VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Európska komisia pozastavila Erasmus maďarským univerzitám.
Program umožňoval študentom a akademikom navštevovať zahraničné inštitúcie, pričom peniaze z neho im v cudzine pokrývali časť životných nákladov.
Rozhodnutie zasiahlo 21 maďarských univerzít, ktoré fungujú cez verejnoprávne nadácie pod vedením vládneho Fideszu.
Prídu aj o možnosti výskumu a inovácií cez program Horizont Europe.

Európska komisia tak rozhodla pre hrozbu korupcie s odôvodnením, že spravovanie týchto univerzít cez verejnoprávne nadácie nezaručuje transparentné hospodárenie s európskymi peniazmi, a tiež v dôsledku pretrvávajúcich obáv z porušovania zásad právneho štátu v krajine.
Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu preto vyzvala univerzity, aby si v prípade plánovanej spolupráce s maďarskými vysokými školami preverili, či nejde práve o niektoré zo zoznamu dočasne vylúčených. Ich zoznam prinášame v rámčeku.
Pre univerzity je to dôležitý program
Toto rozhodnutie môže ovplyvniť aj univerzity na východe Slovenska. Napríklad Prešovská univerzita má intenzívne a dlhodobé vzťahy so vzdelávacími a výskumnými inštitúciami v Maďarsku.
Všeobecne tiež platí, že program Erasmus+ je pre univerzity významný, keďže väčšina študentov a učiteľov chodí na zahraničné univerzity práve cez túto schému.
Zisťovali sme teda, ako sa rozhodnutie Európskej komisie dotkne slovenských študentov a akademikov a aká veľká sieť výmeny študentov a zamestnancov univerzít medzi Slovenskom a Maďarskom vlastne funguje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.