VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Peniaze z plánu obnovy na rekonštrukciu pamiatok sa „rozchytali" rýchlo a do posledného eura.
Výzvu otvorili v júni tohto roka a mala byť pôvodne prístupná do decembra 2024. Samosprávy však 180 miliónový balík vyčerpali o rok a pol skôr.
Záujem miest a obcí niekoľkonásobne prekročil výšku vyčlenených prostriedkov, a preto ministerstvo dopravy už ďalšie žiadosti neprijíma.
Peniaze sú určené na zlepšenie energetickej náročnosti budov. Podmienkou rekonštrukcie je, že sa musí zachovať ich pamiatková hodnota.

Viac ako milión na mestský úrad
Hovorca ministerstva dopravy Martin Petro sumarizuje, že dokopy dostali 500 žiadostí.
Rezort zatiaľ schválil 25 projektov za 23 miliónov eur. Značná časť z nich je aj z východného Slovenska.
Medzi už schválenými žiadosťami je napríklad rekonštrukcia Mestského úradu v Sabinove. Získala zrhuba 1,2 milióna eur. Úrad budú zatepľovať, investujú do vykurovania a nainštalujú fotovoltické systémy. S prácami chcú začať v novembri a ukončiť ich v júni 2024.
Úspešná bola aj obnova dvoch pavilónov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach či zníženie energetickej náročnosti Okresného úradu v Bardejove.
Zoznam doteraz schválených projektov je na stránke ministerstva.

Knižnica aj dom smútku
O dotáciu na rekonštrukciu pamiatkovo chránenej budovy sa uchádzala aj Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove či Krajské múzeum v Prešove, kde prebieha komplexná obnova meštianskych domov vrátane dvorov.
Za peniaze chcú samosprávy prevažne opraviť verejné budovy ako školy či mestské úrady, ktoré sídlia v pamiatkovo chránených objektoch.
Petko hovorí, že s týmito projektmi sa všeobecne hlásilo najviac miest a obcí.
Medzi schválenými projektmi je aj rekonštrukcia domu smútku v Lemešanoch a v Humennom sa hlásili s obnovou budovy amfiteátra na Gorkého ulici.
Nestihli to
Niektoré obce a mestá dopadli tak, že za vypracovanie projektov na obnovu síce zaplatili, no do výzvy sa už nestihli prihlásiť.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho Jozef Božik (nezávislý) hovorí, že po uzatvorení výzvy dostali stovku podnetov, telefonátov a emailov od starostov a primátorov.
Skrátenie termínu sa dotklo viac ako 140 samospráv. Niektoré dali desaťtisíce eur na prípravy projektov, čo je v prípade veľkých aj malých obcí významná položka v rozpočte.
„Niektoré samosprávy pracovali aj na troch projektových žiadostiach,“ hovorí Božik.

Kto prvý príde, ten berie
Všetci však podľa neho boli oboznámení s podmienkami výzvy – do vyčerpania peňazí a „kto prv príde, ten prv berie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.