Psy chová už 34 rokov, ostatné dva roky sa naplno venuje ich psychológii. Vodia k nemu problémové psy na prevýchovu z celého Slovenska.
Psí psychológ RICHARD ULIANKO z Jatova od Nitry sa ujal aj nesocializovaného a agresívneho kríženca Lea z Humenného, ktorému hrozilo utratenie.
Ulianko hovorí, že cestu k profesionálnej prevýchove psov mu ukázal jeho Apponi. Spolu s ďalšími psami „umravňujú“ problémové.
Pri výchove psa je dôležité zvládnuť štyri základné veci, aby ste s ním mohli ísť do mesta, do lesa či k moru. Majiteľom prízvukuje, že treba byť trpezlivý a dôsledný.
V rozhovore sa dočítate:
- Či sa u nás dá psychológia psov študovať,
- aké problémy psy majú,
- či je dôležité, čo pes prežil,
- aké sú štyri základné pravidlá,
- ako dlho trvá výchova problematického psa,
- či má na prevýchovu šancu každý pes,
- kedy odmeňovať maškrtou,
- ktorý pes je šťastný.
Máte nejaké špeciálne vzdelanie na výchovu psov?
U nás sa psychológia psov neštuduje, len kynológia a etológia zvierat. Sú to disciplíny, ktoré mi pri práci, ktorú vykonávam, nepomôžu. Odbor sa nazýva behavioristika a dá sa študovať iba v zahraničí.
Využívam svoje dlhoročné skúsenosti a nadobudnutú prax. Označenie psychológ psov je skôr môj marketingový prostriedok a psychológ psov je vlastne môj pes, s ktorým som to začal robiť. On mi ukázal cestu, že to máme robiť profesionálne, on je ten, ktorý dokonale rozumie psom, vie ich „odblokovať“ a „načítať“.
Kto je váš „parťák“?
Je to desaťročný louisianský leopardí pes Apponi, čo v indiánskom jazyku znamená motýľ. Dostal som ho do daru ako štvorročného. Padli sme si do oka hneď prvý deň, vytvorili sme svorku.
Počas korony sme chodievali viac von, začali sme pomáhať ľuďom a radiť psičkárom. Veľa ľudí si vzalo psíky počas korony na spoločné trávenie voľného času a nemali vôbec žiadne skúsenosti. Deväť z desiatich psov bolo zle vedených a správali sa agresívne.
Začali sme ľuďom radiť, ako treba so psom pracovať, a spoločne s Apponim sme im to ukazovali. Potom nás ľudia začali sami vyhľadávať, keď potrebovali našu pomoc. Rozhodol som sa, že keď to máme robiť dobre a lepšie, musíme psíky brávať k nám na pobyt. Presťahovali sme sa z mesta na vidiek, vybudoval som vhodné priestory, tiež opičiu dráhu s prekážkami, ktoré som sám vymyslel. Je výborná na posilňovanie psychiky psov.

Aké psy beriete na prevýchovu?
Berieme psíky, ktoré sú agresívne na iné psy, na ľudí, alebo majú rôzne problémy, napríklad obsedantno-kompulzívnu poruchu, separačnú úzkosť a podobne.
Okrem Apponiho sme do vychovávateľskej svorky pribrali ďalšie psy. Máme štyroch louisianských leopardích psov, jedného huskyho a jedného aziata. Každý pes má vo svorke svoju funkciu a plní inú úlohu.
Aziat mi pomáha pri výchove nezvládnuteľných kastrátov alebo sučiek náročnejších plemien, ako sú stafordy či pitbully.
Husky, ktorému sa hovorí polopes a pokladá sa za divokého, ešte nie úplne domestifikovaného psa, je veľký profesor v komunikácii medzi psami.
Louisiani, dve sučky a dva psy, „umravňujú“ nevyrovnané psy, aby sa zmestili do kože. Každý má svoju úlohu a postavenie vo svorke.
Odkiaľ máte psy?
Aktuálne máme psy z Ružomberka, z Považskej Bystrice, zo Zvolena. Máme ich z celého Slovenska. Ujal som sa aj kríženca Lea z Humenného, ktorému hrozilo utratenie.

Je pre vás dôležité vedieť, ako psy, ktoré k vám prídu, žili? Či boli v minulosti týrané?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.