Posledný prieskum medzi novinármi naznačuje, že s útokom alebo hrozbou sa pre svoju prácu v uplynulom roku stretli viac ako dve tretiny z nich. Útoky neubúdajú ani päť rokov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Dokazuje to aj nedávny incident. Po tom, ako RTVS odmietla účasť nepozvaného politika Ľuboša Blahu (Smer) v diskusnej relácii, moderátorka Marta Jančkárová dostala výhražné telefonáty a maily. Prípad už vyšetruje NAKA.
Na Slovensku vznikla iniciatíva Bezpečná.žurnalistika.sk. Monitoruje útoky voči novinárom a pomáha tým, ktorí sa stanú terčom útoku. Platformu koordinuje Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).
Na príprave a rozvoji pracuje s medzinárodnou organizáciou Reportéri bez hraníc, Holandským veľvyslanectvom na Slovensku a holandským systémom na ochranu novinárov PersVeilig.
O bezpečnosti novinárov a novej platforme, ktorá na Slovensku vzniká, nám porozprával dlhoročný holandský novinár, v súčasnosti projektový líder holandskej platformy na ochranu a bezpečnosť novinárov PETER TER VELDE.
Ku krajinám, ako sú Holandsko, Dánsko či Fínsko, zo Slovenska svojím spôsobom vzhliadame. Majú dlhú históriu fungujúcej demokracie, moderný zdravotný systém, ich mestá sa objavujú v rebríčkoch tých najlepších pre život. V júli 2021 však zavraždili na ulici v Amsterdame novinára. Ako je možné, že aj u vás sú novinári terčom hrozieb?

- Nedôvera v novinárov a útoky voči nim majú súvis aj s nárastom konšpirácií a dezinformácií vo verejnom priestore. Ľudia hľadajú odpovede na svetové udalosti a vymýšľajú teórie o tom, že nejaká konkrétna skupina ľudí je zodpovedná za to, čo sa vo svete deje. Potrebujú z toho niekoho obviniť a novinári sú často terčom. Dialo sa to napríklad počas pandémie covidu-19, kvôli vojne na Ukrajine, ale aj pri zemetrasení v Turecku. Samozrejme, svoj vplyv na to majú aj niektorí politici v krajine.
Vražda známeho reportéra a investigatívneho novinára Petra R. de Vriesa v centre Amsterdamu však bola úplne iná vec, tam išlo o zločineckú skupinu, svojím spôsobom mafiu. (De Vries mal byť dôverníkom svedka vo veľkom drogovom prípade - pozn. red.)
Holandské mestá sa síce objavujú pravidelne v rebríčkoch najlepších miest na život, ale máme tiež svoje problémy. Je správne, ak sa kritizujú aj novinári a ich práca, to je súčasťou demokracie, ale nie je správne, ak dostávajú vyhrážky alebo nenávistné správy, to by sa diať nemalo.
Vražda novinára v Holandsku
- V roku 2021 postrelili 64-ročného holandského novinára z bezprostrednej blízkosti na ulici v centre Amsterdamu.
- Novinár zomrel o deväť dní neskôr na následky zranení.
- Jeho smrť vyvolala v krajine šok a smútok.
- Reportér Peter R. de Vries bol jedným z najznámejších tamojších novinárov. Venoval sa holandskému podsvetiu.
- Jeho vražda je spájaná so známym drogovým gangom, s ktorého členmi v súčasnosti prebieha súdny proces.
- Už pred ním boli zavraždení aj brat a právnik svedka.
Ste projektovým lídrom holandskej platformy PersVeilig na ochranu novinárov. Novinári tam môžu nahlasovať situácie, keď sa vo svojej práci stretávajú s agresivitou, vyhrážkami alebo násilím. Ako to funguje v praxi? Volajú vám aj na vaše telefónne číslo?
- V podstate áno, mnohí z nich už majú moje telefónne číslo, keďže túto pomoc pre novinárov koordinujem. Výhoda je v tom, že ma mnohí novinári poznajú a som pre nich dôveryhodná osoba. Dlhé roky som v minulosti sám pracoval ako novinár.
Oficiálne by to však malo fungovať tak, že novinári, ktorí sa stretli s akýmikoľvek hrozbami, vyplnia formulár na stránke PersVeilig, teda platforme na ochranu novinárov.
Je to dôležité, pretože sme ústredným miestom na zhromažďovanie údajov o agresii a násilí voči novinárom. Údaje či incidenty, ktorá nám popisujú a zasielajú, konzultujeme s políciou a prokuratúrou. Na základe toho potom pracujeme na školiacich kurzoch a bezpečnostnej politike pre novinárov.
Ako im viete pomôcť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.