KOŠICE/PREŠOV. Začiatkom vlaňajšieho decembra menila vláda prednostov okresných úradov. Na košickom úrade skončil Martin Seman. Nezávislý poslanec košického mestského a miestneho zastupiteľstva na sídlisku Nad jazerom nastúpil do úradu ako 37-ročný.
Vláda Roberta Fica (Smer) ho odvolala a na jeho miesto dosadila Martina Petruška (Hlas) donedávna ešte prednostu Miestneho úradu mestskej časti Košice-Nad jazerom.
Petruško bol v minulosti námestníkom za košického primátora Richarda Rašiho (vtedy Smer, teraz Hlas). Po Rašiho odchode na post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v marci 2018 bol Petruško poverený plnením úlohy primátora.
V primátorských voľbách v novembri 2018 Petruško, ešte ako nominant Smeru, prehral v súboji so súčasným šéfom košickej radnice Jaroslavom Polačekom (nezávislý).

Dvaja noví riaditelia
V minulosti pôsobil Petruško v predstavenstvách Východoslovenskej energetiky, a. s., a v innogy Slovensko, s. r. o. Ide o dcérske firmy akciovej spoločnosti VSE Holding, štát v nej vlastní 51 percent akcií. Na tieto pozície sa dostal ako nominant štátu ešte za vlády Petra Pellegriniho (vtedy Smer, teraz Hlas).
Petruško na novej pozícii prednostu okresného úradu dlho nezotrval. Od 1. apríla je z neho riaditeľ Regionálneho úradu pre územné plánovanie a výstavbu Košice. Ďalšia regionálna pobočka úradu vznikla v Prešove pod vedením Eleny Kahancovej.
Riaditeľov menovalo ministerstvo dopravy pod vedením Jozefa Ráža mladšieho, ministra za Smer.
Celkovo vzniklo osem regionálnych pobočiek centrálneho Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Ten po novom riadi stavebné konania. Schvaľovacie kompetencie tak prešli z rúk samospráv späť pod štát.

(Takto prezentoval Úrad pre územné plánovanie a výstavbu nové regionálne pobočky.)
Vyštudovali právo
Petruška i Kahancovú sme požiadali o vyjadrenie, aké kvalifikačné predpoklady na túto pozíciu spĺňajú, aké majú doterajšie pracovné skúsenosti a prečo si myslia, že ich minister dopravy vymenoval.
„Pán Martin Petruško je vyštudovaný právnik, ktorý má dlhoročné praktické skúsenosti z odbornej práce v inštitúciách verejnej správy a súkromnom sektore. Má pracovné skúsenosti ako prednosta Krajského stavebného úradu (právny predchodca dnešného regionálneho úradu pre územné plánovanie a výstavbu), pôsobil aj ako právnik na Košickom samosprávnom kraji a námestník primátora v meste Košice s agendou výstavby a územného plánovania," menuje riaditeľ tlačového odboru Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Pavel Machava.
O Kahancovej hovorí, že pracovala ako vedúci štátny zamestnanec na Okresnom úrade Prešov. Absolvovala tiež vysokoškolské štúdium 2. stupňa v odbore právo.
Hľadali tých najlepších
Prechod kompetencií späť pod štát je základom legislatívy, ktorú presadil už bývalý podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý z hnutia Sme rodina.
„Veríme, že sa nám podarí prelomiť vnímanie štátnej správy ako skostnateného systému. V každom kraji budeme hľadať tých najlepších, aby sa k nám pridali a pomohli nám naplniť zámer reformy,“ citoval predsedu úradu Martina Hypkého ekonomický mesačník Index. Hypký to hovoril v súvislosti s náborom nových ľudí pre regionálne pobočky.

Čo všetko budú mať na starosti noví regionálni šéfovia? Ide o pomerne rozsiahle kompetencie. Regionálne pobočky totiž vydávajú stanoviská k návrhu zadania pri začatí obstarávania územného plánu, taktiež pri jeho prerokovaní, posudzujú návrhy územného plánu obce a zóny.
Spolupracujú tiež s inými odbormi orgánov štátnej správy, so samosprávnymi krajmi a inými právnickými osobami dotknutými procesom obstarávania a prerokovania územnoplánovacej dokumentácie.
Vykonávajú dohľad nad dodržiavaním ustanovení stavebného zákona, plnia úlohy štátneho stavebného dohľadu, vedú konania o vyvlastnení a vydávajú rozhodnutia v I. stupni.
Odmeny a drahé autá
Najvyšší kontrolný úrad nedávno skritizoval Úrad pre územné plánovanie. Jeho kontrola odhalila viacero porušení zákonov.
„Napríklad o verejnom obstarávaní, finančnej kontrole a audite či rozpočtových pravidlách. Pri nákupe služobných áut nedodržal nariadenie vlády o výdavkových limitoch a nepostupoval ani v súlade s národnou protikorupčnou politikou,“ uviedli kontrolóri v marci.
Pri kontrole sa napríklad zistilo „nadštandardné a svojvoľné odmeňovanie" v kancelárii predsedu Úradu pre územné plánovanie.
Podľa výsledkov kontroly vedúci štátny zamestnanec dostal v júni 2023 mimoriadnu odmenu vyššiu ako 22-tisíc eur bez vecného zdôvodnenia.
„Generálny tajomník úradu získal za dva mesiace roku 2023 odmenu viac ako 11-tisíc eur,“ zistili kontrolóri. Upozornili tiež na niektoré vysoké platy, ktoré nezodpovedali zaradeniu pracovníka do platovej triedy.

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu odhalila aj predražené nákupy 13 služobných vozidiel v celkovej cene takmer 510-tisíc eur.
Nový úrad podľa kontrolórov napríklad nevedel zdôvodniť nákup troch luxusných áut s nadštandardnou doplnkovou výbavou za 233-tisíc eur. Nevýhodná je podľa kontrolórov aj zmluva o nájme nebytových priestorov v bratislavskej novostavbe za 9,78 milióna eur.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu vtedy reagoval, že koná vždy transparentne, v súlade s danou legislatívou.
Nový prednosta v Košiciach
Na uvoľnené Petruškovo miesto na košickom okresnom úrade nastúpil Tomáš Kysela. Vláda ho menovala 20. marca. Kyselu v rovnakom čase ako Petruška najprv menovali za prednostu Okresného úradu Košice-okolie.
Kysela vyštudoval právo. Pracoval ako odborný referent na odbore vymáhania pohľadávok Sociálnej poisťovne, neskôr pôsobil v Slovenskom vodohospodárskom podniku, z referentských pozícií prešiel na vedúcu pozíciu pre oddelenie právne a oddelenie verejného obstarávania.
Od roku 2015 do decembra 2023 bol tiež konateľom spoločnosti Ardekon, s. r. o., so sídlom v Košiciach. Tá sa zaoberá stavebníctvom a realitným developmentom.
Primárne podľa Kyselu išlo o inžiniersku činnosť a projektový manažment stavieb, teda zastupovanie stavebníkov v rôznych stupňoch konaní v rámci povoľovania stavieb.
„Verím tomu, že moje manažérske zručnosti a doterajšie pôsobenie tak vo verejnom ako aj súkromnom sektore mi dávajú dostatočný mandát na výkon funkcie prednostu okresného úradu a to najmä v čase, keď nám pri Košiciach rastie v súčasnosti najväčšia štátna investícia automobilky Volvo a jeho subdodávateľov, nakoľko s procesmi pri výstavbe podobných projektov mám priame skúsenosti,” vraví Kysela pre Korzár.
Nástupca na okolí
Aj prázdne miesto na Okresnom úrade Košice-okolie bolo potrebné po Kyselovi nahradiť. Novým šéfom úradu sa stal absolvent práva Lukáš Mato. Ten bol od októbra 2021 až do súčasnosti právnikom Sociálnej poisťovne.
Od septembra 2017 do októbra 2021 pracoval na ministerstve hospodárstva ako hlavný štátny radca. Od marca 2016 do 21. marca 2020 viedol rezort Košičan Peter Žiga (vtedy Smer, teraz Hlas).
Kratší časový úsek, od apríla 2016 do septembra 2017, bol Mato hlavným štátnym radcom na ministerstve životného prostredia pod vedením ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.