Korzár logo Korzár

Výstavy o Židoch a holokauste i tvorba Vladimíra Koštiala. Tipy na štvrtok 16. februára

Kam na zaujímavé podujatia.

(Zdroj: Ilustračné - archív)

Tí, ktorí (ne)prežili

ROŽŇAVA. Banícke múzeum v Rožňave sprístupní verejnosti výstavu venovanú dejinám židovskej komunity na východnom Slovensku s názvom Tí, ktorí (ne)prežili.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 16. februára, v galérii múzea bude prezentovaná do polovice mája.

Osobitú pozornosť bude výstava venovať židovskej komunite v Rožňave či zmenám viažucim sa na rok 1938, keď sa začalo meniť postavenie Židov v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci výstavy budú môcť návštevníci vidieť napríklad zreštaurovanú kamennú tabuľu z červeného mramoru, ktorá bola pôvodne umiestnená v dnes už neexistujúcej rožňavskej synagóge.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou výstavy bude aj replika vagóna používaného pri transportoch židovského obyvateľstva do koncentračných a vyhladzovacích táborov, v ktorom budú premietané fotografie zachytávajúce príchody transportov do tábora v Osvienčime.

Výstava Tí, ktorí (ne)prežili bola pôvodne prezentovaná Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove pod názvom -999- Morituri te salutant pri príležitosti 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z východného Slovenska do vyhladzovacieho tábora Osvienčim.

Banícke múzeum časť uvedenej výstavy prevzalo a doplnilo ju o regionálne informácie a autentické dobové predmety nachádzajúce sa v zbierkovom fonde múzea.

Výstava fotografií Vladimíra Koštiala

POPRAD. Tatranská galéria v Poprade ponúkne výber z tvorby významného tatranského fotografa 20. storočia Vladimíra Koštiala (1912-2001), a to vo svojich výstavných priestoroch vo Vile Flóra v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

Vernisáž fotografií sa uskutoční vo štvrtok 16. februára o 16.00, výstava bude prístupná pre verejnosť do 30. apríla.

V 60. rokoch minulého storočia bol Vladimír Koštial zaradený medzi dvanásť najvýznamnejších slovenských fotografov v rámci almanachu 100 fotografií.

„Jeho prístup k tvorbe bol konzervatívny, ale svojou neúnavnou, zručnou prácou vytvoril dielo veľkej vizuálnej kvality a predovšetkým obrovskej dokumentárnej hodnoty,“ zhodnotila riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.

Podľa jej slov je pozoruhodná aj rozmanitosť jeho tvorby, ktorá má v sebe dve výrazné autorské polohy. Jedna sa zameriava na tradičnú etnografickú fotografiu a zaznamenáva život a zvyky v podhorských dedinkách silne spätých s kresťanstvom a tesným vzťahom k prírode. Snímky tiež ukazujú premenu zvykov na slovenskom vidieku okolo polovice 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá línia zachytáva rozvoj cestovného ruchu, moderného životného štýlu, život v kempoch, hotely, autá a zábavu, ale aj náročné zásahy s horskou službou či vysokohorské výstupy s elitnými horolezcami.

Ondrušeková zdôraznila, že Vladimír Koštial používal techniku farebnej fotografie už od začiatku 50. rokov ako jeden z prvých vo vtedajšom Československu.

Dvojvernisáž výstav o holokauste

PREŠOV. Mestská galéria Caraffka v Prešove pripravuje dvojvernisáž výstav s jednou spoločnou témou, ktorou je holokaust. V spolupráci s občianskym združením K-art galéria uvedie výstavu Židovský Prešov alebo Nesmú byť zabudnutí. Sprievodnou bude výstava žiakov Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove o pátraní po osudoch žiakov židovského pôvodu v projekte Prázdna stolička.

Vernisáž výstav sa v Mestskej galérii Caraffka uskutoční vo štvrtok o 16:00. Obe výstavy potrvajú do 25. marca.

Výstava Židovský Prešov alebo Nesmú byť zabudnutí prezentuje tvorbu od 15 autorov z piatich štátov. Téma plenéru nebola len o maľovaní výtvarne zaujímavých objektov, malebných zákutí či nekonkrétnych portrétov. „Výstava nie je len prehliadkou obrazov. Je to aj vyjadrenie postoja a vzťahu k tej časti mesta a hlavne k jej obyvateľom, ľuďom, ktorí tu boli a nie sú. Tých, ktorí prišli o život v dôsledku holokaustu a ktorí sa postupne vytrácali zo spoločných životov a zanechali tu stopu. Teraz žijú v Amerike, v Izraeli či v Nemecku. Cieľom je poslať túto kolekciu obrazov do sveta i na púť po slovenských mestách, kde žila kedysi významná židovská komunita. Prešovskej výstave predchádzali výstavy Židovské Košice, Kežmarok, Bardejov, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves a Levoča.

Výstava Prázdna stolička je zase výsledkom školského projektu Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove (EKG) o pátraní po osudoch žiakov židovského pôvodu vylúčených v školskom roku 1940/1941 zo školy. „Cieľom je poukázať na ohavnosť nariadení Slovenského štátu od roku 1939, ktoré zakázali študovať žiakom židovského pôvodu na stredných školách na Slovensku a posielali ich v transportoch na istú smrť. Poslaním výstavy je prinášať poznatky o ich živote a spoločenských pomeroch vtedajšej doby súčasnému človeku prostredníctvom dobových fotografií, historických dokumentov, plagátov či dobového oblečenia,“ vysvetlila Langová.

Výstava tiež približuje životný príbeh Róberta Cvi Bornsteina, autora knihy Záblesky v temnote, dnes 96-ročného bývalého žiaka kolégia, žijúceho v Izraeli a Agneše Kalinovej, rod. Farkašovej, ktorá svoje spomienky na Prešov a školu počas vojny zachytila v knihe Mojich 7 životov. Chýbať nebude ani spomienka na štyri žiačky gymnázia, ktoré boli v prvom transporte dievčat a žien odvezené v dobytčích vagónoch z Popradu do Osvienčimu, pričom z 999 žien a dievčat prežilo hrôzy a utrpenie len 20. Súčasťou výstavy je aj krátky film Nenastúpili, ktorý je životným príbehom Evy Benešovej a jej rodiny židovského pôvodu z Prahy, ktorá prežila 2. svetovú vojnu útekom a ukrývaním sa na Slovensku a vtedajšom území Maďarska na základe rozhodnutia, že neuposlúchnu príkazy na nástup do transportu.

Autor: red.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu