VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Na Slovensku sa zálohujú plastové fľaše a plechovky už viac ako 600 dní. V zálohovaní sme podľa dát úspešní.
Vlani bol zákonný cieľ dosiahnuť minimálne 60-percentnú návratnosť fliaš, ktoré sa predali v obchodoch. Podarilo sa vyzbierať 71 percent.
Šéf Správcu zálohového systému Marián Áč v marci pre Korzár hovoril, že plastových fliaš a plechoviek je aj v okolí riek či vodných nádrží menej. Zo zálohovania sa stal do istej miery sociálny fenomén.
Rozširuje sa aj sieť, kde je možné nápojové obaly zálohovať. Špeciálne nádoby pribudli v národných parkoch, v najbližšej dobe majú pribudnúť nové odberné miesta na čerpacích staniciach.
S rozširovaním odberných miest však pribúdajú aj rôzne nuansy, napríklad to, či sa môžu do zálohomatov na Slovensku dostať aj fľaše kúpené v Maďarsku, Rakúsku alebo v Poľsku, kde sa zatiaľ nápojové obaly nezálohujú.

Medzinárodný čiarový kód
V slovenskom zálohovom systéme je možné registrovať obal ako zálohovaný pod unikátnym čiarovým kódom, ktorý je určený výlučne pre slovenský trh.
Ide o takzvaný národný EAN kód, s ním sa predávať môže len na Slovensku.
Rovnako sa však môže výrobca rôznych nápojov rozhodnúť, že v systéme registruje aj takzvaný medzinárodný čiarový kód, určený aj pre iné trhy mimo Slovenska.
„Takéto nastavenie rešpektuje voľný pohyb tovarov, je férový a nediskriminačný voči výrobcom, ktorí uvádzajú zálohované obaly na trh na Slovensku,“ vysvetľuje Monika Farka, marketingová manažérka neziskovej organizácie Správca zálohového systému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.