SLOVENSKO. Na Slovensku aj vo všetkých európskych krajinách dosiahla chorobnosť detí nebývalé rozmery.
Tvrdia to naši primárni pediatri v aktuálnej výzve, ktorú adresujú rodičom detí i celej krajine.
Apelujú na spoločné úsilie a spoluprácu, lebo len takto je podľa nich možné zvládnuť túto závažnú situáciu.

Kritická situácia
„Na Slovensku je o tretinu menej pediatrov, ako je nevyhnutné pre správnu zdravotnú starostlivosť o deti. Väčšina primárnych pediatrov má v starostlivosti o stovky pacientov viac, ako je optimálny počet detí, často aj dvojnásobok," uvádzajú vo výzve.
Pokračujú, že popri každodennej práci v detských ambulanciách výrazne poddimenzované počty pediatrov musia zabezpečovať aj ambulantnú pohotovostnú službu sedem dní v týždni.
Polovica primárnych pediatrov na Slovensku je pritom staršia ako 65 rokov.

„Situácia v detských ambulanciách je kritická už niekoľko rokov a stále sa zhoršuje. Pediatri nie sú za tento stav zodpovední. Nevedia ovplyvniť, koľko ich je a koľko detí im bude pridelených do starostlivosti. Napriek tomu sa zostávajúci detskí lekári v ambulanciách snažia poskytnúť najlepšiu starostlivosť, aká je v ich možnostiach."
Bezprecedentný nápor
V súčasnosti je nápor na detských lekárov bezprecedentný, opisujú pediatri.
Vysvetľujú, že starostlivosť poskytujú väčšinou výrazne nad rámec svojich povinností.
„Snažia sa pomôcť každému dieťaťu, ktorého zdravotný stav to vyžaduje. Denne ošetria aj 60-80 detí, mnohým rodičom poradia telefonicky, mailom a podobne."
Dôrazne žiadajú celú slovenskú spoločnosť, obzvlášť médiá, aby si pred vyjadrovaním alebo publikovaním informácií overili všetky okolnosti a zvažovali svoje vyjadrenia na prácu pediatrov.
„Neúplné a nespravodlivé hodnotenia znevažujú úsilie a motiváciu pediatrov, tých starších, ale aj tých v produktívnom veku, čo zostali ešte na Slovensku, naďalej pracovať v týchto extrémne ťažkých podmienkach a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť o naše deti. Stále je jedna z najlepších v Európskej únii."

Päť rád, ako chrániť zdravie detí
Na stránke ministerstva zdravotníctva zverejnili aj niekoľko rád, ako zodpovedne pristupovať k zdraviu detí:
- V časoch takto vysokej chorobnosti sa vyhýbajte hromadným akciám, kde sa sústredí veľa detí a dospelých.
- Rodičia, pri príznakoch ochorenia poskytnite svojim deťom pokoj a pokojový režim v domácom prostredí, zmierňujte príznaky prechladnutia, chrípky alebo iných akútnych ochorení dýchacích ciest alebo tráviaceho traktu. Priebeh ochorení je zdĺhavejší a pri chrípkach aj búrlivejší, ako sme boli zvyknutí v posledných rokoch.
- Pediatra kontaktujte, keď máte vážne obavy o svoje dieťa pre zhoršujúci sa zdravotný stav, pri miernejších príznakoch, ak sa nezlepšujú po 7 až 10 dňoch.
- Dôsledne doliečte dieťa, nezaraďujte ho do školy alebo na krúžky a šport, ak má stále príznaky, je dôležité poskytnúť organizmu dieťaťa čas na zotavenie.
- Je dôležité zvažovať, kedy vyhľadať pediatra, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky deti, ktoré to nevyhnutne potrebujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.