Otvorenie sezóny na Spišskom hrade
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Spišský hrad odštartuje v nedeľu oficiálne svoju letnú sezónu.
Najväčší stredoveký hrad v strednej Európe si pripomenie a oslávi 30. výročie zápisu do Svetového zoznamu kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO.

Program sa začne slávnostnou svätou omšou na nádvorí o 10:00.
Popoludní bude nasledovať dobový sprievod do hradu a kultúrny program, v ponuke budú ochutnávky hradnej kuchyne a návšteva hradnej mučiarne.
V nedeľu v rámci programu otvoria aj výstavu fotografa Petra Župnika s názvom Zapísané v UNESCO. Pôjde o open-air fotografickú výstavu, ktorá prinesie pohľad svetoznámeho fotografa na jednotlivé časti lokality.
Pripravený kultúrny program potrvá od 13:00 do 16:00, uskutoční sa v exteriéri.
Po zimnej prestávke otvorili Spišský hrad pre verejnosť ešte v marci.
Sprístupnené sú pre návštevníkov stredné a dolné nádvorie, horný hrad je aj naďalej uzavretý z dôvodu rekonštrukcie.
Fakty o hrade
Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia.Je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.
Vedecké hračky v múzeu
MICHALOVCE. Pohrať sa s vedeckými hračkami, ktoré pri hre demonštrujú alebo využívajú konkrétny prírodný alebo technický fenomén, môžu návštevníci výstavy Vynálezy - vedecká hračka.
Je prístupná v priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach do 28. júna.
V centre každej hracej plochy na výstave je kópia nosného patentu alebo dizajnu z príslušnej oblasti fyziky. Napríklad na stole kaleidoskopov patent Davida Brewstera z roku 1817.
Doplnením výstavy sú kópie karikatúr na tému vynálezy, ktoré v roku 1997 zostavil prezident Medzinárodnej asociácie vynálezcovských združení IFIA Farag Moussa do publikácie Cartoonists & their inventions.
Návštevníkom sú k dispozícii aj informačné materiály o ochrane duševného vlastníctva z Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, v ktorom mala výstava premiéru počas Svetového dňa duševného vlastníctva v apríli 2013.
Národný sprievod
KOŠICE. Jubilejné 200. výročie štúrovskej generácie pripomenie národný sprievod a kultúrny program, ktorý sa uskutoční v nedeľu v Košiciach. Sprievod s účastníkmi v dobových kostýmoch sa začne o 14.00 h pred Immaculatou na Hlavnej ulici.
Následne sa účastníci sprievodu zastavia pri jednotlivých bustách slovenských osobností nachádzajúcich sa na Hlavnej ulici. Sprievod sa zastaví napríklad pri pamätnej tabuli Jonáša Záborského, Jozefa Miloslava Hurbana, pri buste Ľudovíta Štúra a pamätníku Štefana Moysesa. Odtiaľ sa účastníci presunú do Dominikánskeho kultúrneho centra (DKC) Veritas na Dominikánskom námestí, kde bude pripravená divadelná dramatizácia o štúrovcoch a vystúpenia folklórnych zoskupení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.