Slovenská protikorupčná odborníčka, pedagogička, aktivistka, prvá a dlhoročná prezidentka Transparency International Slovensko EMÍLIA SIČÁKOVÁ-BEBLAVÁ v súčasnosti pôsobí na Ústave verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského.
Vo štvrtok v košickom Artfore predstavila svoju knihu Korene, ktorú tvoria príbehy ťažkých osudov zemplínskych rodákov v poslednom storočí.
„Myslím si, že by sme sa mnohokrát mali našim predkom aj poďakovať za obrovskú drinu a obetu, ktorú podstúpili len preto, aby sme sa my mohli mať lepšie. Škoda, že zatiaľ nemáme námestia, ktoré by vyjadrovali vďaku tým, ktorí odišli za ťažkou prácou do Ameriky a vďaka ich zárobkom boli zveľadené mnohé mestá a dediny na východnom Slovensku,“ zamýšľa sa autorka.
V rozhovore pre Korzár prezradila aj to, prečo sme na tom oveľa lepšie ako kedysi a za čo vďačí svojim starým mamám.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako nás ovplyvňujú naši predkovia,
- aké úplatky už takmer vymizli,
- ktoré najväčšie kompromisy musela v živote urobiť,
- prečo začala pátrať po svojich predkoch,
- čo sa snaží opakovať po svojej babke.
Ako sa máte?
Výborne, ďakujem za opýtanie. Košice majú v sebe krásnu energiu. Páči sa mi, že ľudia sú večer vonku, na uliciach a rozprávajú sa. Je mi tu dobre. Cítim pozitívne pohodovú atmosféru z toho mesta. Košice mám jednoducho rada.
Často chodíte na východ?
Približne raz za mesiac. Aj do rodnej obce za príbuznými, aj výskumne, aj na aktivity spojené s mojou knihou. Pre mňa je v podstate každý rozhovor, ktorý tu vediem, výskumne dôležitou informáciou o našej krajine. Učím verejnú politiku, učím o verejnom sektore, a je tak pre mňa dôležité poznať našu krajinu aj cez ľudí a ich príbehy a postoje. Snažím sa im lepšie rozumieť, počúvam ich. Tento rok som tak bola aj v Snine, Bardejove, Humennom, v Trebišove a podobne.
Prečo je podľa vás dôležité poznať svoje korene a svojich predkov?
Je to o sebavedomí a aj o pokore zároveň uvedomiť si, že stojíme na pleciach svojich predkov. Mnoho vecí, ktoré oni robili, na nás preniesli, ani si to nemusíme uvedomovať. Ukazovali nám odmalička, čo je správne a čo nesprávne. A veľmi dôležitá je aj úcta, vzájomne sa počúvať, dať si navzájom svoj čas a klásť otázky. Pochopiť, že pravda je plastická a že zvyčajne neexistuje len jedno možné riešenie.
Myslíte, že aj keď nepoznáme detailne príbehy našich prarodičov, aj tak opakujeme vzorce ich správania?
Nie úplne. Korene nás určujú len do istej miery, spolupôsobí socializácia v iných prostrediach, ako je napríklad škola, ďalej vzdelávanie, rôzne formatívne komunity, biologické predispozície a pod. Pri rozhodovaní tak čiastočne čerpáme aj z našich koreňov.

Poznať svoje korene je tiež súčasť transparentnosti voči sebe a voči svojim predkom...
Áno, aj rešpektu voči ich silným stránkam aj zlyhaniam. Podľa mňa ide o isté zmierenie sa, dospelé prijatie daných ľudí a ich kontextu do svojej duše. A možno na základe daného prijatia ich nedokonalosti začať lepšie vidieť aj tie svoje nedokonalosti. Ja tiež zlyhávam mnohokrát denne a verím, že mi raz moje deti odpustia to, čo som aj v dobrej vôli nezvládala.
Aj s koreňmi je to tak, že sa môžeme pokúsiť ich zrelo prijať v ich nedokonalosti a posunúť sa s láskou ďalej. Ani strom nemá len korene, ale každá halúzka a každý lístok z daných koreňov čosi čerpajú.
Sledujete ešte dianie v Transparency International Slovensko (TIS)?
Áno. Práve koncom septembra sme oslavovali 25 rokov a bola to milá udalosť. Uvedomila som si, koľko dobrej práce pre našu krajinu TIS za tieto roky vykonala.
Napríklad pred voľbami TIS zverejnila mieru transparentnosti financovania politických kampaní. Ide o dôležitú informáciu, hlavne pre voličov demokratických strán, a žiadna iná, či už štátna alebo mimovládna organizácia, takúto dôležitú informáciu voličom neposkytla.
Dôležité je, že TIS má jasnú a overiteľnú metodiku výpočtu miery transparentnosti a každý si môže ich hodnotenie overiť. TIS nič neskrýva.
Bol podľa vás predvolebný boj čistejší, ako býval kedysi?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.