Rektori 20 verejných vysokých škôl majú povinnosť každoročne zverejniť svoje majetkové priznania, táto povinnosť sa nazýva Oznámenia funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov verejných funkcionárov.
Nie všetci to však robia. Na základe žiadostí o sprístupnenie informácií sme zostavili rebríček 19 verejných vysokých škôl, ktorých rektori svoj príjem priznali.
Či ide o príjmy adekvátne výkonu a či má rektor vplyv na svoje odmeny, pre Korzár porozprávala RENÁTA HALL, analytička, ktorá sa 20 rokov venuje témam vysokého školstva a podieľala sa na príprave novely zákona o vysokých školách prijatej v marci 2022.
V minulosti bola poradkyňou pre vysoké školy premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) a neskôr premiéra Eduarda Hegera (Demokrati). Vysvetlila, prečo by od niektorých rektorov očakávala, že v práci nechajú aj dušu a čo by zmenila na terajšom systéme odmeňovania rektorov.
V rozhovore sa dočítate:
- Či sú platy rektorov na slovenské pomery vysoké
- Podľa akého kľúča sú stanovené platy rektorov
- Za čo by mali dostávať rektori odmeny a za čo nie
- Podľa čoho sa dá určiť kvalita vysokej školy
- Či sa v najbližšom čase chystajú zmeny v tejto oblasti
Aký je váš prvý dojem z rebríčka platov rektorov? Prekvapilo vás, kam sa za posledné roky ich príjmy posunuli, alebo nie?
- V nejakej miere ma to aj prekvapilo. Niektoré príjmy sú naozaj veľmi vysoké. Neviem povedať, či sú tie príjmy iné za posledné roky, lebo som ich bližšie neskúmala. Ak sa to sčíta aj s inými príjmami okrem funkcie rektora, tak sú tie sumy fakt dosť vysoké. A niektorí rektori nepriznali iné príjmy, tak nevieme, aké ich majú.
Platy sa kvôli inflácii zvyšovali takmer všade, hlavne vo vedúcich funkciách...
- Verejná vysoká škola je verejná inštitúcia, platená do značnej miery z verejných zdrojov, takže verejnosť má nárok vedieť, aké majú príjmy. A pokiaľ by to bolo obhájené výkonom toho človeka, tak ja nemám problém s tým, aby mali vysoké platy. Len ide o to, za čo to je.

Keď sme v rokoch 2017 až 2019 robili výskum v iniciatíve To dá rozum, zaujímalo ma, ako sú tie platy a odmeny stanovované. Nehovorila som síce so všetkými rektormi, ale s tými, s ktorými som hovorila, tak povedali, že neboli určené jasné kritériá, na základe čoho im je určovaný plat. Výnimkou bola Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, kde mali jasné kritériá na plat rektora.
Teraz už odmeny musia byť podrobne zdôvodnené a naviazané na merateľné ukazovatele. Pri platoch to zatiaľ tak nie je. Pri návrhu vysokoškolskej novely som vychádzala z rakúskych skúseností, kde správna rada navrhuje a schvaľuje plat na základe jasných indikátorov.
Aj u nás správna rada navrhuje a schvaľuje platy a odmeny rektorov a tiež to musí mať niečím podložené. Rektori preto odpovedajú, že na svoj plat a odmeny nemajú dosah. Myslíte si, že rektor naozaj nemá žiadne slovo v tom, aký plat a odmenu dostane?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.