Korzár logo Korzár
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Čo písali košickí eštebáci do Prahy po 17. novembri. Citovali aj vtipné heslá

Nad Tatrou sa blýska, Jakeša už stíska.

Paradox na fotografii: Transparent v pozadí oslavuje veľkú októbrovú, známu aj ako boľševickú revolúciu. V popredí sa bojuje o demokraciu a slobodu. (Zdroj: Koláž Korzár/Judita Čermáková)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Novembrové udalosti z roku 1989, ktoré pomohli z Československa vymazať komunistický režim, prísne sledovala Štátna bezpečnosť (ŠtB).

Násilný akt voči študentom v Prahe zo 17. novembra spustil vlnu protestných zhromaždení, ktorá sa rýchlo rozliala po celom Československu.

Kľúčové pre východné Slovensko sa stali udalosti krátko po tomto dátume.

Činnosť východniarov aktívne sledovala košická pobočka tajnej polície.

Pozreli sme sa na to, čo si jej príslušníci zaznamenávali a spisovali do oficiálnych denných situačných správ v dňoch po 17. novembri.

Informácie eštebáci posielali na ministerstvá do Prahy.

Súvisiaci článok Po rokoch sú z negatívov fotky. Nezverejnené momenty novembra Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

17. november sa zaoberal Gojdičom

Kým v Prahe sa 17. novembra začali meniť dejiny, tajná polícia si v tento deň na východnom Slovensku zapísala iné protištátne konanie.

Agenti sa zamerali na aktivity veriacich gréckokatolíckej cirkvi, ktorí sa pokúšali o to, aby bol bývalý gréckokatolícky biskup a mučeník rusínskeho pôvodu Pavel Peter Gojdič kanonizovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Vladyka bol v roku 1950 na pokyn komunistov zatknutý. Vo vykonštruovanom procese ho odsúdili na doživotie. Zomrel na následky mučenia v leopoldovskej väznici v roku 1960.

V správe ŠtB, ktorú si archivuje Ústav pamäti národa, sa uvádza, že duchovným v ich úmysle neprekážala skutočnosť, že „menovaný bol v období 2. svetovej vojny spriahnutý s najreakčnejšími kruhmi a priamo zainteresovaný v banderovskom hnutí. Uvádzaná minulosť biskupa Gojdiča je v súčasnosti zavrhovaná s argumentáciou, že bol vykonštruovane prenasledovaný štátnymi orgánmi.“

Vladyka Gojdič bol odporcom tak nacistického, ako aj neskôr komunistického režimu.

Počas druhej svetovej vojny poskytol útočisko mnohým vojnovým utečenom najmä z Ukrajiny, ktorí utekali na východné Slovensko a Podkarpatskú Rus.

Prvé zhluknutie

Písal sa 21. november 1989 a náčelník správy ŠtB Košice podplukovník Štefan Sarnovský do tajnej správy napísal, že sa v Košiciach konal celodivadelný aktív za účasti asi 400 ľudí.

Účastníkom tam rozdávali rozmnožené požiadavky študentov Vysokej školy technickej.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivizovali sa i študenti ďalšej košickej vysokej školy, ktorí sa doposiaľ od štrajku dištancovali, ale v tento deň sa 500 z nich zhromaždilo a dožadovalo sa diskusie.

Výraznejšie sa angažovala aj verejnosť.

Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu