VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Chrípková epidémia a vysoká chorobnosť medzi ľuďmi spôsobila nielen výpadok voľnopredajných liekov, ale aj nápory na pohotovosti či ambulancie lekárov.
Doktorka farmácie a členka Slovenskej lekárnickej komory Miriam Jauschová napríklad v prípade bolesti hrdla neodporúča ísť hneď za lekárom do ambulancie, ale pacient by mal samoliečbu skonzultovať najprv v lekárni s farmaceutom.
„Samozrejme, takýto režim samoliečby by mal trvať všeobecne tri až štyri dni. V prípade, že sa dodrží dávkovanie liekov a užívajú sa pravidelne.“
Ak sa pacient po takejto liečbe necíti lepšie alebo sa mu dokonca stav zhoršuje, tak až v tomto prípade je potrebné vyhľadať lekára.
„To platí aj v prípade, ak sa pacient vyliečil a do lekárne si príde po lieky znova po týždni či dvoch,“ hovorí farmaceutka.

Lokálne antibiotikum
Pacienti v súčasnosti prichádzajú do lekární už s konkrétnymi požiadavkami na lieky, napríklad na prípravky na bolesť hrdla.
Lekárnik by sa mal správne pacienta spýtať, pre koho je liek určený, aký má problém, či ako dlho príznaky trvajú.
„Na základe toho má vyhodnotiť, čo je pre pacienta najvhodnejšie,“ uvádza farmaceutka.
Ľudia si často pri bolesti hrdla v lekárni pýtajú napríklad prípravky s tirotricínom, teda lokálne antibiotikum Dorithricin.
„Zaváži aj reklama, ktorá beží v médiách,“ konštatuje Jauschová.
Napríklad v Českej republike sa však tento liek v lekárňach zohnať nedá. Dorithricin nebol u nášho českého suseda nikdy registrovaný.
Aj na Slovensku v jeho užívaní nastala zmena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.