Do Košíc prídu kozmonaut i astronaut
KOŠICE. Väčšina z nás si už svoj život nevie predstaviť bez mobilných telefónov, internetu či príjmu televíznych programov prakticky z celého sveta, prípadne ďalších „spríjemňovačov“ života, akým je napríklad navigačný systém. Pri používaní týchto vymožeností dnešnej doby si obvykle ani neuvedomujeme, že spomenuté služby vznikli a boli vyvinuté – úplne alebo čiastočne – v rámci tej oblasti ľudskej činnosti, ktorá dostala názov vesmírny sektor.
Vesmírne aktivity v rámci Európy zaštiťuje a koordinuje Európska vesmírna agentúra ESA (European Space Agency), ktorej pridruženým členom sa nedávno stalo aj Slovensko.
Patríme k malému počtu štátov, ktoré mali na obežnej dráhe okolo Zeme svojho kozmonauta.
Spomedzi východoslovenských inštitúcií, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou komponentov a súčastí pre kozmické sondy, treba spomenúť najmä Ústav experimentálnej fyziky SAV. Jeho pracovníci skonštruovali svoju prvú automatickú kozmickú aparatúru na registráciu neutrónov a gama žiarenia už v roku 1977. Aparatúra SK-1 bola inštalovaná na ruskej (vtedy sovietskej) družici Interkozmos-17, ktorá bola do vesmíru vypustená v septembri 1977.

Výskumno-vývojovým prácam v oblasti kozmického sektoru sa venujú aj pracovníci Technickej univerzity a Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Na Slovensku dnes existuje približne 40 firiem, zapojených do vesmírnej ekonomiky, čo je približne dva razy viac ako v roku 2019.
V súvislosti s naším prijatím za pridruženého člena ESA sa v Košiciach koná odborné podujatie Deň ESA na Slovensku, na ktorom odznejú prednášky o terajších aktivitách i výhľadoch slovenského kozmického sektoru ekonomiky. Podujatie organizuje Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností pod hlavičkou Fóra inžinierov a technikov Slovenska.
Pre širokú verejnosť je určené podujatie Vesmír na dotyk, ktoré sa bude konať 17. marca v Kulturparku. V programe je aj diskusia o budúcnosti kozmického výskumu, na ktorej sa zúčastní aj medzinárodne oceňovaná slovenská astrobiologička Michaela Musilová. V rámci prednášky Košický vesmír poslucháči spoznajú odborníkov, ktorí sa podieľajú na aktivitách košických pracovísk v rámci kozmického sektoru ekonomiky.
Dá sa predpokladať, že mimoriadny záujem bude o päťminútový fototermín s názvom Dotkni sa astronauta. V rámci tohto termínu by návštevníci mali mať možnosť odfotografovať sa s jedným kozmonautom a jedným astronautom. Tým kozmonautom bude náš Ivan Bella, astronautom bude Francúz Jean-Pierre Haigneré.
Na vysvetlenie kozmonaut a astronaut sú dve označenia pre človeka, ktorý „navštívi“ vesmír. Výraz kozmonaut začali používať Sovieti a prebrali ho, samozrejme, všetky krajiny vtedajšieho východného bloku, zatiaľ čo Američania a západné krajiny používajú výraz astronaut.
Výstava Pri mikrofóne
KOŠICE. Výstavu s názvom Pri mikrofóne Gabo Zelenay si od piatka budú môcť pozrieť návštevníci Slovenského technického múzea (STM) na Hlavnej ulici v Košiciach. Pri príležitosti nedožitého 100. jubilea tohto rozhlasového reportéra verejnosti sprístupnia rôzne artefakty z jeho pozostalosti. Výstava nielen pre priaznivcov športu a žurnalistiky potrvá do 17. septembra, informovalo STM.
Výstavu pripravili spolu so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) - Slovenským olympijským a športovým múzeom.
Zelenay bol podľa riaditeľa mediálnej komunikácie SOŠV Ľubomíra Součeka originálnym a nenapodobiteľným rozhlasovým športovým reportérom s obrovským nasadením, úsmevnými metaforami a hláškami. Do histórie žurnalistiky sa zapísal práve svojím originálnym spôsobom moderovania.
Bol významným slovenským rozhlasovým športovým komentátorom, moderátorom a redaktorom. Pôsobil v Československom rozhlase. Počas svojej kariéry reportoval najmä futbalové a hokejové zápasy. Podľa STM dokázal komentovať aj stretnutia v šachu či šerme, čo iní reportéri považovali za nemožné. Bol tiež nositeľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy, a to za významné zásluhy v oblasti športovej žurnalistiky.
Premiéra inscenácie Ivanov
PREŠOV. Prvou premiérou Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v roku 2023 bude inscenácia Ivanov autora Antona Pavloviča Čechova. S činoherným kolektívom divadla ju pripravil hosťujúci režisér Svetozár Sprušanský. Hru po prvýkrát uvedú na hlavnej domovskej scéne DAD v piatok 17. marca. V 77. sezóne ide o 392. premiéru jediného profesionálneho divadla na Slovensku hrajúceho predstavenia v rusínskom jazyku.
Dramatický text Ivanov bol v Rusku premiérovaný v roku 1887. Ivanov je v poňatí režiséra muž, ktorý je na sklonku svojej určitej životnej etapy, keď sa jeho aktívny život rozpadáva. V hlavnej úlohe sa predstaví 62-ročný Jevgenij Libezňuk.
Čechov v Ivanovovi vytvoril nový typ dramatického hrdinu, človeka medzi obyčajnými ľuďmi v spoločnosti s meštiacko-pokryteckým zrkadlením.
Sprušanský naznačil, že v Čechovovi aj v tomto prípade našiel dosť komediálnych prvkov. Štyri samostatné dejstvá v predstavení trvajúcom vyše dve hodiny sú vizuálne a štýlovo rozdielne. Sprušanský je nielen režisérom inscenácie, ale aj dramaturgom, autorom scény a návrhov kostýmov a vybral scénickú hudbu. Text do rusínčiny preložil Valerij Kupka.
Manželku Ivanova hrá Vladimíra Štefániková v alternácii s Jaroslavou Sisákovou, manželov Lebedevovcov Ľudmila Lukačíková a Vasiľ Rusiňák, ich dcéru Zdenka Kvasková.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.