V čase pandémie covidu-19 a po nej pribudlo v košickej špecializovanej ambulancii ortopédie a ortopedickej protetiky JANY SPIŠÁKOVEJ viac pacientov s deformitami a bolesťami pohybového aparátu. Paradoxne však zaznamenala aj iný problém, a to prehnanú neprimeranú fyzickú aktivitu detí a mládeže.
„Niektoré deti navštevujú viacero športových krúžkov alebo intenzívne trénujú. Sú na ne kladené vyššie nároky ako dokážu zvládnuť, a potom k nám prichádzajú s bolesťami končatín, najčastejšie s bolesťami kolien, piat, driekovej chrbtice, asymetriami a deformitami,“ vysvetľuje odborníčka.
Obzvlášť to platí pri jednostrannom zaťažení, ktoré vzniká napríklad pri tenise alebo nevyváženej tréningovej príprave. U detí na druhom stupni a na stredných školách sa navyše rozmohlo cvičenie v posilňovni.
„Neplatí to vždy, ale často cvičia bez odborného dozoru, nie sú vhodne rozcvičení, používajú nesprávne pohybové stereotypy či neprimerané záťaže bez ohľadu na fyziologický vývin, rast a formovanie ich kostnej hmoty,“ vysvetľuje Spišáková.
Problémom sa tak podľa nej stáva, že vyformovaná postava a kult tela sú dôležitejšie ako zdravý primeraný vývin.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- Ako sa u detí môže vyvinúť skolióza,
- prečo môže uškodiť, keď dieťa chodí po špičkách,
- ktorá obuv je pre menšie deti najvhodnejšia,
- aký vplyv má na držanie tela psychika,
- aké sú najčastejšie problémy, s ktorými rodičia s deťmi do ambulancie chodia,
- aký vplyv má psychika na držanie tela?
Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými za vami rodičia s deťmi do ambulancie chodia?
Poruchy pohybového aparátu sú po obezite na druhom mieste z civilizačných ochorení u detí a delíme ich na získané a vrodené vývojové chyby. Keď vynechám vrodené vývojové chyby a neuromuskulárne ochorenia, najčastejšie sú odosielané do špecializovanej ambulancie deti s chybným držaním tela, zlým zakrivením chrbtice (skoliózou), deformitami hrudníka, deformitami kolien (v tvare „X“ alebo „O“) a deformitami nôh rôzneho druhu, napríklad poklesom nožnej klenby či vyosením piat. Ochorenia závisia aj od vekových kategórií a ich špecifík, vzhľadom na psychomotorický vývoj dieťaťa od narodenia po dospelosť.
Spomínate rôzne deformity či už chrbtice alebo kolien. Ako vznikajú? Môžu za ich vyvinutie do istej miery deti samé, napríklad pri dlhom sedení a dlhodobom zlom držaní tela?
Najčastejšie príčiny deformít chrbtice sú dlhé a nesprávne sedenie, málo pohybovej aktivity, aj sedavé trávenie voľného času. Môže to viesť k chabému svalovému korzetu, chybnému držaniu tela a vypestovaniu si zlých pohybových stereotypov. Prispieva k tomu aj nesprávna výška stola a stoličky pri učení, nesprávny sed, napríklad podkladanie si nôh. K deformitám dolných končatín môže viesť predčasné postavovanie dieťaťa ale tiež nesprávne sedenie, napríklad v rannom veku W sed (sedenie v kľaku s predkoleniami od seba), ktoré vedie k valgóznej X deformite kolien a tiež vybočeniu piat.

Aké sú ďalšie príčiny?
Ďalšou príčinou môže byť používanie nesprávnej obuvi vzhľadom na vývin dieťaťa. Na deformitách chrbtice a dolných končatín má veľký podiel aj rodinná anamnéza, genetická predispozícia, obezita a iné pridružené ochorenia. V dnešnej dobe sme zahltení technikou, deti viac voľnočasovo používajú mobily, tablety, počítače, viac sedia, menej sa hýbu. Ako som spomínala, vedie to k chybnému držaniu tela v dôsledku chabého svalového korzetu. Pokiaľ sedavý spôsob detí nie je kompenzovaný dostatočnou pohybovou aktivitou, cvičením, posilňovaním svalstva, môže dôjsť až k vyoseniu chrbtice v zmysle skoliózy alebo iným deformitám.
So skoliózou za vami chodia skôr staršie deti v školskom veku alebo aj mladšie?
Získaná skolióza sa častejšie vyskytuje u detí v školskom veku. U malých detí sú deformity chrbtice na podklade vrodených vývojových anomálii stavcov alebo je skolióza ako súčasť syndrómov. U niektorých predčasne narodených detí sa môže vyskytnúť stranová asymetria so skoliotickým držaním, lebo pokojové napätie svalov nie je dostatočne vyvinuté. K deformitám chrbtice a dolných končatín môže viesť aj skoršie posadzovanie alebo stavanie dieťaťa, kým sa o sed alebo stoj samo nesnaží v rámci motorického vývinu, lebo to môže viesť k nesprávnym pohybovým stereotypom.

Čo sú zlé pohybové stereotypy? Môžu sa im rodičia vyhnúť, prípadne ako ich spozorujú?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.