Predseda Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl JOZEF ROHAĽ (59) pochádza z Bardejova. S fungovaním autoškoly má dlhoročné skúsenosti. O prípadoch protizákonného konania dopravných policajtov a autoškolákov vie, bohužiaľ, nie sú ojedinelé. Zdôrazňuje, že absolútna väčšina autoškôl je poctivých a zlyhania majú na svedomí jednotlivci, tak ako aj v iných druhoch vzdelávania.
Upozorňuje na nebezpečenstvo na cestách od vodičov, ktorí získali vodičské oprávnenie „pochybne“, teda nezákonne. Východisko, ako eliminovať protizákonné konanie, vidí v zmene systému skúšania žiakov. Namiesto uniformovaných policajtov by mali budúcich vodičov skúšať civilní komisári. Sme poslednou krajinou v Európe, kde to takto nefunguje, vraví.
V rozhovore sa dočítate:
- Či je prípad humenských dopravákov ojedinelý,
- o turistike za vodičákom,
- prečo netreba do auta dvoch policajných komisárov,
- či sú aj medzi autoškolami čierne ovce,
- prečo stavovská komora volá po civilných komisároch,
- ako funguje skúšanie uchádzačov o vodičák inde.
Šiesti policajti z celkového počtu 23 na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Humennom sú postavení mimo výkonu štátnej služby. Dôvodom sú obvinenia z korupcie a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Protizákonné konanie policajtov sa má týkať skúšok v autoškole či vydávania vodičských preukazov. Z vyšetrovania vyplýva, že uchádzači o vodičský preukaz dostali oprávnenie napriek tomu, že skúšky z odbornej spôsobilosti neurobili. Prekvapuje vás to?
Nie. Takéto veci sa nestali po prvýkrát. Vieme o viacerých prípadoch, niektoré sú aj medializované, nedávno sa niečo podobné stalo v Kežmarku. Poznáme región Humenného, že sa v ňom deje, nazvime to, turistika za vodičákom. V digitálnej dobe sa dá veľmi ľahko zistiť, že do Humenského okresu „chodili po vodičák“ ľudia z okresov Spišská Nová ves, Kežmarok, Košice a iných okresov. Dôvody môžu byť, pravdaže, viaceré, povedzme dochádzanie za prácou, do škôl, ale určite tak robili aj preto, že tam sa dalo prísť k vodičáku „ľahšie“. Predpokladám, že sa môže objaviť aj to, že uchádzači sú z marginalizovaných skupín. Musí sa to diať v súčinnosti autoškoly a komisára. Prekvapuje ma len to, že to odhalili až teraz.

Hovoríte turistika, ide teda o masový jav?
Určite je toho viac. Pri vydaní vodičského preukazu sa uvádza adresa žiadateľa, na preukaze je uvedené, kde ho vydali, dá sa to odsledovať. Keďže postavili šiestich policajtov mimo služby, určite nejde iba o šesť vodičákov. Dá sa to urobiť aj bez autoškoly tak, že na dopravnej polícii zaevidujú na skúšku človeka bez toho, aby do autoškoly vôbec chodil.
Dnes každý absolvent autoškoly dostane osvedčenie o absolvovaní kurzu, a to je podkladom na zaradenie na skúšku. Autoškola ho vyhotoví na základe absolvovaného výcviku v systéme JISCD, ale dá sa to obísť a je to veľmi nebezpečné. Buď je oklamaný systém JISCD, a vtedy sa na tom podieľa aj autoškola, alebo tento systém úplne vynechajú a na skúšku je zaradený uchádzač s falošným „osvedčením o absolvovaní výcviku“.
Kontrola je veľmi jednoduchá: každý doklad má svoje číslo v JISCD, a teda stačí jednoduché porovnanie. A dá sa to urobiť aj spätne pri všetkých osobách, ktoré podozrivo vykonali výcvik, a niektorí aj v skupinách, v inom okrese. Treba sa tomu dôsledne venovať. To je práca pre vyšetrovateľov a aj pri konfrontácii a komunikácii s držiteľmi vodičského oprávnenia sa veľa objasní.

Dá sa podvádzať pri testoch a môže komisár prižmúriť oko pri praktickej jazde? Pomohlo by, keby boli v aute dvaja policajti?
Zavedenie elektronických testov od apríla tohto roku je istou prekážkou ako zmanipulovať skúšku. Na praktickej jazde nie sú potrební dvaja uniformovaní komisári, netreba, aby sa navzájom kontrolovali. Nemôžeme všade postaviť kontrolu na skúšobného komisára, to by bol výsmech celého procesu. Netreba zabúdať na to, že vo vozidle je ešte aj inštruktor.
Podľa zákona by u nás mala trvať 25 minút. Dá sa „podvádzať“ aj tam?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.