Výstava i modlitby k výročiu vojny
PREŠOV. Výstavu fotografií, ktoré ukážu realitu vojny, utečeneckej krízy a pomoci, sprístupnia v piatok v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove pri príležitosti prvého roku od začiatku vojenskej invázie ruskej armády na Ukrajinu. Informoval o tom hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.
"Vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie, pozýva veriacich v tento deň k pôstu a modlitbe za pokoj a mier na Ukrajine. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa bude vladyka Peter o 15.30 h modliť moleben na tento úmysel, po ktorom bude nasledovať modlitba panychídy za všetky obete tejto nezmyselnej vojny," povedal Pavlišinovič.
Súčasťou modlitbovo-pietnej udalosti bude aj otvorenie výstavy fotografií, ktoré ukážu realitu vojny, utečeneckej krízy a pomoci, ktorá bola v tejto súvislosti zrealizovaná zo strany gréckokatolíckych veriacich. Jej názov je Kvapka radosti.
V rámci otvorenia výstavy vystúpia so svojím svedectvom manželia Popovičovci, ktorí viacnásobne absolvovali cesty na východ Ukrajiny do okolia miest Charkov a Izium, kde adresne odovzdávali pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou.
Holokaust v dielach ôsmich umelcov
POPRAD. Problematiku holokaustu zobrazenú v dielach ôsmich známych slovenských umelcov ponúkne od piatka nová výstava Pamäť miesta a mesta v Tatranskej galérii v Poprade.
Ide o súčasť medzinárodného projektu Art & Holocaust, teda Umenie a holokaust.
V galérii ho spolu s partnermi spustili vlani v novembri.
Zámerom všetkých aktivít v rámci neho je, aby umelci svojimi dielami reagovali na génia loci daného miesta poznačeného traumou holokaustu.
Inštalácia vznikla v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Múzeom židovskej kultúry v Bratislave.
Spomedzi autorov, ktorí sa téme holokaustu venujú či venovali, zámerne vybrali autorov žijúcich aj nežijúcich, rôznych vekových kategórií. Mnohí z nich zažili holokaust na vlastnej koži, niektorí sprostredkovane cez spomienky svojich blízkych, a tá najmladšia generácia z rozprávania, prípadne filmovej, alebo literárnej tvorby.
Vystavované diela vytvorili Imrich Weiner-Kráľ (*1901 – †1978), Adolf Frankl (*1903 – †1983), Ľudovít Feld (*1904 – †1991), Elena Lazinovská (*1903 – †2000), Anna Hausová (*1956), Ľubomír Stacho (*1953), Štefan Kovaľ (*1953) a Boris Németh (*1979).
Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok o 17:00, jej súčasťou bude aj krátka prezentácia diel zo zbierok Múzea židovskej kultúry.
Ešte predtým o 11:00, rovnako v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade, premietnu film Zachor! (Pamätaj) v réžii Moniky a Ľubomíra Stacho.
Snímka prostredníctvom svedectiev piatich preživších mapuje pamäť miesta Laskár neďaleko slovenského mesta Nováky, kde bol v rokoch 1941 až 1944 zriadený koncentračný a pracovný tábor pre Židov.
Samotná výstava potrvá do 2. apríla.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.