Ulice a verejné priestranstvá nie sú vždy bezpečným miestom. Sobotu preto trávili niektoré ženy a dievčatá v Košiciach priam bojovne. Zúčastnili sa trojhodinového kurzu sebaobrany pre ženy.
Skupinu tvorili všetky vekové kategórie. Niektoré sa do improvizovanej bitky pustili s vervou a radosťou, iné len pípli, že by nedokázali udrieť človeka. Spájala ich však spoločná túžba vedieť sa ubrániť.
„Ešte ma nikto nenapadol, ale radšej byť pripravená, ako potom nemilo prekvapená,“ hovorí mladá účastníčka.
Inštruktor RÓBERT LUDVIK prezradil, ako sa brániť v nebezpečnej situácii, prečo napríklad nepočúvať hlasnú hudbu cez slúchadlá na prechádzke, ale aj ako vyriešiť situáciu s dotieravým kolegom.
V rozhovore sa dočítate:
- ako identifikovať potenciálne nebezpečenstvo,
- na koho sa v kritickej situácii obrátiť s prosbou o pomoc,
- čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť pri komunikácii s potenciálnym útočníkom,
- ako si poradiť s dotieravým kolegom,
- či odporúča nosiť slzný plyn.
Myslela som si, že budem spotená po trojhodinovom tréningu sebaobrany...
Bol to kurz a nie tréning, ten vyzerá inak. Ja osobne nemám rád termín sebaobrana, lebo evokuje v ľuďoch myšlienku, že jediné, čo môžu robiť, je brániť sa, teda skôr defenzívny prístup a čakanie na útok.
Preferujem výraz sebaochrana (anglicky self protection), čo je omnoho výstižnejší výraz, pretože ochrana v sebe zahŕňa nielen defenzívny, ale aj aktívny, ofenzívny či proaktívny prístup.
Vo filmoch sa často žena ubráni voči mužovi tak, že mu dá kolenom do rozkroku. On ide do kolien a v podstate skončil. To ste na kurze ženám neukazovali. Prečo nie?
Je nutné uvedomiť si, že príroda to zariadila tak, že táto citlivá časť tela je vcelku dobre chránená. Zasiahnuť rozkrok nie je také jednoduché, ako sa zdá. Vyžaduje si to skutočne dobrý odhad vzdialenosti, načasovanie a istú dávku zručnosti.
Zároveň výsledok nie je vždy zaručený. Videl som útočníkov zasiahnutých do rozkroku, ktorí bez problémov bojovali ďalej. Na ľudskom tele je množstvo citlivých cieľov, ktoré sú oveľa ľahšie zasiahnuteľné.
Po opakovaných útokoch na ženy a dievčatá v priebehu tohto roka sa objavilo viacero kurzov sebaobrany. V čom je váš kurz iný a čo sa na ňom môže žena naučiť?
My sme sa na rozdiel od iných kurzov zamerali nielen na riešenie modelových situácií, ale na komplexný pohľad na ochranu a bezpečnosť ako takú. Účastníčky kurzu sa dozvedia nielen to, ako riešiť už vzniknutú situáciu, ale ako rozpoznať prípadnú hrozbu, ako komunikovať, ako sa vysporiadať s agresívnym správaním a agresiou priamou, fyzickou, ale aj nepriamou, s ktorou sa ženy a dievčatá stretávajú oveľa častejšie. Či už v práci, v bežnom živote, alebo dokonca v rodine.
V rámci teoretickej časti kurzu ich učíme, na čo sa zamerať pri sledovaní okolia a situácie, na signály, ktoré ich môžu upozorniť na prípadnú hrozbu, aké opatrenia prijať, aby eliminovali riziko a mnoho iného. V praktickej časti sa zameriavame na spôsoby, akými získať výhodu a čas pri reakcii na útok, na aké časti tela protivníka sa zamerať v prípadnom protiútoku, na spôsob pohybu, odhad vzdialenosti a iné.

Prečo ste vlastne kurz sebaobrany pripravili špeciálne pre ženy?
Štatisticky až 90 percent obetí násilných útokov tvoria ženy a deti. Po množiacich sa správach o útokoch na ženy a dievčatá, či už z médií, alebo od žien v našom okolí, ktoré sa stali obeťami útokov, hoci len verbálnych, sme sa rozhodli usporiadať sériu kurzov zameraných na túto problematiku.
Trošku nás nakopla aj snaha niektorých „rádoby" odborníkov na sebaobranu priživiť sa na situácii a zarobiť na strachu. My sme sa rozhodli ísť úplne inou cestou a naše kurzy berieme ako službu komunite. Aj preto sú naše kurzy pre ženy zadarmo.
Vy osobne ste sa už ocitli v situácii, keď bolo treba rýchlo a rázne reagovať na násilný útok?
Párkrát áno (smiech). Pracoval som ako bodyguard v rôznych problémových oblastiach vo svete. Bol som na miestach, kde by ste sa nechceli ocitnúť, a stretol som ľudí, ktorých by ste stretnúť nechceli... Mám bohaté skúsenosti s ochranou klientov a s násilným správaním.
Študujem bojové umenia desiatky rokov, som certifikovaný inštruktor osobnej ochrany, certifikovaný inštruktor streleckej prípravy, certifikovaný inštruktor výcviku špeciálnych jednotiek.
Trénoval som s príslušníkmi špeciálnych jednotiek z mnohých krajín, absolvoval som výcvik na základni NAVY SEALs v Thajsku, trénovali ma inštruktori zo základne 1st SFOD-D, známej tiež ako Delta Force. Takže v problematike násilia sa trochu vyznám.
Čo je podľa vás najdôležitejšie, aby sme sa na verejnosti cítili bezpečne?
V prvom rade majte prehľad o situácii a prostredí, v ktorom sa nachádzate. Pozeranie do mobilu pri prechádzke, hlasná hudba v slúchadlách alebo akákoľvek činnosť, ktorá odvádza vašu pozornosť od toho, čo sa okolo vás deje, vás môže dostať do problémov.
A nemusí ísť len o to, že vás niekto prepadne. Ľahko sa môže stať, že si nevšimnete prichádzajúce auto, cyklistu alebo iné nebezpečenstvo. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa opusteným miestam, ale aj miestam s koncentráciou „problémových“ jedincov.
Má na to vplyv aj oblečenie a štýl, akým sa žena oblieka? Teda zníži riziko tým, že si neoblečie minisukňu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.