V metropole východu sa obyvatelia aj turisti môžu už pár mesiacov stretnúť s anglickými nápismi, ktoré vtipne dopĺňajú obyčajné podpisy sprejerov na stenách. K podpisom doplnil pouličný umelec dokumenty – šeky, petície aj vyhlásenia.
Umelec, miestny poslanec (nezávislý) aj sprievodca po Košiciach, IGOR KUPEC, pre Korzár vysvetlil, čo chcel svojím projektom povedať bežným ľuďom. „Nechcem ísť cestou odsudzovania a kázania o morálke. Netúžim vidieť mladých sprejerov v base, ale chcem, aby sa našlo nejaké systematické riešenie. Tak som to urobil hravou formou.“
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo vylepšuje pouličné podpisy,
- čo je na tejto práci najťažšie,
- koľko dokumentov k podpisom pripravil,
- ako sa dá pozerať na nelegálne tagy,
- prečo sú nápisy v angličtine.
Bol to váš nápad alebo ste sa niekde inšpirovali?
Nič také som nikde nevidel, bol to môj nápad.
Projekt uvádzate vetou: Ak máte takmer 40 a pracujete pre samosprávu – máte dve možnosti. Buď sa street artu vzdáte, alebo si vymyslíte nový smer. Kancelársky street art. Pre akú samosprávu pracujete vy?
Som poslanec na Severe. Nie zamestnanec, ale aktívne sa zapájam do diania. Projekt je akoby umelecká štylizácia do úradníckej pózy.
Je to aj otázka veku? Keďže spomínate tú blížiacu sa 40-tku...
Street art a pouličné umenie sa dosť spája s rebelstvom, vzburou a teenagermi. Toto je obrat, v mojom veku chce človek mať v uliciach skôr poriadok ako chaos. Mám 38 rokov a street art som robil v rôznych podobách aj predtým. Ale v nejakom momente sa človek už nemôže tváriť, že má 20 a robí cool veci. Projekt má dve dramatické linky – že dospelý človek robí nejakú aktivitu, ktorá sa skôr spája s dospievajúcimi a že je to originálny boj proti vizuálnemu smogu.

Vy ako sprievodca dlhodobo poukazujete na nelegálne graffiti, na nečinnosť mesta a majiteľov budov, ktorí by ich mali odstraňovať. Došla vám už trpezlivosť, chceli ste vziať veci do vlastných rúk a aspoň tým tagom dať nejaký zmysel, keď sa už nedajú odstrániť?
Na graffiti ma ľudia upozorňovali príliš často. Nechcem ísť cestou odsudzovania a kázania o morálke. Netúžim vidieť mladých sprejerov v base, ale chcem, aby sa našlo nejaké systematické riešenie. Tak som to urobil hravou formou, ako aj pri iných predošlých projektoch.

Poznáte autorov podpisov, ku ktorým dorábate dokumenty?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.