VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Celosvetová pandémia koronavírusu je už minulosťou, ochorenie covid-19 je tu stále.
Zisťovali sme, aká je situácia, keďže pacientov s covidom v tomto období opäť pribúda. Navyše, mnohí z nich nie sú podchytení, no môžu mať a prenášať vírus.
Neodhalené prípady
„Predpokladáme, že určite sa ľudia menej testujú, určite mnohé prípady nie sú odhalené. Keď má pacient infekciu horných dýchacích ciest a neurobí si test, tak covid nezistíme a môže ochorenie prenášať,“ potvrdzuje Pavol Jarčuška, prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
„Vírusy prirodzene mutujú a snahou každého vírusu je prežiť. Oveľa ľahšie sa akémukoľvek vírusu prežíva, ak sa vie dobre šíriť. Pre dlhodobé prežívanie vírusu nie je úplne ideálne, ak spôsobuje ťažké ochorenia a pacienti zomierajú,“ vysvetľuje infektológ Jarčuška, akým vývojom prešiel koronavírus.
„Je to vírus, ktorý má tendenciu mutovať, stále vznikajú nejaké nové mutácie, ale z tých nových mutácií žiadna nemala závažnejší priebeh ako pôvodný omicron.“

Ohrozené skupiny
Vývoj je dobrý, súčasné mutácie už nie sú také nebezpečné. Ohrozenou skupinou môžu byť starí ľudia a osoby s ťažkou poruchou imunity.
Podľa Jarčušku stále je potrebné chrániť týchto ľudí, lebo priebeh ochorenia u nich býva ťažší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.