Vegetariánstvo, vegánstvo, frutariánstvo, keto-diéta, paleo diéta, prerušovaný pôst, odkyslenie organizmu a iné. Spoločnosť je dnes zahŕňaná rôznymi formami stravovacích trendov.
Čo je za ich vznikom? Ktoré z nich sú dlhodobým životným štýlom a ktoré môže človek držať len obmedzenú dobu? Prečo odborníci neodporúčajú mega dávky céčka denne?
Rozprávali sme sa s JUDIT SÜLI, odborníčkou na chémiu potravín, ktorá dlhoročne pôsobila na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Prednáška zo vzdelávacieho cyklu Mýty o stravovaní sa uskutočnila vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Sídlisku KVP v Košiciach.
V rozhovore sa dočítate:
Prečo nie je vždy dobré mať príliš rozmanitú stravu
Aký je najrozšírenejší módny trend v stravovaní
Ktoré potraviny majú najvyššiu biologickú hodnotu
Aké sú nevýhody čisto rastlinnej stravy
Prečo prestala kupovať džúsy
Prečo radí vynechať všetky druhy diét
Prečo nepodávať deťom sójové mlieko
V čom spočíva vitariánstvo, frutariánstvo a vegánstvo
Aké najväčšie zmeny v stravovaní oproti minulosti badáme?
- Každý národ mal svoju národnú stravu podľa toho, čo na tých miestach rástlo. To sa už stráca, suroviny z druhého konca sveta máme stále v obchodoch. Strava jednotlivých národov sa už na seba viac podobá. Už nemusíte ísť do Talianska, aby ste si dali dobrú pizzu či lasagne.
Jeme niečoho viac ako kedysi?
- Mäsa a mliečnych výrobkov. Podstatne sa zvyšuje aj kalorická hodnota našich potravín a podiel vysoko spracovaných jedál. Je to spôsobené naším životným štýlom, lebo málokto si už pestuje plodiny a chová zvieratá. Dnes máme na výber veľmi pestrú stravu, kedykoľvek sa nám zažiada. Bohužiaľ, aj vzdialenosť medzi konzumentmi a producentmi vzrástla. Trpí tým životné prostredie.
Mať rozmanitú stravu je predsa dobré, nie?
- Nie vždy. Naše trávenie sa stáročiami prispôsobilo tomu, čo tu rastie. Tým, že si dnes privážame všetko možné ovocie a zeleninu z iných kútov sveta, nám vzrastá výskyt alergií. A čo je paradox, tak napriek tomu, akú máme rozmanitú stravu, sú mladí ľudia veľmi vyberaví a jedia len zopár vecí dookola. Pečivo, hamburgery, pizzu, hranolky, cestoviny. Väčšina je aj veľmi málo zeleniny a ovocia. Čím vzrastá obezita u detí. Mňa veľmi prekvapilo, keď som čítala, že veľmi dôležitou príčinou obezity je konzumácia 100-percentných džúsov.

Vy ste ich nepili?
- Áno, aj deťom som ich kupovala. Človek si myslí, že je to ako ovocie. Ale nie je to tak, lebo vo filtrovanom džúse chýba vláknina a je tam množstvo cukru. Kus ovocia obsahuje aj viac minerálnych látok. Odvtedy sa u nás nekupuje džús, ale pijeme len vodu z vodovodu a jeme ovocie.
Ako vznikajú módne trendy v stravovaní?
- Napríklad tým, že nejaká celebrita vyhlási, čo je a čo neje. Pre mládež je to často ako sväté písmo. Zodpovednosť by mala byť aj na diétnych poradcoch, ale dnes je už ťažké rozlíšiť, či ide o kvalitného vyštudovaného diétneho poradcu alebo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.