Korzár logo Korzár

Komisárka o psychiatriách: Niektoré uzavreté oddelenia fungujú prísnejšie ako väznice

Ako vyzerajú toalety, sprchy a intimita.

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. (Zdroj: archív)

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím nedávno vykonal monitoring dodržiavania ľudských práv osôb so zdravotným postihnutím v ďalších psychiatrických zariadeniach na východnom Slovensku. Monitoringy psychiatrických zariadení robí úrad už od roku 2019.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komisárka Zuzana Stavrovská hovorí, že tieto zariadenia sú úplne na konci záujmu, pokiaľ ide o financovanie ich materiálneho vybavenia. Pacienti napríklad nemajú dobrý prístup k hygiene, toaliet na daný počet pacientov je málo.

„Používanie spŕch je časovo obmedzené, ráno dve hodiny a večer dve hodiny. V jednom z psychiatrických zariadení sme napríklad zistili, že pri hygiene ani nie je dostatočne zabezpečená ochrana intimity,“ opisuje Stavrovská zistenia z minulých monitoringov. Hovorili sme s ňou aj o používaní obmedzovacích prostriedkov v nemocnici pri psychiatrických pacientoch, ale aj deťoch.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný týždeň ste robili monitoring v psychiatrických zariadeniach na Slovensku. Tieto monitoringy prebiehajú už od roku 2019, čo všetko zisťujete?

Zameriavame sa na ochranu dodržiavania ľudských práv pacientov v psychiatrických zariadeniach v kontexte Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý Slovenská republika ratifikovala v roku 2010.

Riešime napríklad to, ako je splnená bezbariérová prístupnosť, či majú pacienti prístupné priestory, ako sú telocvičňa, jedáleň, bufet, terapeutické miestnosti či vonkajší dvor, ale aj to, či majú psychiatrické oddelenia výťah. Monitorujeme, akým spôsobom je zabezpečené materiálne vybavenie oddelení, koľko lôžok je na izbe, či aká je prístupnosť k hygiene. Zaoberáme sa aj tým, či môžu mať pacienti prístup k telefónom, či sú povolené návštevy, či a akým spôsobom sú informovaní o svojej liečbe.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálne sa zameriavame na udelenie súhlasu s elektrokonvulzívnou terapiou (tzv. elektrošoky - pozn. red.), a teda či bol o nej pacient poučený, či vie tento súhlas udeliť relevantným spôsobom, ale tiež či bol poučený, že súhlas môže vždy odvolať. Zaoberáme sa aj problematikou používania obmedzovacích prostriedkov, či bol pacient informovaný o ich použití, či vedel, čo sa bude diať, či bol ochotný podstúpiť proces liečby aj bez použitia obmedzovacieho prostriedku.

Súvisiaci článok Nielen dieťa, ale aj starkú priviazali o lôžko. Je to krajné riešenie, vraví šéf sestier Čítajte 

Monitoringy robíte už štyri roky, aké pochybenia ste za ten čas podchytili ako najčastejšie a prípadne aj najzávažnejšie?

Závažný problém je, že psychiatrické zariadenia sú úplne na konci záujmu v otázke financovania ich materiálneho vybavenia. V mnohých z nich sú napríklad lôžka či nočné stolíky v dezolátnom stave. Pacienti napríklad nemajú dobrý prístup k hygiene, toaliet je málo. Zistili sme tiež, že používanie spŕch je časovo obmedzené, niekde je to ráno dve hodiny a večer dve hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zmiešaných psychiatrických oddeleniach, kde sú muži aj ženy, sme zistili, že nie je dostatočne zabezpečená ochrana intimity pri hygiene, keďže pacient si nevie dostatočne zabezpečiť, aby mu iný pacient nevošiel do sprchy, prípadne sme pozorovali aj sprchovanie pri otvorených dverách.

Časté sú veľmi kritické možnosti prekonávania bariér v podobe schodov. Výťahy niekde úplne chýbajú. Tiež je znepokojujúce, že v zdravotnej dokumentácii sa veľakrát nenachádzajú podpísané informované súhlasy s hospitalizáciou a poskytnutím liečby. Tiež nie je výnimočné, že nie sú udeľované špeciálne súhlasy pre elektrokonvulzívnu terapiu.

Posledný monitoring ste robili na východnom Slovensku v Košiciach. Vidíte aj nejaké regionálne rozdiely v týchto zariadeniach naprieč Slovenskom?

Nedá sa to takto povedať. V Košiciach sme boli na dvoch klinikách a už tam je to úplne odlišné v otázke materiálno-technického zabezpečenia. Sú tam tiež odlišné postupy, iné priestory. Psychiatrická klinika v Bratislave na Mickiewiczovej ulici a psychiatrické oddelenia v Banskej Bystrici alebo Košiciach sídlia vo veľmi starých priestoroch. Na niektorých psychiatrických klinikách je až obdivuhodné, že tam zamestnanci dokážu pracovať. Veľakrát nemajú vytvorené podmienky na to, aby mohli prácu vykonávať komfortne. Nemajú šatne či samostatné toalety.

Registrujete, že situácia sa postupne zlepšuje?

Pokiaľ ide o materiálno-technické zabezpečenie, záleží od zriaďovateľa, koľko finančných prostriedkov pre psychiatriu vyčlení. Pozitívna je zmena právnych režimov, ktoré platia na psychiatrii. Je tam naozaj veľký priestor na to, aby sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti zlepšovalo v súlade s ochranou ľudských práv.

Zaujímavá je napríklad snaha ministerstva zdravotníctva v rámci koncepcie humanizácie psychiatrickej starostlivosti podporiť vylúčenie používania sieťových postelí ako obmedzovacích prostriedkov, ktoré sa využívajú na izoláciu nepokojného pacienta na psychiatrických oddeleniach.

Súvisiaci článok Stavrovská upozorňuje na možnú protiústavnosť zákona o pacientskom ombudsmanovi Čítajte 

O aké konkrétne snahy ide?

Rezort vypísal projekt v hodnote desať miliónov eur financovaný z Plánu obnovy. Ide o projekt na vybudovanie samostatných miestností pre izoláciu nepokojného pacienta. Sú vypísané výzvy, zapájajú sa do nich nemocnice, ktoré píšu projekty. Na psychiatrických oddeleniach sa musia vysporiadať s pacientmi, ktorých potrebujú izolovať z dôvodu ich nebezpečného správania, a často používajú spomínané sieťové postele.

Sú však psychiatrie, ktoré vôbec sieťové postele nepoužívajú. Záleží to už na jednotlivých prístupoch k pacientom. Sú psychiatrie, ktoré používajú aj moderné metódy, ako je napríklad repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia, biofeedback alebo virtuálna realita, ktorá sa pacientom poskytuje, aby sa rýchlejšie zotavovali. Tieto metódy sú menej invazívne ako elektrokonvulzívna terapia.

Na uzavretých psychiatrických oddeleniach sú to skôr výnimočné spôsoby poskytovania starostlivosti. Veľakrát tam totiž pacient nemá ani prístup k telefónu alebo nemôže robiť žiadnu aktivitu, ktorá by mu spríjemnila deň. Niektoré uzavreté oddelenia naozaj fungujú ešte prísnejšie ako väznice.

Monitorujete aj používanie obmedzujúcich prostriedkov, čo si preberieme podrobnejšie. Na začiatok si môžeme povedať, čo to sú obmedzovacie prostriedky, respektíve ktoré konkrétne prostriedky sa považujú za obmedzujúce už podľa novely zákona.

Aj doteraz sa na psychiatrických oddeleniach používali obmedzovacie prostriedky, ich vymedzenie a použitie však bolo upravené len odborným usmernením ministerstva zdravotníctva z roku 2009. Ľudské právo, v tomto prípade sloboda pohybu, nie je možné obmedziť bez riadneho zákonného základu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9VNP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Rozhovory z denníka SME

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 793
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 482
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 496
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 536
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 399
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 267
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 998
  1. Peter Slamenik: Černák
  2. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  3. Ján Chomík: Blázni
  4. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  5. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  6. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  7. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 424
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 150
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 278
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 253
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 803
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 219
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 975
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 954
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Slamenik: Černák
  2. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  3. Ján Chomík: Blázni
  4. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  5. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  6. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  7. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 424
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 150
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 278
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 253
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 803
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 219
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 975
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 954
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu