Správu budeme aktualizovať.
VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Štvrtkový protest odštartoval na celom Slovensku o 9:00 hod. a krajina zažíva najväčší protest na ceste vo svojej histórii.
Paralyzovaná je postupne takmer celá doprava na celom území.
Farmári požadujú urýchlené vyplatenie priamych platieb, zníženie byrokracie a prehodnotenie zelenej politiky Európskej únie.
Taktiež požadujú prehodnotenie obchodu s tretími krajinami.
Najväčší protest poľnohospodárov na Slovensku od vzniku Slovenskej republiky organizuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ku ktorej sa pripojila aj Agrárna komora Slovenska.
Zúčastnili sa aj nečlenovia
Košickí poľnohospodári sa pripojili k celoslovenským protestom.
Organizátormi protestu sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Agrárna komora Slovenska a regionálna zložka, RPPK Košice.
Na proteste v metropole východu sa zúčastnili najmä členovia RPPK, no i viacero nečlenov, poľnohospodárov, ktorí nie sú spokojní so súčasnou situáciou.
Uviedol to podpredseda RPPK Košice Ladislav Bajo.
Skonštatoval, že z hľadiska rozsahu ide o najväčší protest slovenských poľnohospodárov v histórii Slovenska, odohrával sa na celom území, v krajských i okresných mestách.
Avizovaná bola účasť približne dvoch tisícok poľnohospodárskych strojov, v rámci Košíc a okresu Košice-okolie ich bolo avizovaných 70.
Chcú zastaviť úpadok
Košickí poľnohospodári sa pripojili k všeobecným cieľom protestu, ktorý bol zameraný proti komplikovanej byrokratickej politike Európskej únie, nekomunikovaných podmienkach takzvanej Green Deal, teda Zelenej dohody, ktorú označujú za príliš ambicióznu a prakticky nenaplniteľnú.
Košickí farmári sa pripojili i ku kritike uvoľňovania obchodnej politiky EÚ voči tretím štátom, a to nielen Ukrajine, ale i juhoamerickým štátom.
Požadujú zrušenie opatrení EÚ, ktoré znevýhodňujú európskych, a teda i slovenských poľnohospodárov voči ich kolegom z tretích štátov.
Chcú zastaviť úpadok slovenskej potravinovej sebestačnosti, ktorá podľa nich výrazne upadá, zdôraznil i absenciu spracovateľského priemyslu.
Požadujú i analýzu novej poľnohospodárskej politiky EÚ.
Situácia ich vyhnala do ulíc
„Vznikla tu situácia, ktorá nás dotlačila k tomu, aby sme vyšli do ulíc, a tá situácia sa skladá z niekoľkých faktorov," uviedol člen RPPK Košice Alexander Palády.
Ide podľa neho o nereálnu ekologizáciu poľnohospodárskej výroby, ktorá „vznika v hlavách ľudí, ktorí ani šajnu nemajú o tom, ako funguje poľnohospodárstvo".
Na to nadviazala i byrokracia a ďalšie podmienky, ktoré sa podľa neho nedajú splniť.
Spomenul napríklad pokryvnosť pôdy na celú zimu, či striedanie plodín.
Zdôraznil, že v súčasnosti sú stratoví prakticky pri každej plodine a nevedia ako ďalej, čím sa dostávajú do „absolútne smrtiacej špirály", ktorá zahŕňa kombináciu podmienok, dovozu a obchodných cien.
„Odrazu sme na dne, preto tu stoja aj títo ľudia. Žiadame, aby bolo všetko napravené tak, aby sme mohli v kľude pestovať, chovať a produkovať a zabezpečovať pre národ potraviny," zdôraznil.
Prax je iná ako deklarovanie vlád
Člen komory Imrich Kováč konštatoval, že všetky slovenské vlády deklarovali podporu živočíšnej výroby, no prax je podľa neho iná.
Živočíšnej výrobe chýbajú vhodné podmienky, ktoré by mal vytvárať štát.
„Kedysi boli Košice baštou potravinárskeho priemyslu. Mali sme tu bitúnok, mliekareň, mlyn, Fruconu, spracovanie zeleniny, sladovňu, pivovar. Čo máme momentálne? Okrem pekárne a Frucony, ktorá vyrába už len liehoviny, žiadny spracovateľský priemysel v Košiciach neexistuje," myslí si.
Absencia spracovateľského priemyslu podľa neho vedie k vývozu do zahraničia na spracovanie.
Podmienky na živočíšnu výrobu podľa neho nie sú zaistené.
Od vlády očakávajú, že poľnohospodárom, ktorí spĺňajú podmienky, promptne vyplatia dotácie, keďže im chýbajú prostriedky.
Odmietajú prísne obmedzenia EÚ
Kolóna traktorov protestujúcich farmárov sa vo štvrtok zastavila aj pred Zastúpením Európskej komisie (EK) v Bratislave, kde Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) predniesla svoje požiadavky a odovzdala ich zastúpeniu.
Poľnohospodári odmietajú prísne environmentálne obmedzenia EÚ, rastúcu byrokraciu, uvoľnenie dovozu agrokomodít z tretích krajín, ale dožadujú sa aj urýchleného vyplatenia priamych podpôr.
Poľnohospodári chcú vyrábať a nie byť úradníkmi, uviedol šéf SPPK Emil Macho.
Vyše 2 200 strojov v uliciach
Podľa šéfa SPPK vyšlo do ulíc viac ako 2 200 traktorov a 4 000 poľnohospodárov.
"Robíme to v prvom rade kvôli občanom, kvôli nám, kvôli našim deťom, kvôli generácii, ktorá príde po nás, aby nielen Slovensko, ale celá Európa dokázala uživiť obyvateľstvo zdravými, kvalitnými potravinami," povedal Macho.
Farmári nesúhlasia s nariadeniami, ktorými EÚ obmedzuje používanie chemickej ochrany rastlín, no odmietajú napríklad aj nariadenie o povinnom ponechaní časti pôdy úhorom.
Pri dovoze agrokomodít im prekáža zrušenie obmedzení pri dovoze z Ukrajiny, no
Macho pripomenul, že ide o širší problém, ktorý sa týka viacerých krajín.
"Keď si v Európe povieme, že nemôžeme chovať sliepky v klietkových chovoch, tak je úplne prirodzené, že európski poľnohospodári nemôžu konkurovať tretím krajinám," uviedol Macho.
Poľnohospodári preto žiadajú, aby EÚ vyžadovala splnenie rovnakých podmienok aj od dovozcov z tretích krajín, napríklad aj z Južnej Ameriky.
Vyplatiť priame platby
"V parlamente sa nám za 30 rokov vystriedali politické garnitúry. Každá jedna politická garnitúra, ktorá bola pri kormidle od roku 1993, brala slovenské agropotravinárstvo ako nutné zlo. Výsledky sa dostavili. Viac sme sa sústreďovali na to, aby sme vyrábali automobily či oceľ," spresnil Macho.
Málo podľa neho od slovenských politikov počuť slová, ako "čo si počneme bez slovenských potravín".
Jednou z podstatných požiadaviek poľnohospodárov je, aby sa čím skôr vyplatili priame platby, ktoré po iné roky mali z veľkej časti na účtoch už v decembri.
"Žiadame našu národnú vládu a ministerstvo pôdohospodárstva, aby čo najskôr urobili všetko pre to, aby sa priame platby k poľnohospodárom dostali," zdôraznil Macho.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) v minulosti zodpovednosť za neskoršie vyplácanie priamych platieb prisúdil predchádzajúcim vedeniam rezortu, ktoré podľa neho zmenu poľnohospodárskej politiky nepripravili, ale naopak skomplikovali. "Jedna z požiadaviek je, že do budúcna systém vyplácania priamych platieb musí byť jednoduchší," dodal Macho.
Komunikujú medzi sebou
EK podľa slov vedúcej tlačového tímu Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludvikovej intenzívne komunikuje s poľnohospodármi vo všetkých členských štátoch EÚ.
"Teraz prebieha dlhodobejší strategický dialóg, ktorý sa začal v januári preto, aby sme nejakým spôsobom vyhoveli aj požiadavkám, ktoré sú, predpokladám, v komuniké, ktoré sme teraz dostali od farmárov. Komuniké posunieme ďalej do EK. Nejaké krátkodobé opatrenia už sú 'na stole'. Čo sa týka dlhodobých požiadaviek, napríklad tých, ktoré by uľahčili administratívne postupy, tie sa chystajú v najbližšej budúcnosti," povedala Ludviková, ktorá od predstaviteľov SPPK prevzala komuniké s požiadavkami farmárov.
Podľa predsedníčky Agrárnej komory Slovenska (AKS) Heleny Patasiovej si Slovensko pri svojom vstupe do EÚ vyrokovalo veľmi zlé podmienky.
"Poľnohospodárstvo by sa malo dostať medzi špecifické odvetvia, ktoré zabezpečujú potravinovú bezpečnosť občanov," poznamenala Patasiová.
Protesty farmárov v poslednom období zažíva celá Európa.
Okrem problémov na úrovni národných legislatív poľnohospodári odmietajú spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ spojenú s byrokraciou a obmedzeniami.
Nevylúčili generálny štrajk
Poľnohospodári štvrtkový protest koordinovali spoločne s kolegami z krajín V4, Litvy a Lotyšska.
K vyhláseniu a požiadavkám poľnohospodárov sa pripojili zároveň aj kolegovia z Rumunska a Bulharska.
Požiadavky, ktoré farmári predstavili, sú zníženie byrokracie a prehodnotenie zelenej politiky Európskej únie.
Zároveň požiadali o prehodnotenie obchodu s tretími krajinami.
"Pokiaľ ústupky zo strany EK a zo strany európskej administratívy a aj zo strany jednotlivých vlád, vrátane tej našej, neprídu, v tých protestoch sme ochotní pokračovať a pridať sa aj k celoeurópskemu generálnemu štrajku," uviedol Macho.
Zároveň doplnil, že už má informácie, že dnes by mala šéfka EK predstaviť zmiernenie niektorých administratívnych opatrení.
Tiež doplnil, že 26. februára má zasadať mimoriadna rada ministrov poľnohospodárstva, aby sa vyhovelo nie len našim požiadavkám, ale aj požiadavkám v rámci celej EÚ.
Zablokovaný objazd
Ako protestujúci farmári a poľnohospodári avizovali, o 12.00 hod. zablokovali kruhový objazd v obci Hriadky v okrese Trebišov.
Na obchádzkové trasy vodičov navádzali policajti, ktorí boli v teréne.
Tento úsek bol neprejazdný 14.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.