Korzár logo Korzár

Politológ: Voľby rozhodol Harabin, ich víťazom je Fico. Hlas čaká osud Schusterovej strany

Slováci preferujú traktor pred okuliarmi.

Tomáš Koziak.Tomáš Koziak. (Zdroj: Dominik Babušík)

Súboj Ivan Korčok Peter Pellegrini dopadol v prospech druhého menovaného kandidáta. Budúcim prezidentom bude dnešný predseda vládnej strany Hlas–sociálna demokracia, ktorý v druhom kole získal 53,12 percenta hlasov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bodoval aj na východnom Slovensku, pričom podstatne viac sa mu darilo na vidieku než v mestách.

O voľbách sme sa zhovárali s politológom TOMÁŠOM KOZIAKOM z Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM Prešov.

Súvisiaci článok Pellegrini získal v Prešovskom kraji o takmer 89-tisíc hlasov viac než minule Čaputová Čítajte 

Máme za sebou druhé kolo prezidentských volieb. Bola vysoká účasť, víťazom je Peter Pellegrini. Je to prekvapujúce?

SkryťVypnúť reklamu

Možno ani nie. Pohľad na výsledky prvého kola bol trochu zavádzajúci. Vyhral Ivan Korčok s veľkým predstihom, dalo sa usudzovať, že takto dopadne aj druhé kolo, len bolo potrebné sa pozrieť aj na to, kto a s akým výsledkom bol tretí. Predpokladať, že by voliči Štefana Harabina, ak sa rozhodnú prísť voliť, dali hlas Korčokovi, bolo naivné.

Ten výsledok s veľkou pravdepodobnosťou uhrali práve voliči Harabina, ktorí sa rozhodli voliť z ich pohľadu menšie zlo. Tým pádom sa výsledok preklopil v prospech Petra Pellegriniho. To je jeden dôvod.

Aký bol ďalší?

Spoločnosť bola veľmi zmobilizovaná. To, akým spôsobom je spoločnosť rozdelená a rozhádaná, prispelo k výraznej voličskej mobilizácii. Tí, ktorí nešli voliť v prvom kole, ktoré o ničom nerozhodlo, prišli teraz. V tomto prípade mal navrch Peter Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči Štefana Harabina hlasovali nohami. Ak by neprišli, mal by šancu Korčok, ale zdá sa, v tom druhom kole prišli. Je to tak?

S veľkou pravdepodobnosťou áno a myslím, že to ukážu aj prieskumy. Voliči Štefana Harabina boli voliť aj v druhom kole. A keď už prišli, čo sa ukazuje, že áno, tak pre nich bol menším zlom Pellegrini.

Dalo sa očakávať, že prídu, pretože ak sa už rozhodli prísť voliť v prvom kole, tak ten dôvod ísť voliť mali. Tým pádom bolo druhé kolo pre nich opäť povinnou jazdou. Treba povedať aj to, kto sú voliči Harabina. Ľudia, ktorí sú zradikalizovaní, patria skôr ku staršej generácii, a to sú ľudia, ktorí bežne voliť chodia, zaujímajú sa o politiku. Áno, myslím, že voliči Štefana Harabina rozhodli.

Súvisiaci článok Pellegrini utrpel najväčšiu porážku v bratislavských okresoch a v jednom z košických Čítajte 

Podľa výsledkov na východnom Slovensku volili mestá inak ako vidiek. Boli skôr za Korčoka, ale ten rozdiel nebol taký výrazný. A čo sa týka okresov, tak napríklad v Prešovskom kraji vyhral Korčok iba v dvoch, kým Zuzana Čaputová pred piatimi rokmi v štyroch. Ani v Košickom kraji nenapodobnil Korčok Čaputovú. O čom svedčia tieto dáta?

SkryťVypnúť reklamu

Pri tesných výsledkoch robiť záver, prečo v tých okresoch Čaputová vyhrala a Korčok prehral, sa neodvážim. Rolu zohráva veľa faktorov.

V každom prípade všeobecný poznatok je, že spoločnosť je rozdelená na - nazvime to - proficovskú a protificovskú časť. Tá proficovská časť voličov skutočne žije na vidieku a v menších sídlach. Slovensko je jednoducho rurálna (vidiecka- pozn. red.) krajina. V konečnom dôsledku vyhrávajú voľby tí politici, ktorí dokážu správnym spôsobom osloviť práve vidieckeho voliča.

Symbolika korčokovských okuliarov a pellegrinovského traktora je dokonalý obraz toho, na akých voličov mierili. Okuliare sú symbol intelektuála, traktor vidieka, a je to tak, traktor nad okuliarmi na Slovensku dlhodobo víťazí.

Zaujímavá symbolika.

Okuliare ako symbol nevzbudzujú dôveru rozhodujúcej časti obyvateľov a skôr budú tí ľudia dôverovať človeku na traktore. Tak to je.

Nemám rád termín bratislavská kaviareň, je schematický. No poviem, že bratislavská kaviareň má svoje pozitívne i negatívne črty. Tá negatívna črta je istá uzavretosť do svojej bubliny.

Ak sa bratislavská kaviareň so symbolom okuliarov nebude snažiť pochopiť, že existuje aj nejaký vidiek - a my to tu na východe dobre poznáme - tak bude ťahať za kratší koniec. Netýka sa to len prezidentských volieb.

Súvisiaci článok Obžalovaní Kuffovci, manželka župana a hokejista. Kto sa chce prebojovať do europarlamentu Čítajte 

Korčok obišiel Slovensko, ale relatívne väčšie mestá. Zvládnuť kampaň na vidieku, obísť dediny ani fyzicky možné nebolo. Smer s Hlasom však ten vidiek obšliapaný majú. Majú svojich starostov, dlhodobo ťažia z minulosti, regionálne štruktúry po malých mestách i dedinách fungovali.

Strany liberálneho a pravicového nazerania, s výnimkou KDH, tieto štruktúry nemajú. Z tejto podpory mohol Pellegrini ťažiť.

Opäť je to odkaz do radov tých, ktorí sa na politiku pozerajú z hlavného mesta a nehľadia na to, ako vidiek funguje a aké sú jeho potreby. Ak sa to nezmení, tak tieto strany nemajú šancu na vidieku uspieť.

Ťažšie to majú v tom, že vidiek je konzervatívnejší. Vidiek vyhral prezidentské i posledné parlamentné voľby. Pokiaľ si to strany neuvedomia a nepostavia kandidáta, ktorý bude mať aj okuliare, ale aj si sadne na ten traktor, tak nevyhrajú.

Súvisiaci článok Prešov ostal verný Ivanovi Korčokovi, volili ho aj okolité satelity Čítajte 

Pellegrini naráža na dva mlynské kamene. Na jednej strane deklaruje príslušnosť Slovenska k euroatlantickým štruktúram, na druhej strane zaliečaním sa harabinovským voličom ťahá akoby Slovensko k Rusku. Aký bude prezident? Nedostane sa medzi dva mlynské kamene?

Už medzi nimi je. Práve kvôli jeho sloganu, že chce krajinu spájať a upokojiť. To bude mimoriadne zložité. Ani Čaputová, ani Kiska a vlastne ani Gašparovič, ktorý povedal, že akoby bol členom Smeru, vyslovene stranícku politiku nerobili.

Pellegrini je prvý po dlhej dobe, ktorý opäť vzišiel z politického prostredia a navyše z vládnej koalície. Takže bude oprávnene vnímaný ako politik, ktorý môže za to, čo sa v tejto krajine bude diať, akonáhle sa objavia prvé väčšie problémy.

Kde všade môže naraziť?

Takým problémom môžu byť nevyplatené platby poľnohospodárom, môžu štrajkovať lekári či učitelia. Postaví sa prezident proti vláde, z ktorej vzišiel?

Akonáhle sa začne znižovať životná úroveň alebo sa dostaneme do vážnych ekonomických problémov, ktoré ekonómovia očakávajú, a bude nutné uťahovať si opasky, ľudia sa budú znovu utiekať k tomu Pellegrinimu, že povedz niečo, pomenuj to. On bude medzi mlynskými kameňmi. Intuitívne bude cítiť, že niečo nie je v poriadku, na druhej strane sám vzišiel z tejto vlády.

Bude sa to týkať napríklad aj toho, že táto vláda bude chcieť prevziať kontrolu nad televíziou, čo sa veľkej časti verejnosti, vrátane voličov koalície, nepáči.

To isté je pri novele Trestného zákona, znižovaní trestných sadzieb za znásilnenie alebo výrobu detskej pornografie. Na ktorú stranu sa postaví Pellegrini?

V tomto mu niet čo závidieť. Bude to preňho obrovská guľa na nohe. O to bude mať ťažšiu pozíciu, než mal Kiska či Čaputová. Prikláňam sa k názoru, že Robert Fico získal zvolením Pellegriniho svojho spojenca a nie odporcu.

Zo skúseností, ktoré s Pellegrinim máme, nepredpokladám, že by sa staval proti Ficovi. Chvíľku, keď vznikal Hlas, bol vnímaný ako alternatíva voči Ficovi. Popularita strany vybehla k 25 percentám, ale potom začal strácať. Nádeje, ktoré ľudia dávali do Hlasu, že bude alternatívou voči Smeru, sa nenaplnili.

Dnes už môžeme z politologického hľadiska považovať Hlas za mŕtvy projekt?

Až takto by som to nepovedal. No po odchode Pellegriniho zo straníckej politiky to Hlas bude mať mimoriadne ťažké. Aj preto, že je vo vláde, ktorá, odhadujem, do troch rokov bude výrazne strácať svoju popularitu. Opatrenia, ktoré premiér avizoval, budú dráždiť veľkú časť verejnej mienky.

Ak ešte nebodaj prídeme o eurofondy, lebo sa dostaneme do zahranično-politickej izolácie, bude to vážny problém.

Pokiaľ bude Hlas toho všetkého súčasťou a navyše príde o svoju najvýraznejšiu tvár a Pellegrini sa voči tomu nevymedzí aspoň ako prezident, čo sa ani veľmi nemôže, tak bude mať Hlas obrovský problém.

Súvisiaci článok Korčok získal vyše 60 percent v jedenástich mestských častiach Košíc, nevyhral iba v jednej Čítajte 

Nečaká Hlas osud Strany občianskeho porozumenia, ktorá sa po odchode Rudolfa Schustera do prezidentského kresla stala marginálnym subjektom? Podobný osud malo aj Hnutie za demokraciu Ivana Gašparoviča a tak trochu aj Za ľudí, ktorých opustil exprezident Andrej Kiska.

Je to perfektný príklad, k čomu to môže smerovať. Máme tu historické príklady, že zo strany vzišiel prezident a tá strana to neustála, lebo ten prezident bol jej najvýraznejšou tvárou. Nedomnievam sa, že to bude s Hlasom po odchode Petra Pellegriniho inak.

Navyše je tu ďalší faktor, že ak sa Hlas výrazným spôsobom neodlíši od Smeru, tak volič neuvidí dôvod, prečo by tu mali byť dve politické strany s rovnakou agendou a rétorikou.

Nebude voliť béčko, keď môže áčko?

Presne tak, a áčko bude mať na čele áčkového politika, Roberta Fica, ktorý spĺňa požiadavky práve tohto typu voličov. Rétorika niektorých politikov z Hlasu je absolútne podobná tomu, čo počujeme v Smere.

Keby sme nevedeli, že taký Matúš Šutaj Eštok je z Hlasu, tak si myslíme, že je zo Smeru. Sú si veľmi podobné a nie je dôvod, aby vedľa seba mohli existovať dve takéto strany.

Čiže vieme predikovať, že Hlas čaká osud Strany občianskeho porozumenia?

S veľkou pravdepodobnosťou. Je to len otázka času, kedy sa tie politické preferencie začnú prepadať. Možno dôjde aj k fúzii oboch strán.

V každom prípade Pellegriniho odchod túto stranu oslabil. A Robertovi Ficovi to vyhovuje.

Nemal čo stratiť.

Fico nemohol v týchto voľbách prehrať. Výhra Pellegriniho oslabila Hlas a jeho nástupca, nech ním bude ktokoľvek, určite nebude takým výrazným lídrom.

Ak by Pellegrini prehral, tak by ho to opäť oslabilo a Fico by naňho mohol ukazovať, že nedokázal vyhrať. Aj Andrej Danko zo Slovenskej národnej strany by si o neho otieral topánky.

Fico je najväčším víťazom týchto volieb a bol by ním za každých okolností.

Súvisiaci článok Prešov ostal verný Ivanovi Korčokovi, volili ho aj okolité satelity Čítajte 

Čo vás prekvapilo v kampani?

Očakával som drsnú, nevyberanú kampaň. Z hľadiska politickej kultúry to bolo pred druhým kolom mimoriadne odporné. Pre objektívnosť treba povedať, že z oboch strán.

Prekvapilo ma, že fungovali slogany o vojne, že Korčok má byť prezidentom vojny. Z môjho hľadiska je to niečo tak politicky infantilné.

Fungovalo to.

Je to veľmi zlým posolstvom o stave slovenskej spoločnosti. Z racionálneho hľadiska to nemalo zmysel. Prezident nemá právomoc vysielať vojakov, to bolo ikskrát opakované. A označiť niekoho, že je vojnový štváč, je v takejto vypätej situácii veľmi nemorálne. Je to šírenie strachu.

Hovoriť o tom, že ak bude prezidentom Korčok, zatiahne Slovensko do vojny, je veľmi naivné a čudujem sa, že na veľkú časť voličov to zabralo. Osobne som myslel, že toto heslo nemôže fungovať, tak ako nefungovalo v Česku. Tam voliči odmietli Andreja Babiša s jeho podobne radikálnymi heslami vzbudzujúcimi strach. Pellegriniho neodmietli. Získalo mu to palác.

Súvisiaci článok Korčok nenapodobnil v Košickom kraji Čaputovú, dopadol ako Fico Čítajte 

Na výsledku vás niečo prekvapilo?

Ani nie. Očakával som tesný výsledok a asi som si aj myslel, že to Korčok nedá. Pretože, ako som povedal na začiatku, svietilo tam tých desať percent Harabinových voličov z prvého kola. Vedel som si predstaviť, že keď prišli k urnám v prvom kole, prídu aj v druhom, a nevedel som si predstaviť, že by to hodili Korčokovi.

Rozdiel v zahranično-politických témach, ktoré hrali prím u Harabina, bol u oboch kandidátov v druhom kole veľmi veľký. Korčok bol principiálny, neuhol, a Harabinovým voličom stačilo, že Pellegrini v týchto témach lavíroval.

Prezidentské voľby 2024 

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 731
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 176
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 895
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
  1. Adriana Boysová: Život po živote
  2. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  3. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  4. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  5. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  6. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  7. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  8. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 233
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 090
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 986
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 083
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 773
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 326
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 771
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 347
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Adriana Boysová: Život po živote
  2. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  3. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  4. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  5. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  6. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  7. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  8. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 233
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 090
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 986
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 083
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 773
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 326
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 771
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 347
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu