Správu aktualizujeme.
VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Protestujúci farmári v pondelok pred obedom zablokovali cestu k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké. Blokáda trvala do 13.00 h.
Ako uviedol spoluorganizátor protestu Ján Cenkner, blokovali vstup nákladných áut z Ukrajiny smerom na Slovensko.
Na proteste sa zúčastnili zástupcovia poľnohospodárov zo Zemplína, z malých a rodinných fariem, ako aj mladí farmári.
"Protest bol pre nespravodlivosť, ktorú pociťujeme. Vyplýva z postupu vlády voči farmárom. Deklarujú podporu poľnohospodárstvu a pritom ho nepodporujú," uviedol Juraj Hospodár, ktorý sa na organizácii protestu podieľal.
Hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická uviedla, že na mieste boli pripravení policajti, ktorí dohliadali na dodržiavanie verejného poriadku.
Zvyšok kolóny protestujúcich farmárov sa postupne začal presúvať späť do Michaloviec, odkiaľ predpoludním vyrazilo vyše 15 poľnohospodárskych strojov.

Protest v Poprade
Približne dvadsiatka poľnohospodárskych vozidiel v pondelok dopoludnia obmedzila dopravu na hlavnom prieťahu Popradom.
Takýmto spôsobom sa aj malí hospodári spod Tatier zapojili do celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov.
Vláde spoločne odkázali, že im dochádza dych.
Dlhoročná tvrdá diskriminácia
Koordinátor protestu Anton Vdovjak upozornil, že kým Európa smeruje k budovaniu malých rodinných fariem a ich podpore, Slovensko ide opačným smerom.
„Malí a drobní slovenskí poľnohospodári sú tridsať rokov likvidovaní naprieč politickým spektrom. To už nie je stavanie sa na zadné, ale dochádza im dych,“ komentoval protest Vdovjak.
Trápi ich podľa jeho slov dlhoročná tvrdá diskriminácia. Ako pozitívny príklad uviedol okolité štáty.
„Vidiek sa tam krásne zviecha, začína vyzerať tak, ako má vidiek vyzerať,“ skonštatoval.
Okrem Česka spomenul aj Poľsko, v ktorom ešte v 80. rokoch minulého storočia fungoval pre nedostatok prídelový systém na potraviny.
„Dnes nás čaká to, čo mali Poliaci pred štyridsiatimi rokmi. Ak sa nezmení politika štátu, ak sa nezmení prístup k poľnohospodárskemu stavu, čaká nás pri najmenšom probléme pri zásobovaní potravinami lístkový systém,“ avizoval Vdovjak.
Niektoré stroje by cestu nezvládli
Hospodári z viacerých okresov pomaly prešli mestom od mestskej časti Matejovce k čerpacej stanici pri výjazde na Svit a späť.
Pôvodne malo byť do protestu zapojených viac ako 40 kusov techniky. Podľa organizátorov by však niektoré stroje dlhú trasu do Popradu nezvládli.
„Žiaľ, málokto z nás má takú techniku, aby mohol absolvovať trasu dlhú 30 či 40 kilometrov. Malí gazdovia väčšinou pracujú so starými traktormi,“ vysvetlil koordinátor akcie pod Tatrami.
Na proteste sa tak zúčastnili len farmári či roľníci a hospodári s novšou technikou.
Reakcia ministra
"Vážim si každého poľnohospodára, či je malý alebo veľký, lebo každý tvorí hodnoty, na ktorých nám všetkým spoločne záleží. Rešpektujem aj to, že každý má právo vyjadriť svoj názor a má právo aj protestovať. S čím však nemôžem súhlasiť, je spôsob, ako sa zneužívajú problémy poľnohospodárov na politické účely. A to je príklad tohto protestu," reagoval na protest farmárov v pondelok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer).
Dôvody protestu
Celoslovenskú protestnú aktivitu vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov. Pridalo sa k nemu Združenie mladých farmárov na Slovensku- ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov - IPIF, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem.
Cieľom bolo poukázať na zdrvujúcu situáciu farmárov na Slovensku, ktorí sú podľa organizátorov obeťou nepredvídateľných rozhodnutí štátnych inštitúcií.
Farmári považujú za potrebné vyriešiť predovšetkým okamžité vyplatenie priamych platieb, ďalej úľavy na sociálnych odvodoch pre všetkých farmárov, odbúranie neúnosnej administratívnej záťaže či odstránenie diskriminácie pri pôde Slovenského pozemkového fondu a možnostiach čerpania fondov.
Rovnako žiadajú funkčný register užívacích vzťahov k pôde aj finančné nástroje v podobe nekorupčnej podpory prostredníctvom výhodnejších úverov.
Medzi ôsmimi požiadavkami je aj zelená nafta pre všetkých farmárov bez diskriminácie a zákaz bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít z krajín mimo Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.