JOZEF HALCIN sa prevencii online kriminality venuje niekoľko rokov. Pôsobí ako riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR.
Východniar tvrdí, že tento spôsob kriminality sa neustále rozvíja a postihuje všetky spoločenské vrstvy.
Problémom pre obete už nie je len americký vojak, ktorý si vyhliadne dôverčivú ženu zo Slovenska či otec, ktorý online predáva na sex svoje deti do zahraničia.
Nejde už len o podvodné emaily či telefonáty osôb tváriacich sa, že sú vnukom, synom či príbuzným osoby v ťažkostiach.
Páchatelia prechádzajú na sofistikovanejší systém – umelú inteligenciu.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- ako sa zneužíva v online priestore umelá inteligencia,
- v čom je problém nakupovania cez internet,
- ako dopadne láska seniorky s dobre vyzerajúcim vojakom na misii,
- v čom spočíva pravidlo dvadsiatich sekúnd,
- prečo starší ľudia podvodníkom skôr naletia,
- ako rodičia nevedomky ponúknu tvár detí pedofilom.
Aké riziko predstavuje online kriminalita nielen pre starších ľudí, ale pre celú spoločnosť?
Dnes sa rodia deti, ktoré už, ak to poviem nadnesene, v ruke držia telefón. Pri komunikácii s bankou, priateľmi, dohadovaní si stretnutia používame aplikácie v mobiloch. Tie využívajú internet a prenášajú nás do online prostredia.
A páchatelia idú tým istým smerom, oni nezostanú len pri klasickej trestnej činnosti. Online prostredie je pre nás ako užívateľov služieb nevyhnutné. A lákavé pre páchateľov, keďže môžu páchať trestnú činnosť globálne, cezhranične.
Stráca teda jazyková bariéra svoj význam?
Pozrite sa. Niekto môže z Afriky podvádzať ľudí na Slovensku, alebo naopak. To dnes nie je problém. Mnohé aplikácie umožňujú prekladať texty. Teda ani jazyková bariéra už nemusí byť taká významná.

Do popredia sa dostávajú aj metódy, keď si páchateľ napríklad zmení hlas, prípadne zmení niekoho identitu s cieľom poškodiť ho.
Áno, ak hovoríme o najnovších trendoch kriminality, tak sa do popredia dostáva umelá inteligencia. Ľudia sú schopní nasimulovať človeka a jeho pohyb úst tak, aby to vyzeralo dôveryhodne. Potom hovorí to, čo v živote nehovoril. No a to sa prenáša, samozrejme, aj do telefonovania.
Môžete dostať telefonát, ktorý na prvý pohľad znie, akoby bol od blízkeho človeka. A to len vďaka tomu, že si niekto ukradol časť nejakého videa. Potom nasimuluje dôveryhodný príbeh. Poznáme to všetci. Vnuk volá babke, že sa niečo stalo a potrebuje tisíc eur. Tá mu ich pošle na účet, prípadne odovzdá kamarátovi.
Takto páchatelia konajú s využitím umelej inteligencie aj na Slovensku?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.