VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Na východe Slovenska v stredu krátko po ôsmej večer v rýchliku smerujúcom z Košíc do Žiliny na 22-ročnú študentku Ľudmilu z Košíc zaútočil jeden z cestujúcich, zranil ju nožom.
Dievča cestovalo z Košíc z Ružomberka, kde chodí do školy.
Muž vo vlaku zaútočil pred príjazdom do stanice Spišská Nová Ves. Dievčaťu zasiahol krk a ruku, zo zranení sa má liečiť asi dva týždne.
Agresor sa snažil utiecť, ale spacifikovali ho dvaja cestujúci a prevzala si ho železničná polícia.
Útočník, 29-ročný Matej Š. zo Spišskej Novej Vsi, je už vo väzbe.

Chcú posilniť bezpečnosť
Po útoku polícia dočasne posilnila hliadky vo vlakoch. Železničná spoločnosť Slovensko informovala aj o opatreniach, ktoré by mali viesť k zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich vo vlakoch.
Vlakový personál priebežne pripravujú na riešenie a zvládnutie mimoriadnych situácií v rámci školení komunikačných zručností. Súčasťou by malo byť aj zvládnutie situácií pri stretoch s konfliktnými cestujúcimi.
Ďalším opatrením je zaradenie zamestnancov SBS do vlakov.
Cestujúci však aj tak môžu mať po incidente pri cestovaní vlakom zmiešané pocity. Viacerí hovoria o tom, že sú obozretnejší a viac si všímajú osoby naokolo.
Hovorili sme s niekoľkými ľuďmi, ktorí pravidelne cestujú vlakom, o tom, ako sa ich vnímanie presunu vlakovou dopravou zmenilo od incidentu v rýchliku na Spiši a aké sú ich skúsenosti s cestovaním.
Podvedome v strehu
Barbora cestuje vlakom dvakrát týždenne, z východu na západ a späť.
Cestuje na trase Bratislava - Kysak. Ďalej pokračuje do Bardejova, ale zväčša po ňu niekto príde autom, keďže by sa jej cestovanie predĺžilo. Z Kysaku by musela ísť do Prešova a až odtiaľ do Bardejova.
Barbora je študentka, pravidelne cestuje na východ za priateľom a rodinou. Vo vlaku strávi týždenne viac ako desať hodín. Takto pravidelne cestuje už takmer päť rokov.
„Z Bratislavy do Kysaku je to 5 hodín a 12 minút, teda podľa grafikonu, pretože reálne sme prišli bez meškania za posledné tri mesiace len raz,“ hovorí.
Keďže často využíva vlakovú prepravu, vníma prostredie aj cestujúcich a po incidente vo vlaku hovorí, že je „podvedome v strehu“.
Všíma si ľudí, ktorí si prisadnú, aj tých, ktorí sedia cez uličku diagonálne.
„A nie som jediná, pretože keď sa o tom rozprávam so svojimi kamarátkami, vnímajú to podvedome rovnako. Našťastie sa nám nikdy nič nestalo a neboli sme ani ničoho svedkami, ale napriek tomu sme obozretné,“ vysvetľuje.
Barbora je študentka, má teda možnosť cestovať aj zadarmo, no sama priznáva, že je to výhodou aj nevýhodou zároveň.
„Ako študenti ušetríme, ale v preplnených vlakoch, kde ľudia nevedia ani pristúpiť zo staníc dovnútra, začínam prehodnocovať túto výhodu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.