Otestujte svoje veľkonočné vedomosti.
Spríjemnite si sviatočné dni naším veľkonočným kvízom. Možno hravo zvládnete všetky odpovede a možno sa dozviete niečo, čo ste doteraz netušili.
Načítávam...
-
1. Na rozdiel od Vianoc nemá Veľká noc fixne stanovený dátum. Viete, podľa čoho sa určuje?
- Je ňou prvá nedeľa po prvom jarnom splne mesiaca
- Dátum každý rok stanoví pápež
?
Výsledok kvízu
Na Nicejskom koncile v roku 325 sa zaviedlo nariadenie, že Veľkonočná nedeľa sa bude sláviť po prvom jarnom splne mesiaca. A preto sa môže tento sviatok konať od 22.3. – 25.4., v závislosti od spomínaného splnu.
Zdroj: TASR/ Milan Kapusta
-
2. Na veľkonočnom stole nesmie chýbať obradový koláč nazývaný paska. Jeho názov odkazuje na hebrejské slovo Pesach. Viete, čo znamená v preklade?
- slávnosť/oslava
- obchádzanie/prekročenie
?
Výsledok kvízu
Pesach alebo Pascha je židovský sviatok na pripomienku toho, ako Boh v roku 1513 pred n. l. oslobodil Izraelitov z egyptského otroctva. Slávi sa v rovnakom čase ako Veľká noc. Slovo „Pesach“ alebo „Pascha“ znamená obchádzanie, alebo prechod a odkazuje na poslednú egyptskú ranu. Podľa Biblie anjel smrti prešiel (obišiel) krajinu a usmrtil všetko prvorodené, vynechal len Izraelitov.
Zdroj: stock adobe
-
3. Kresťania si veľkonočnými sviatkami pripomínajú smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Presný dátum tejto udalosti sa pokúsil vypočítať aj slávny matematik a fyzik. Viete, ktorý?
- Isaac Newton
- Albert Einstein
?
Výsledok kvízu
Presný dátum Ježišovej smrti síce nie je známy, avšak na základe prírodných skutočností ho vieme aspoň orientačne. Isaac Newton v roku 1733 vypočítal, že k Ježišovej smrti mohlo dôjsť v jeden z týchto troch dní - 7. apríla 30 - 4. apríla 33 – 23. apríla 34.
Podľa ďalších vedcov Ježiš zomrel zrejme 3. apríla 33, práve vtedy totiž bolo v Jeruzaleme čiastočné zatmenie Slnka a Mesiac bol v splne, kedy dochádza k zemetraseniam. A ako sa píše v Biblii, „v momente Ježišovej smrti nastala tma po celej zemi a zem sa triasla".
Zdroj: stock adobe
-
4. K Veľkej noci sa viaže aj množstvo symbolov. Na východnom Slovensku k nim patrí aj pisanka. O čo ide? Je to:
- stužka na korbáči
- špeciálne vyzdobené vajíčko
?
Výsledok kvízu
Na Veľkú noc dávali dievčatá svojim nápadníkom pisanky – maľované vajíčka, kde bol zvečnený – napísaný – veršík či vyznanie lásky.
Zdroj: archív
-
5. Medzi symbolmi nemôžu chýbať ani birki. Aj v tomto prípade ide o nárečové slovo. Čo to je?
?
Výsledok kvízu
Birky poznajú najmä v regióne Abova. Tam takto nazývajú bahniatka. V ďalších kútoch východu ich volajú aj bažičky či pužičky a puzičky.
Zdroj: archív
-
6.Veľkonočné menu je plné chutných dobrôt a v našom regióne nemôže chýbať šoudra. Čo si pod týmto slovom predstavíte?
- údenú šunku
- zapečenú plnku
?
Výsledok kvízu
Šovdra (šoudra, šoldrina, šodra) sa pripravovala po zabíjačkách a je to voňavá údená šunka.
Zdroj: stock adobe
-
7. A keď sme pri nárečí, chlapcom sa vo Veľkonočný pondelok hodil aj šafľik. Viete na čo im poslúžil?
- na obliatie dievčaťa
- na vyšibanie dievčaťa
?
Výsledok kvízu
Šafľik je malá drevená nádoba, takže vhodná pomôcka pri oblievačke.
Zdroj: TASR
-
8. K veľkonočným sviatkom sa viaže množstvo ľudových tradícií a jedna z nich sa spája aj s posvätením jedál. Podľa jednej z povier sa slobodné dievčatá mali z kostola s posväteným košíkom ponáhľať domov, ak si chceli zaručiť:
- že sa rýchlo vydajú
- že budú mať štíhle nohy
?
Výsledok kvízu
S týmto úkonom sa spája viacero legiend. V niektorých regiónoch sa hovorilo, že kto príde prvý, ten prvý pozbiera úrodu, prípadne bude mať šťastie a bohatstvo. Na Dolnom Spiši si takto dievčatá privolávali skorý sobáš.
Zdroj: SITA
-
9. V poslednej dobe je u nás rozšírené aj hľadanie vajíčok, ktoré na záhrade poskrýval veľkonočný zajačik. Viete, odkiaľ táto tradícia pochádza?
- zo severnej Ameriky
- zo západnej Európy
?
Výsledok kvízu
Hoci sa zvykne hovoriť, že ide o americký konzumný výmysel, nie je to tak. K tejto tradícií sa viaže príbeh zo starogermánskej mytológie. Podľa starodávneho príbehu pohanská bohyňa jari a plodnosti Ostara (nazývaná aj Eostre) našla zraneného vtáčika. Keďže bola zima, premenila ho na zajačika, aby prežil studené dni. Ten jej potom ako výraz vďaky prinášal každú jar vajíčko.
Zdroj: archív
-
10. Znakom prebúdzajúcej sa prírody sú aj prvé zelené výhonky, ktoré rašia zo zeme. Často ich používame aj na ochutenie veľkonočných jedál. Mnohí si ich nevedia predstaviť bez plodiny s latinským názvom Alium ursinum L. Odhalíte, čo sa za ním skrýva?
- Cesnak pažítkový
- Cesnak medvedí
?
Výsledok kvízu
Medvedí cesnak síce v posledných rokoch zažíva veľký boom, avšak poznali ho už aj starí Rimania, Kelti či západní Slovania. V mimoriadnej obľube ho mal slávny cisár Karol Veľký.
Zdroj: TASR
Anketa:
Pochváľte sa, koľko bodov ste získali?
Hlasovalo: 792
Hlasovanie otvorené:
od: 07.04.2023 23:00
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.