VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Voľby do Európskeho parlamentu budú 8. júna. Kandidátne listiny sú uzavreté, podalo ich 24 politických strán a jedna koalícia. Medzi 324 kandidátmi je viacero mien z východného Slovenska.
Progresívci so Štefaniskom
Posledné eurovoľby v roku 2019 vyhralo Progresívne Slovensko (PS) v koalícii so Spolu. Tentoraz idú progresívci samostatne, zato však ako najsilnejšia parlamentná opozičná strana.
Kandidátku PS povedie expredseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor. Východ bude medzi pätnástkou kandidátok a kandidátov zastupovať miestny poslanec Košíc a správca IT infraštruktúry Marek Štefanisko.
Politický subjekt Spolu sa medzičasom transformoval do dnešných Demokratov. Jeden z najaktívnejších slovenských europoslancov Vladimír Bilčík za nich nekandiduje.
Do volieb idú samostatne pod vedením nového predsedu strany Jaroslava Naďa. Dvojkou je policajný exprezident Štefan Hamran, pätnástkou bývalý premiér Eduard Heger. Východniari na kandidátke mimoparlamentných Demokratov zastúpenie nemajú.
Podpredsedom Demokratov je primátor Prešova František Oľha, ktorý pred časom Korzáru povedal, že tomuto politickému zoskupeniu verí. „Je to poctivá európska strana, je súčasťou európskych strán. Vidím v nej veľkú perspektívu, najmä s ohľadom na voľby do Európskeho parlamentu.“

Smer vytiahol Hudáča
V posledných eurovoľbách skončil Smer, strana Roberta Fica na druhom mieste. Podobne dopadla aj v nasledujúcich parlamentných voľbách, po ktorých sa rozštiepila, keď z nej v roku 2020 odišla veľká časť členov na čele s Petrom Pellegrinim a založila Hlas.
Ficovci vlani vyhrali parlamentné voľby a zostavili novú vládu, aj s Hlasom a Slovenskou národnou stranou.
Ficova strana si verí aj v eurovoľbách. Jeho kandidátku povedie dlhoročná európska jednotka Smeru Monika Beňová, ktorá sedí v Európskom parlamente už dvadsať rokov a to od vstupu Slovenska do Európskej únie.

Číslo sedem má Peter Voľanský, projektový manažér z Nacinej Vsi v okrese Michalovce. S politikou začínal na komunálnej úrovni, v roku 2010 ho zvolili za obecného poslanca. Od februára 2022 je okresným šéfom Smeru v Michalovciach. Kandidoval aj v ostatných parlamentných voľbách.
Jedenástku na eurokandidátke Smeru má Juraj Hudáč. Je riaditeľom Sociálnej poisťovne v Prešove a členom predstavenstva akciovej spoločnosti Nemocnica Poprad. Mestský poslanec v Prešove Hudáč je dlhoročnou tvárou Smeru. Patrí k spoluzakladateľom strany.

Za Hlas kandiduje Ferenčák
V eurovoľbách premiérovo kandiduje aj Hlas. Kandidátku vedie nitriansky župan Branislav Becík. Trojkou je člen predsedníctva Hlasu, parlamentný poslanec a primátor Kežmarku Ján Ferenčák.
Z Prešova kandiduje Ľuboš Micheľ. Bývalý profesionálny medzinárodný futbalový rozhodca kandidoval za primátora Prešova. Neuspel, ale stal sa mestským poslancom. Okrem toho podniká a šéfuje klubu FC Tatran Prešov. V minulosti bol istý čas poslancom parlamentu za SDKÚ.
Východniarov chce zastupovať aj Silvia Stebila, rodáčka z Michaloviec, ktorá študovala v Snine. Košičan a poslanec Národnej rady Igor Šimko uzatvára eurokandidátku Hlasu.

Mazurek a Janco za Republiku
Za PS/Spolu a Smerom skončila v eurovoľbách roku 2019 Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Do europarlamentu sa dostali Milan Uhrík, dnes líder eurokandidátky strany Republika, a Miroslav Radačovský, ktorý založil stranu Patriot.
Kotlebova ĽSNS kandiduje znova, prieskumy jej nádej na prekročenie päťpercentného prahu nedávajú.
Uhríkova Republika má väčšie šance. Dvojkou jej kandidátky je poslanec Prešovského samosprávneho kraja Milan Mazurek zo Spišskej Belej v okrese Kežmarok. V minulosti bol poslancom parlamentu. V roku 2019 odtiaľ musel odísť po verdikte súdu, že je vinný v kauze rasistických rečí v rádiu. Rozsudok potvrdil aj Najvyšší súd SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.