VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Rezort zdravotníctva plánuje skrátiť fungovanie ambulantných pohotovostí pre deti a dorast do 20. hodiny. V súčasnosti sú v prevádzke do 22. hodiny.
Okrem toho sa má postupne v troch fázach redukovať sieť detských ambulantných pohotovostí z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024.
Zmeny by sa mali dotknúť aj východného Slovenska.

V Prešovskom kraji je 12 ambulancií pohotovostnej služby pre deti a dorast (APS).
Pacienti zo Sabinova však majú už čoskoro cestovať na pohotovosť do približne 20 kilometrov vzdialeného Prešova alebo 45 kilometrov do Starej Ľubovne.
V Sabinove denne ošetria v priemere 35 detských pacientov, teda približne tisícku detí za mesiac, čo v konečnom dôsledku bude znamenať po zrušení nápor na okolité pohotovosti.
„Neviem si predstaviť, že by zrazu všetkých tisíc detí mesačne malo dochádzať do Prešova, lebo tam je najbližšia APS," hovorí predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský (KDH).
Od júla 2024 sa má zrušiť napríklad aj detská pohotovostná ambulancia v Medzilaborciach (Prešovský kraj) a od novembra 2024 v Kráľovskom Chlmci (Košický kraj).
Rušenie pohotovostí
Od júla 2024:
Košice-okolie
Medzilaborce (Prešovský kraj)
Sabinov (Prešovský kraj)
Od novembra 2024:
Kráľovský Chlmec (Košický kraj)
Za pohotovosťou pocestujú
V Kráľovskom Chlmci žije približne sedem a pol tisíca obyvateľov.
Ak zanikne pohotovostná služba pre deti a dorast, rodičia z Kráľovského Chlmca budú nútení cestovať so svojím dieťaťom až do 60 kilometrov vzdialeného Trebišova.
Primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky (Most-Híd) tvrdí, že „takéto odborné opatrenia dokážu priniesť len ľudia, ktorí nič netušia o reálnej situácii a potrebách obyvateľov".
Pre ilustráciu opisuje, že napríklad obyvatelia Malých Trakán (okres Trebišov), kde žije asi tisíc obyvateľov, budú merať až 75 kilometrov dlhú cestu a to aj v snehu, v mrazoch, kalamite či počas búrok.
„Ak sa na nich usmeje šťastie, snáď nebudú musieť čakať ani pri železničnom priecestí a po ošetrení dieťaťa ich čaká, samozrejme, rovnako dlhá cesta domov. A to všetko na vlastné náklady,“ reaguje primátor.
Pataky býva len dve ulice od miestnej pohotovosti.
Ako otec dvoch detí vie, čo to znamená, ak má dieťa horúčku a potrebuje rýchlo odniesť dezorientované, blúzniace či dusiace sa dieťa vo večerných hodinách k lekárovi.
„Tento cynický prístup je neľudský a poburujúci, navyše sa označuje za reformu, pričom popravde štát opúšťa choré deti a ich rodičov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.