VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Ministerstvo zdravotníctva avizuje rušenie detskej pohotovosti od júna v Medzilaborciach, kde ošetria približne 45 pacientov mesačne.
Od júna má zaniknúť pohotovosť pre deti aj v Sabinove a od novembra v Kráľovskom Chlmci.
V Sabinove žije okolo 12-tisíc ľudí. Najbližšia detská pohotovosť je v Prešove vzdialenom 20 kilometrov. Podľa riaditeľa miestnej polikliniky Radoslava Ernsta ide o nešťastné a nezodpovedné rozhodnutie.
Ernst hovorí, že v súčasnosti je miestna poliklinika najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v okrese Sabinov a je spádovým územím s viac ako 60-tisíc obyvateľmi.
Na pohotovosti v Sabinove v priemere mesačne ošetria asi 800 pacientov.
„Zrušenie by mohlo spôsobiť zbytočné časové a finančné náklady, ako aj zhoršiť stav chorých detí. Navyše by sa mohla preťažiť pohotovostná služba v Prešove, ktorá by musela zvládnuť väčší príval pacientov,“ tvrdí Ernst.
Faktom však je, že na miestnej poliklinike v Sabinove je v súčasnosti podľa riaditeľa skoro polovica pediatrov v dôchodkovom veku.
A to je aj hlavným dôvodom rezortu pre rušenie pohotovostí, teda nedostatok pediatrov. Na Slovensku chýbajú dlhodobo, generácia súčasných absolventov lekárskych fakúlt si vyberá iné odbory ako pediatria.
Riaditeľ nemocnice v Trebišove a pediater Juraj Bazár sa pre Korzár dávnejšie vyjadril, že pediatria už nie je atraktívna a mladých lekárov láka skôr práca na očnom či kožnom oddelení.

Situácia v Prešovskom kraji
V Prešovskom kraji chýba 48 lekárskych miest, v dôchodkovom veku je 32 percent pediatrov. V období od roku 2017 do roku 2023 pribudlo v kraji priemerne len 1,5 ambulancie ročne.
Väčšina lekárov pritom pracuje aj po dovŕšení dôchodkového veku. „Ak by nastala situácia, že by sa väčšina rozhodla skončiť svoju prax, v niektorých okresoch nášho kraja by bola situácia v zabezpečení poskytovania zdravotnej starostlivosti neúnosná,“ konštatuje hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
Situácia podľa nej začína byť v niektorých okresoch kritická už teraz.
Problém je tiež, že lekári, ktorí ukončia svoju prax, nemajú za seba nástupcu a obvod musia prerozdeliť medzi existujúcich lekárov v regióne.
Najvyhrotenejšia situácia je v okresoch Levoča, Kežmarok a Sabinov, ale aj v ostatných okresoch kraja. Perspektíva do budúcna pritom nevyzerá vôbec pozitívne, keď berieme do úvahy vekovú štruktúru pediatrov.
Podobná situácia je však podľa Jeleňovej aj v zabezpečení všeobecnej starostlivosti pre dospelých. Redukcia detských ambulantných pohotovostných služieb však podľa kraja tento problém nevyrieši.
„Ich zrušenie si vieme predstaviť v okresoch, kde je súčasne poskytovaná ústavná pohotovostná služba pre deti v nemocnici, a to pri zachovaní spoplatnenia návštevy pohotovostnej služby bez následnej hospitalizácie, aby sa eliminovalo zneužívanie pohotovostnej služby,“ hovorí.
S bábätkom je to problém
Situácia sa má od novembra zmeniť aj v Kráľovskom Chlmci v Košickom kraji. V meste žije približne sedem a pol tisíca obyvateľov a tí by mali v prípade potreby cestovať na pohotovosť desiatky kilometrov.
Anabela z Kráľovského Chlmca vraví, že ak sa tak stane, musela by cestovať s chorým dieťaťom do vzdialenosti 60 kilometrov, teda až do Trebišova.
„Je to neprípustné a nevyhovujúce, v niektorých prípadoch život ohrozujúce,“ konštatuje. Dieťa v mladšom školskom veku by to podľa nej možno vydržalo, ak by bolo potrebné na pohotovosť cestovať desiatky kilometrov, ale malé dieťa, respektíve bábätko už nie.
„Je to stresujúce aj pre rodičov. Je to síce malé mestečko, ale vrátane okolitých obcí by to zaťažovalo rodiny,“ dodáva.
Na vlastné náklady
Primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky (Most-Híd) sa pred časom pre Korzár vyjadril, že takéto nápady sú cynické a ponižujúce. „Takéto odborné opatrenia dokážu priniesť len ľudia, ktorí nič netušia o reálnej situácii a potrebách obyvateľov,“ myslí si.
Pre ilustráciu opísal, že napríklad obyvatelia Malých Trakán (okres Trebišov), kde žije asi tisíc obyvateľov, budú merať až 75 kilometrov dlhú cestu.
„Ak sa na nich usmeje šťastie, snáď nebudú musieť čakať ani pri železničnom priecestí a po ošetrení dieťaťa ich čaká, samozrejme, rovnako dlhá cesta domov. A to všetko na vlastné náklady,“ upozornil primátor.

Vyhlášku zatiaľ nemenia
Z rezortu reagujú, že ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) zorganizuje stretnutie na úrovni ministerstva zdravotníctva, Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Združenia miest a obcí Slovenska.
Tvrdia, že chce vyriešiť túto problematiku a garantovať pre všetkých dostupnú zdravotnú starostlivosť.
Vyhláška sa však zatiaľ podľa ministerky nemení, a teda rušenie pohotovostí by malo byť platné. Detské ambulantné pohotovostné služby musia byť podľa Dolinkovej zachované v prvom rade tam, kde je dostatok lekárov.
„Pokiaľ nemáme personál a nemá tam kto pracovať, tak nie je možné, aby tam pevný bod zostal," skonštatovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.