BRATISLAVA. V rámci sčítania obyvateľstva z roku 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 67 179 obyvateľov.
Ako pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa Rómov uvádza Štatistický úrad SR (ŠÚ SR), rómsku národnosť ako svoju ďalšiu národnosť uviedlo 88 985 obyvateľov.
Spolu teda deklarovalo rómsku národnosť 156 164 obyvateľov, čo predstavuje takmer tri percentá populácie SR.

Najviac ich je v Prešovskom kraji
„V Slovenskej republike je 100 526 obyvateľov, ktorí majú rómsky materinský jazyk, čo predstavuje 1,8 percenta z celej populácie," informovali štatistici.
Zo všetkých obyvateľov rómskej národnosti žije podľa štatistického úradu najviac, konkrétne 65 161 (41,7 percenta) v Prešovskom kraji.
Naopak, najmenej obyvateľov rómskej národnosti, 1 135 (0,7 percenta), žije v Trenčianskom kraji.

Vekové zloženie
V predproduktívnom veku (0 – 14 rokov) je podľa výsledkov sčítania obyvateľstva 55 565 obyvateľov rómskej národnosti, čo predstavuje 35,6 percenta rómskej populácie.
„V porovnaní s celou populáciou SR, pri ktorej predstavuje obyvateľstvo v predproduktívnom veku 15,9 percenta, je rozdiel takmer 20 percentuálnych bodov," konštatujú štatistici.
V produktívnom veku (15 – 64 rokov) je 95 903 obyvateľov rómskej národnosti, teda 61,4 percenta.
V poproduktívnom veku (65 a viac rokov) je podľa štatistikov 4 696 obyvateľov rómskej národnosti, čo predstavuje tri percentá.
„V celej SR je v poproduktívnom veku 17,1 percenta obyvateľov," dodal úrad.

Žijú bez vody a ciest, čelia predsudkom
Hoci od prvého svetového kongresu Rómov uplynulo niekoľko desaťročí, aj v roku 2023 Rómovia v komunitách žijú bez vody, prístupových ciest a základnej infraštruktúry.
Naďalej čelia tiež predsudkom, diskriminácii a marginalizácii.
To im bráni plne sa zúčastňovať na politickom, spoločenskom a ekonomickom živote nielen na Slovensku, ale na celom svete.
V súvislosti s Medzinárodným dňom Rómov na to upozornil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, informoval Michal Šľachta z kancelárie úradu.
"Rómovia sa dokážu presadiť v každej oblasti. Čo mnohým chýba, je príležitosť a podmienky na to, aby mohli na sebe pracovať. Zodpovednosť však neleží len na pleciach štátnych úradov a samospráv, ale na nás všetkých," uviedol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ján Hero.
Ako dodal, iba s odhodlaním pracovať ruka v ruke možno budovať komunity, ktoré sa postavia proti nenávisti, budú sa k sebe správať dôstojne a využijú každú príležitosť na šírenie tolerancie.

Existujú aj pozitívne príklady
Hero vyzýva všetkých na vzájomný rešpekt a láskavosť. Medzinárodný deň Rómov podľa neho oslavuje bohatú rómsku kultúru a jazyk.
"Mnohí slávni rómski hudobníci a kapely oživili hudobnú scénu, priniesli sme svetu výnimočné flamenco, naši kováči majú stáročnú tradíciu, ktorú si udržiavajú aj dnes. Máme úspešných maliarov, spisovateľov, spevákov. A dnes už môžeme povedať, aj lekárov, právnikov, novinárov a politikov," pripomenul.
Pozitívne príklady obcí, v ktorých sa úspešne darí procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít, prináša dokument Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity pod názvom Svetlá.
Prezentuje úspešne zrealizované projekty v obciach Soľ, Ostrovany, Toporec a v najznámejšej košickej mestskej časti - Lunik IX.
"Zmena je v týchto lokalitách nielen viditeľná, ale poznať ju aj na dobrých vzájomných vzťahoch medzi obyvateľmi," poznamenal úrad.
Zuzana Čaputová: Potrebujú viac podpory od štátu
Prezidentka Zuzana Čaputová zaželala Rómom k ich medzinárodnému dňu, aby Slovensko bolo pre nich domovom, v ktorom môžu žiť rovnoprávne a kde budú posudzovaní podľa svojich činov, nie pôvodu či farby pokožky.
Ako poznamenala v sobotu na sociálnej sieti, mnohí majú inú skúsenosť, hoci sa snažia vytvárať v spoločnosti hodnoty ako ktokoľvek iný.
Na svojich cestách po Slovensku hlava štátu podľa svojich slov stretáva kreatívnych a zanietených ľudí, ktorí ako terénni alebo komunitní pracovníci, asistentky zdravia, omamy, dobrovoľníci, učiteľky, starostovia či ľudia z tretieho alebo korporátneho sektoru, mravčou prácou prinášajú potrebnú zmenu
."Sú neraz tichšou, ale o to viac empatickejšou silou ľudskosti, ktorá potrebuje ďaleko viac podpory štátu aj od ľudí dobrej vôle. Aby mala navrch pred diskrimináciou, nenávisťou a vylučovaním, ktoré sú bolestivé a škodia nám všetkým," skonštatovala.
Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov pripomína najmä snahu Rómov o sebaurčenie a uznanie za národnostnú menšinu.
Pred 52 rokmi, 8. apríla 1971, sa v britskom Orpingtone stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na kongrese, ktorý bol jedným z najvýznamnejších v histórii rómskeho národa.
Spoločne sa dohodli na rómskej vlajke, prijali aj rómsku hymnu.
Ako priblížil úrad, Československo zastupoval na kongrese Miroslav Holomek a Ján Cibuľa, ktorý je jednou z najvýznamnejších rómskych osobností Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.