VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Kamene, fľaše či palice, to všetko už v minulosti letelo na autá a autobusy prechádzajúce cez problémové lokality východného Slovenska.
Prípady poškodzovania vozidiel týmto mimoriadne nebezpečným spôsobom sa objavujú z času na čas v blízkosti niektorých miest a obcí, ktorých súčasťou sú nelegálne osady.
Páchateľmi takýchto skutkov sú zväčša deti, na ktoré nikto nedozerá.
Upozornenie na takýto prípad sa objavilo naposledy minulý týždeň na sociálnej sieti. Jeden z košických motoristov varoval ostatných na údajné nebezpečenstvo pri Luniku IX.
Tamojšie deti mali pri štvorprúdovke hádzať do okoloidúcich vozidiel fľaše.
Najprv kývali, potom hádzali kamene
Niekoľko dní predtým zaujal verejnosť medializovaný prípad z obce Rudňany, neďaleko Spišskej Novej Vsi.
Na sociálnej sieti o ňom podrobne informoval jeden z napadnutých vodičov, ktorý smeroval spolu s rodinou na chatu v obci Poráč.
„Približne v rýchlosti 50 kilometrov za hodinu sa mi znenazdajky vyrútilo pred auto niekoľko detí a snažili sa ma zastaviť mávaním rukami. Pribrzdil som a snažil som sa im vyhnúť. Podarilo sa mi to, ale tu vznikol zvrat, že tie deti nás napadli skalami,“ povedal na úvod svojho videa Marek Gura.
Podľa jeho opisu miestne deti spustili na dve autá spŕšku skál, ktoré poškodili obe vozidlá. Deti sa potom rozpŕchli po osade.
Vo videu na facebooku ukázal viaceré oškreté miesta na jeho aute po zásahoch kameňmi. Okrem plechov trafili útočníci kameňmi aj čelné sklo.
Vodič tvrdí: Polícia nechcela ísť do osady
Vodič má celú situáciu aj s tvárami útočníkov na zázname, ktorý dal k dispozícii polícii.
„Po privolaní polície prostredníctvom tiesňovej linky nám bolo povedané, že štátna polícia nebude vykonávať 'opoznanie' páchateľov v obci, resp. v osade, z dôvodu, že osadníci sú priveľmi nebezpeční. Mohlo by dôjsť k stretu, k zraneniu alebo ublíženiu na zdraví. Bolo nám odporučené podať trestné oznámenie na oddelení v Markušovciach,“ uviedol vodič.
K podobnému útoku došlo v Rudňanoch aj v minulosti.
V júni informoval Korzár o tínedžerovi, ktorý za rozbitie okna na okoloidúcom autobuse prímestskej dopravy čelil obžalobe z poškodzovania cudzej veci.
Trestom pre pätnásťročného šiestaka Jána bolo nahradenie škody dopravnej spoločnosti Eurobus vo výške zhruba 2-tisíc eur.

Starosta: Vymklo sa to spod kontroly
Podľa starostu Rudnian Rastislava Neuvirtha (SNS) „kameňovanie“ áut sa tam z času na čas vyskytne, o niečo viac prípadov býva počas prázdnin a niektorých víkendov.
„Kým chodia deti do školy a majú iné záujmy, tak sa tieto veci stávajú výnimočne, no teraz sa to vymklo spod kontroly,“ priznal starosta.
Aktuálne udalosti podľa neho ovplyvnilo niekoľko faktorov.
„Nezodpovednosť niektorých rodičov, nemožnosť vymôcť od ľudí z osady náhradu škody pre poškodených motoristov a v neposlednom rade aj to, že sa nám pred pár mesiacmi skončil projekt miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS). Ďalšia výzva sa začala teraz v lete, takže ak v nej uspejeme, občianske hliadky obnovíme až v septembri alebo októbri,“ doplnil Neuvirth.
Deti, ktoré hádzali kamene do áut v medializovanom prípade, má podľa neho polícia už stotožnené.
„Odhalila ich autokamera jedného z vodičov, ktorému poškodili auto. Deti, ktoré hádzali kamene, mali okolo osem rokov. Boli tam s nimi dokonca aj mladšie deti. Ja sa pýtam, kde sú rodičia? Je normálne, aby sa takéto deti vôbec motali okolo hlavnej cesty? Absolútne sa nestarajú, nie je tam žiaden záujem o výchovu, ani im nevysvetlia, čo je správne a čo už nie,“ myslí si starosta.

Cestu strážia dobrovoľníci
Obec zabezpečila podľa starostu provizórne stráženie problematických úsekov cesty do Poráča.
„Vyriešili sme to tak, že na 10 hodín sme dohodli šiestich dobrovoľníkov na jednej strane obce, na druhej strane ďalších piatich. Sú to chlapi z osád, ktorí tam idú, lebo chcú pomôcť. Pri opätovnom rozbehnutí projektu MOPS budeme na túto ich pomoc, samozrejme, prihliadať. Pri počte dvanásť budeme vedieť niektorých z nich určite zamestnať,“ povedal Neuvirth.
Starosta upozornil aj na ďalšie nebezpečenstvo, ktorému čelia motoristi.
„Jedna vec je hádzanie kameňov, druhá vec je, že miestni obyvatelia spúšťajú popri ceste drevo z lesa. Hneď po poslednom incidente som bol večer o desiatej na mieste znova. Dôvodom bol výrub veľkého stromu, ktorý nechali miestni obyvatelia na ceste. Museli sme to odstrániť, aby sa ľudia vedeli dostať večer domov a ráno do práce,“ dodal Neuvirth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.