Verejná mestská konferencia
STROPKOV. Rečníci z rôznych inštitúcií, ale aj pamätníci a potomkovia významných Stropkovčanov priblížia v rámci prvej verejnej mestskej konferencie nové aspekty histórie Stropkova. Uskutoční sa vo štvrtok 8. júna a v piatok 9. júna v historickom kaštieli.
Na konferencii odznejú i viaceré, aj v odbornej verejnosti doteraz neznáme fakty.
„Mimoriadne sa teším na príspevok Erika Ondriu zo Štátneho archívu v Košiciach, ktorý odhalí doteraz nepublikované archívne informácie o Stropkove zo Štátneho archívu v Košiciach. Profesor z Prešovskej univerzity Daniel Slivka otvorí tému židovskej náboženskej obce, ktorá existovala v Stropkove a jej synagóg. Daniela Pellová zo Štátneho archívu v Prešove porozpráva o Žigmundovi Petheőovi, poslednom mužskom šľachticovi z rodu stropkovských zemepánov, ktorí odpočívajú v rodinnej krypte pod farským kostolom," priblížil Ľuboslav Šmajda, pracovník odboru školstva a kultúry a mestský historik, ktorý je tiež hlavným organizátorom konferencie.
Archeológ Peter Harčar predstaví Stropkov z hľadiska archeologickej lokality a bohatej zbierky nálezov. Prvýkrát na verejnosti zaznejú ukážky dejinných udalostí, vrátane oboch svetových vojen, ale aj spoločenského života v Stropkove, z desaťdielnej, ručne ilustrovanej rodinnej kroniky Anny Žanony – Vyšehradskej, dcéry a vnučky dvoch richtárov Žanonyových.
O tom, ako sprostredkovať históriu modernými prostriedkami, povedia archeológovia Mário Comisso a Peter Ďurica zo spoločnosti Archeo, ktorí sa zaoberajú digitalizáciou obsahu a jeho prezentáciou netradičnou formou. Digitálnu podobu dostane aj zborník z konferencie.
Vernisáž výstavy
KOŠICE. Vo štvrtok o 17.30 hod sa v Galérii FiguratiF na Alžbetinej 42 v Košiciach uskutoční vernisáž výstavy Barbara Hubert a Kamila Bednarska (PL): Common. Otvorená bude každý všedný deň medzi 10 a 18 hodín až do 4. júla.
Festival študentského remesla
KEŽMAROK. Mesto Kežmarok ožije už deviatykrát atmosférou stredoveku, vytvoria ju mladí študenti z celého Slovenska. Vo štvrtok a v piatok sa tam koná Festival študentského remesla. Jednotlivé časti programu sa uskutočnia na hrade i v drevenom artikulárnom kostole.
Na remeselných súťažiach sa zúčastní celkovo 44 družstiev z 22 stredných škôl z celého Slovenska. Tento rok sa podľa organizátorov festival nesie v duchu "stretnutia s kráľom", je tiež venovaný husitom a ich remeslám. Historické podujatie je zamerané na vznik prvých cechov a remeselných dielní v Uhorsku. Dobovo oblečení študenti prezentujú svoje remeslá zo škôl a oblastí, z ktorých pochádzajú. Bohatý kultúrny program je venovaný hlavne deťom a mládeži, preto ani tento rok nebudú chýbať zábavné a tanečné vystúpenia, historické hry, súťaže a kreatívne aktivity. Celý program je zameraný na podporu a prezentáciu mladých talentov," uviedlo múzeum.
Program štartuje štvrtkovým večerným benefičným koncertom speváčky Simy Magušinovej, dobrovoľným príspevkom diváci podporia tri deti s ťažkými zdravotnými problémami. Po ňom nasledujú vystúpenia pre deti, okrem iných sa predstaví basketbalová i ohňová šou či historický šerm. O 21. hodine sa z parkoviska pred evanjelickým kostolom presunie na Kežmarský hrad lampiónový sprievod.
Piatkový program sa začína o 8.30 h historickým sprievodom mestom od Baziliky sv. Kríža až na Kežmarský hrad, slávnostné otvorenie festivalu je naplánované na 10. hodinu. Na Kežmarskom hrade sa bude počas celého dňa konať prezentácia remesiel i rôzne súťaže žiakov z jednotlivých škôl. V Mariánskom kostole sa o 11. hodine koná ekumenická pobožnosť za deti a mládež. Popoludní sa môžu návštevníci tešiť na Show Robošov, Jazerské mažoretky i tanečné vystúpenia. Vyhodnotenie súťaží sa bude konať o 14.30 h. Vyvrcholením piatkového programu bude koncert speváčky Celeste Buckingham a jej hostí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.