. Sú to predsa jej nadriadení. Neviem, aké postupy sú tam možné. To by už bola asi otázka na pani Liptákovú.
Čo zaznelo na stretnutí:
Odídení zamestnanci Bibiany poskytli platforme Otvorená kultúra audiozáznam zo stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 26. marca v priestoroch Bibiany a ktorého sa zúčastnil generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala, riaditeľ kancelárie rezortu Svetozár Nižňanský a nová poverená riaditeľka Bibiany Petra Flach. Zverejnený je na tomto linku.
Platforma uviedla, že nahrávka ilustruje úroveň komunikácie súčasného vedenia rezortu.
„Generálny tajomník spochybňuje otázky zamestnanca o inkluzívnosti programu Bibiany pod novým vedením s tým, že sám nemá vlastné deti,“ napísali. Zamestnanca, ktorý sa zaujímal o inkluzivitu, sa pýtali aj to, koľko má rokov a či už mal aspoň 30.
Jednej zamestnankyni generálny tajomník povedal „mladá dáma“. Keď sa ohradila, že nie je mladá dáma a má štyri deti, povedal jej, že je rád, že má štyri deti.
„A máte ešte okrem toho nenávisť v očiach. Chcete ma zožrať, rozkrájať alebo čo? No poslúžte si. Kľudne. Ale tá nenávisť, čo vám ide, dámy, z očí, to je normálne, že to je až strach. Akože na to, že ste ženy, tak akože prepáčte," povedal na stretnutí Machala.
Na začiatku stretnutia poďakoval zamestnancom za ich prácu a tiež že verí, že budú spolupracovať v rámci možností ako sa bude dať. „My sme otvorení komunikácii, nie sme otvorení tomu, že sa bude vyhrocovať situácia. Potom čakajte reakciu, lebo trpezlivosť má tiež hranice a vy ste v pôsobnosti ministerstva kultúry. Bol by som rád, aby ste niečo také rešpektovali,“ povedal.
Na to, aká bude koncepcia Bibiany do budúcna povedali, že to, čo bolo dobré sa ponechá, to, čo sa nebude páčiť, treba trochu zmeniť.
Riaditeľka Flach na otázku zamestnanca Bibiany, či považuje učenie o inkluzívnosti za ideológiu, odpovedala „áno“. „Ja by som chcela Bibianu ušetriť akejkoľvek ideológie, pretože deťom treba veľmi vhodne a opatrne vyberať informácie, ktoré sa im dostávajú k ušiam. Žiadna ideológia sa deťom nebude podsúvať.“
Na otázku, či plánujú v blízkej dobe aj nejaké iné personálne zmeny v Bibiane odpovedali, že „to bude závisieť od vás“. Pri otázke na dôvod odvolania riaditeľky sa odvolávajú na zriaďovateľskú listinu rezortu kultúry. Nie je podľa nich povinnosť ako zriaďovateľa uviesť dôvod odvolania riaditeľky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.