VÝCHODNÉ SLOVENSKO. „Hľadám samostatnú nepriechodnú izbu v ktorejkoľvek časti Košíc, do 250 eur mesačne. Som vysokoškolská študentka denného štúdia manažmentu, tichá, nefajčiarka, poriadkumilovná,“ píše tretiačka Alena.
S prichádzajúcim novým akademickým rokom podobných inzerátov na internete pribúda.
Alena hovorí, že dva roky na internáte jej stačili.
Neustály hluk a spoločná kuchyňa na chodbe pre desiatky študentov jej na pohode nepridali.
„Nie som až taká spoločenská. Preto som si našla brigádu, z ktorej sama utiahnem aj nájom. Možno to tiež nebude ideálne, ale aspoň o trochu lepšie,“ dúfa.
Za internát platila 70 eur, samostatná izba na priváte ju podľa aktuálnych ponúk bude stáť minimálne 150 eur.
Ak nebude mať šťastie na blízke ubytovanie, priplatí si aj za každodennú cestu do školy a späť.

Odmietajú stovky žiadateľov
Pre iných je miesto na internáte ako splnený sen.
Relatívne nízke náklady, jedáleň za študentské ceny aj blízkosť spolužiakov robia zo študentských domovov ideálne miesto na bývanie počas školského roka.

„Stovky študentov nemôžeme prijať z kapacitných dôvodov. Teraz sme na tom trochu horšie, lebo zmluvný partner, ktorý pre nás poskytoval ubytovanie, zavrel jednu budovu. Ale každý rok musíme odmietnuť mnoho žiadostí,“ hovorí Jozef Maligda, riaditeľ internátov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.
„Komu dáme ubytovanie, závisí nielen od vzdialenosti bydliska od školy, ale aj od počtu prestupov, ktoré na cestu potrebuje, a od prospechu študenta. Body sú aj za sociálne štipendiá a iné sociálne situácie v rodine,“ dodáva.
UPJŠ ponúka ubytovanie 1 760 študentom. Za jedno lôžko zaplatia od 50 do 199 eur.
V tomto akademickom roku je cenník rovnaký ako v minulom.
Zdraželi
Najväčšiu celkovú kapacitu miest na internátoch má na východe Technická univerzita Košice (TUKE), ktorá dokopy pojme bezmála 5 000 študentov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.