Tí, ktorí (ne)prežili
ROŽŇAVA. Banícke múzeum v Rožňave sprístupní verejnosti výstavu venovanú dejinám židovskej komunity na východnom Slovensku s názvom Tí, ktorí (ne)prežili.
Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 16. februára, v galérii múzea bude prezentovaná do polovice mája.
Osobitú pozornosť bude výstava venovať židovskej komunite v Rožňave či zmenám viažucim sa na rok 1938, keď sa začalo meniť postavenie Židov v spoločnosti.
V rámci výstavy budú môcť návštevníci vidieť napríklad zreštaurovanú kamennú tabuľu z červeného mramoru, ktorá bola pôvodne umiestnená v dnes už neexistujúcej rožňavskej synagóge.
Súčasťou výstavy bude aj replika vagóna používaného pri transportoch židovského obyvateľstva do koncentračných a vyhladzovacích táborov, v ktorom budú premietané fotografie zachytávajúce príchody transportov do tábora v Osvienčime.
Výstava Tí, ktorí (ne)prežili bola pôvodne prezentovaná Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove pod názvom -999- Morituri te salutant pri príležitosti 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z východného Slovenska do vyhladzovacieho tábora Osvienčim.
Banícke múzeum časť uvedenej výstavy prevzalo a doplnilo ju o regionálne informácie a autentické dobové predmety nachádzajúce sa v zbierkovom fonde múzea.
Výstava fotografií Vladimíra Koštiala
POPRAD. Tatranská galéria v Poprade ponúkne výber z tvorby významného tatranského fotografa 20. storočia Vladimíra Koštiala (1912-2001), a to vo svojich výstavných priestoroch vo Vile Flóra v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách.
Vernisáž fotografií sa uskutoční vo štvrtok 16. februára o 16.00, výstava bude prístupná pre verejnosť do 30. apríla.
V 60. rokoch minulého storočia bol Vladimír Koštial zaradený medzi dvanásť najvýznamnejších slovenských fotografov v rámci almanachu 100 fotografií.
„Jeho prístup k tvorbe bol konzervatívny, ale svojou neúnavnou, zručnou prácou vytvoril dielo veľkej vizuálnej kvality a predovšetkým obrovskej dokumentárnej hodnoty,“ zhodnotila riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
Podľa jej slov je pozoruhodná aj rozmanitosť jeho tvorby, ktorá má v sebe dve výrazné autorské polohy. Jedna sa zameriava na tradičnú etnografickú fotografiu a zaznamenáva život a zvyky v podhorských dedinkách silne spätých s kresťanstvom a tesným vzťahom k prírode. Snímky tiež ukazujú premenu zvykov na slovenskom vidieku okolo polovice 20. storočia.
Druhá línia zachytáva rozvoj cestovného ruchu, moderného životného štýlu, život v kempoch, hotely, autá a zábavu, ale aj náročné zásahy s horskou službou či vysokohorské výstupy s elitnými horolezcami.
Ondrušeková zdôraznila, že Vladimír Koštial používal techniku farebnej fotografie už od začiatku 50. rokov ako jeden z prvých vo vtedajšom Československu.
Dvojvernisáž výstav o holokauste
PREŠOV. Mestská galéria Caraffka v Prešove pripravuje dvojvernisáž výstav s jednou spoločnou témou, ktorou je holokaust. V spolupráci s občianskym združením K-art galéria uvedie výstavu Židovský Prešov alebo Nesmú byť zabudnutí. Sprievodnou bude výstava žiakov Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove o pátraní po osudoch žiakov židovského pôvodu v projekte Prázdna stolička.
Vernisáž výstav sa v Mestskej galérii Caraffka uskutoční vo štvrtok o 16:00. Obe výstavy potrvajú do 25. marca.
Výstava Židovský Prešov alebo Nesmú byť zabudnutí prezentuje tvorbu od 15 autorov z piatich štátov. Téma plenéru nebola len o maľovaní výtvarne zaujímavých objektov, malebných zákutí či nekonkrétnych portrétov. „Výstava nie je len prehliadkou obrazov. Je to aj vyjadrenie postoja a vzťahu k tej časti mesta a hlavne k jej obyvateľom, ľuďom, ktorí tu boli a nie sú. Tých, ktorí prišli o život v dôsledku holokaustu a ktorí sa postupne vytrácali zo spoločných životov a zanechali tu stopu. Teraz žijú v Amerike, v Izraeli či v Nemecku. Cieľom je poslať túto kolekciu obrazov do sveta i na púť po slovenských mestách, kde žila kedysi významná židovská komunita. Prešovskej výstave predchádzali výstavy Židovské Košice, Kežmarok, Bardejov, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves a Levoča.
Výstava Prázdna stolička je zase výsledkom školského projektu Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove (EKG) o pátraní po osudoch žiakov židovského pôvodu vylúčených v školskom roku 1940/1941 zo školy. „Cieľom je poukázať na ohavnosť nariadení Slovenského štátu od roku 1939, ktoré zakázali študovať žiakom židovského pôvodu na stredných školách na Slovensku a posielali ich v transportoch na istú smrť. Poslaním výstavy je prinášať poznatky o ich živote a spoločenských pomeroch vtedajšej doby súčasnému človeku prostredníctvom dobových fotografií, historických dokumentov, plagátov či dobového oblečenia,“ vysvetlila Langová.
Výstava tiež približuje životný príbeh Róberta Cvi Bornsteina, autora knihy Záblesky v temnote, dnes 96-ročného bývalého žiaka kolégia, žijúceho v Izraeli a Agneše Kalinovej, rod. Farkašovej, ktorá svoje spomienky na Prešov a školu počas vojny zachytila v knihe Mojich 7 životov. Chýbať nebude ani spomienka na štyri žiačky gymnázia, ktoré boli v prvom transporte dievčat a žien odvezené v dobytčích vagónoch z Popradu do Osvienčimu, pričom z 999 žien a dievčat prežilo hrôzy a utrpenie len 20. Súčasťou výstavy je aj krátky film Nenastúpili, ktorý je životným príbehom Evy Benešovej a jej rodiny židovského pôvodu z Prahy, ktorá prežila 2. svetovú vojnu útekom a ukrývaním sa na Slovensku a vtedajšom území Maďarska na základe rozhodnutia, že neuposlúchnu príkazy na nástup do transportu.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.