Korzár logo Korzár
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Dve tváre národnej kultúrnej pamiatky. Polovica chátra, druhá je prenajatá na 99 rokov

Nájomné je primalé a už roky vyplatené.

Polovica budovy nevyzerá príliš reprezentatívne.Polovica budovy nevyzerá príliš reprezentatívne. (Zdroj: Korzár/ Judita Čermáková)

Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.

Kontrolór: Viacerým košickým pamiatkam hrozí zrútenie a prepadnutie strechy

KOŠICE. Keďže kvôli schválenému rodinnému balíčku príde mesto Košice o 31 miliónov eur, pripúšťa, že sa zaoberá viacerými možnosťami, ako zvýšiť príjmy do mestského rozpočtu.

„Rokovania o predaji hotela Európa s Prima bankou, ktorá je nájomcom jeho časti, sú jednou z možností, ktorou by sme sa mohli uberať,“ priznal pred niekoľkými dňami pre Korzár riaditeľ magistrátu Marcel Čop.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je, že mesto má v trojpodlažnej nehnuteľnosti jedného nájomcu, je ním banka, ktorá uzatvorila nájomnú zmluvu s mestom za niekdajšieho primátora Rudolfa Schustera.

Chátranie mestského majetku a aktuálne úvahy o predaji nehnuteľností v rukách samosprávy, o ktorých Korzár informoval minulý týždeň, vníma kriticky hlavný kontrolór Košíc Pavol Gallo.

Jeho argumenty si vypočula Jana Ogurčáková.

Pri Veľkom Šariši sa pohyboval medveď. Vyľakal pani, ktorá venčila psa

VEĽKÝ ŠARIŠ. V lese pri Kanaši spozorovali v týchto dňoch medveďa.

Kanaš je lukratívna obývaná štvrť, ktorá sa nachádza medzi mestami Prešov a Veľký Šariš. Patrí do katastra Veľkého Šariša.

Na výskyt medveďa hnedého upozornili veľkošarišskí poľovníci.

„Jeden náš člen nafotil stopu medveďa,“ potvrdil Korzáru Slavomír Čurný, predseda Poľovníckej spoločnosti mesta Veľký Šariš.

SkryťVypnúť reklamu

„Podľa stopy, ktorú sme odmerali, ide o dospelého jedinca,“ konštatoval.

Pri venčení psa sa vraj medveďa zľakla jedna miestna obyvateľka.

S poľovníkmi hovoril Michal Frank.

Ľudia si strážia každé euro, pre mnohých sa večera v reštaurácii stala luxusom

KOŠICE. Niektorých majiteľov košických reštaurácií sme v ich podnikoch nezastihli. Rozvážali donášky namiesto poslíčkov.

Časy, keď vlastník prevádzky len dohliadal na svojich ľudí, sú zrejme za nami.

Zdražovanie v posledných mesiacoch donútilo majiteľov prehodnotiť každého zamestnanca a vypomáhať všade, kde sa dá.

„Varím, pečiem, obsluhujem, keď treba. Nie aby som ušetril, ale aby som si vôbec dovolil prevádzkovať reštauráciu,“ hovorí Patrik Sajko, majiteľ pizzerie Passage.

Z 12 oslovených košických gastro prevádzok to takto funguje v desiatich.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé upravili prevádzkové hodiny len na najsilnejšie časy, dopoludnia je v centre pomerne pusto.

Mnohé pivárne a kaviarne zas otvárajú až podvečer, po bežnom pracovnom čase.

Iné zatvorili úplne.

Prevádzkarov sa na aktuálnu situáciu pýtala Elena Danková.

Od úradu dostal na asistentov vyše 51-tisíc, tí o tom netušili. Na súde spôsobil rozruch

HUMENNÉ. Muž z okresu Humenné (49) čelí obžalobe zo zločinu subvenčného podvodu.

Ako vyplynulo z policajného vyšetrovania, ako osoba ťažko zdravotne postihnutá (ŤZP) si v apríli 2006 podal na Úrade práce v Humennom žiadosť o poskytnutie príspevku na osobnú asistenciu a ten mu bol aj priznaný.

V roku 2012 a opätovne v roku 2013 požiadal o zvýšenie počtu hodín osobnej asistencie. Aj týmto žiadostiam úrad vyhovel a príspevok zvýšil.

„Osoba od priznania príspevku až doposiaľ vykazovala peňažný príspevok na osobnú asistenciu na osoby, ktoré jej asistenciu nevykonávali. Peniaze použila na iný účel, čím úrad práce uviedla do omylu. Úrad osobe neoprávnene vyplatil sumu vo výške viac ako 51-tisíc eur,“ informovala v apríli 2019 prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Bývalému paralympionikovi hrozí 5- až 12-ročný trest. Na pondelkovom pokračovaní hlavného pojednávania na humenskom okresnom súde obžalovaný spôsobil hneď na začiatku rozruch.

Súd sledovala Jana Otriová.

Matka geja: Návrhy pre LGBTI+ páry ma poburujú, slovo dôverník mi pripomína ŠTB

ELENA MARTINČOKOVÁ je spoluzakladateľkou Združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí. Do združenia prichádzajú rodičia aj s plačom, sú nešťastní, no odchádzajú upokojení.

„Vidia, že svet sa nerúca. Ja som si niekedy dávno, keď som sa vyrovnávala s myšlienkou, že syn je gej, myslela, že sa už nikdy v živote nebudem smiať a že už budem len plakať. Nebolo to preto, že som sa za to hanbila. Mala som obrovský strach a obavu z toho, čo ho v tejto krajine, ktorá je výrazne homofóbne nastavená, čaká,“ opisuje Martinčoková.

V období, keď jej okolie ešte nevedelo, že jej syn je gej, sa bežne na rôznych stretnutiach stretávala s urážajúcimi a dehonestujúcimi vtipmi.

„O gejoch a lesbách sa hovorilo s absolútnym dešpektom a vtedy som strašne trpela. Pamätám si zvlášť na jednu rodinu. Keď sme k nej išli na návštevu, priala som si, aby som to mala rýchlo za sebou. Tak zle som sa tam cítila.“

Keď sa situácia v spoločnosti istým spôsobom uvoľnila a prestalo to byť tabu, prišiel priestor pre nenávisť.

„Napriek tomu, že kolegovia v práci vedeli, že máme syna geja, tak sa stalo, že kolegyňa v prítomnosti ďalších iných hovorila o tom, aký je Putin fantastický a ako dobre robí, že zakázal propagáciu LGBTI+ ľudí,“ opisuje.

S Elenou Martinčokovou sa zhovárala Lenka Haniková.

V bytovke horelo, evakuovali trinásť ľudí. Viacerí mali problémy s dýchaním

KOŠICKÁ POLIANKA. V bytovom dome v Košickej Polianke (okres Košice–okolie) vypukol v pondelok krátko po polnoci požiar.

Na miesto vyštartovali hasiči z Bidoviec. Horelo na treťom poschodí.

„Mali sme nahlásené zahorenie na treťom poschodí bytového domu. Po príchode sme začali s evakuáciou osôb a odvetrávaním priestorov,“ povedala nám hovorkyňa košických hasičov Jana Matis Libová.

Viac zisťoval Kristián Sabo.

Motívom boli peniaze. Obvinený z vraždy v Michalovciach ostáva vo väzbe

KOŠICE, MICHALOVCE. Prvou tohtoročnou vraždou v rámci celého Slovenska sa už na Nový rok stala násilná smrť zdravotnej sestry Eriky O. († 46). O život prišla v Michalovciach po tom, ako ju vrah dobodal nožom na smrť.

Polícii netrvalo ani 48 hodín, aby páchateľa odhalila a zadržala. Z obzvlášť závažného zločinu vraždy bol obvinený 18-ročný Valentín H. z miestnej osady.

Krajská prokuratúra podala návrh na jeho väzobné stíhanie, ktorému súd vyhovel. Mladík však podal sťažnosť, o ktorej v závere minulého týždňa rozhodol krajský súd.

Rekapituláciu prípadu, ako aj posledné rozhodnutie súdu, prináša Róbert Bejda.

V Košiciach podpálili ďalšie autá, páchateľa zachytila kamera

KOŠICE. V Košiciach zhoreli po vyčíňaní podpaľača ďalšie dve autá. K požiaru došlo na Žarnovickej ulici v nedeľu skoro ráno.

Plamene si všimli majitelia, ktorí privolali na pomoc hasičov.

Tí síce horiace vozidlá rýchlo uhasili, napriek ich snahe však zhoreli úplne.

V krátkom čase ide už o druhý prípad podpálených áut v metropole východu.

Podrobnosti zisťoval Kristián Sabo.

Ďalšie správy

Podnikateľa, exsudcu a exposlanca súdia pre korupciu. Svedok opísal, ako žiadali úplatok. Chceli vraj 15-tisíc, potom ďalších päť

V Tatranskej Štrbe horela drevovýroba, škody odhadujú na pol milióna. Hasiči už požiar lokalizovali

V Tatrách spadla lavína. Dvaja horolezci prišli o život, jeden smrti unikol. Stalo sa to pod Groszovým ľadopádom

Vodička si batoľa posadila na kolená a nechala ho šoférovať. Prípad rieši polícia. Video sama dala na sociálnu sieť

Pri obci Zádiel sa zrazilo päť áut. Nehodu spôsobilo nákladné auto v protismere. Alkohol u účastníkov preukázaný nebol

Na balkóne plnom rôznych vecí vypukol požiar, poškodená je aj fasáda bytovky. Majiteľke vznikla škoda asi 7 000 eur

V Levoči horel byt, požiar zrejme spôsobilo sálavé teplo z piecky. Škodu vyčíslili na 40 000 eur

Mladíkom v parku sa vyrážal zabitím a olúpil ich. Pre 28 eur mu hrozí väzenie. Páchateľa po pár metroch chytili

Na diskotéke v jednom z humenských podnikov zrejme znásilnili mladú ženu. Polícia prípad vyšetruje

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šport

Košice ťahá famózny Janus. V dôležitej štatistike je najlepší brankár v extralige

Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 970
  2. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 19 456
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 9 777
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 848
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 734
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 150
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 384
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 527

Blogy SME

  1. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
  2. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
  3. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
  4. Anna Miľanová: Som za odluku cirkví od štátu!
  5. Ján Škerko: My sme Ukrajinu už porazili. A teraz nám ju predajte. Double bind
  6. Věra Tepličková: Plán B alebo A ja ťa nechcem a ja ťa nemilujem a ja ťa nemám rád...
  7. Vladimír Krátky: Minister Budaj,
  8. Mária Drahošová: Hnev
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 159
  2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 17 594
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 886
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 711
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 297
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 706
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 804
  8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 803
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Estónsky prezident Alar Karis.

Propagande sa musíme vedieť brániť všetci, aj Slovensko, hovorí Alar Karis.


3 h

Odstránenie segregácie na školách musíme mať aj v zákone.


a 1 ďalší 4 h
Časť Slovenskej republiky sa premenila od chvíle, keď sa súčasťou jej politických síl stali neoľudácke a otvorene neonacistické hnutia.

Kým zomrel posledný československý pilot RAF, ľudáci demonštrujú za mier s Putinom.


29. mar
Dávid Šípoš.

Ako sa brankársky talent predal do Česka?


23 h

Blogy SME

  1. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
  2. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
  3. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
  4. Anna Miľanová: Som za odluku cirkví od štátu!
  5. Ján Škerko: My sme Ukrajinu už porazili. A teraz nám ju predajte. Double bind
  6. Věra Tepličková: Plán B alebo A ja ťa nechcem a ja ťa nemilujem a ja ťa nemám rád...
  7. Vladimír Krátky: Minister Budaj,
  8. Mária Drahošová: Hnev
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 159
  2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 17 594
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 886
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 711
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 297
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 706
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 804
  8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 803
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu