Korzár logo Korzár

Nič iné ako víťazstvo si Ukrajinci nepripúšťajú. Reportáž z cesty k frontovej línii

Heslo týchto dní je Vse bude Ukraina.

V prešovskej posádke na Ukrajine bol aj redaktor Korzára. V prešovskej posádke na Ukrajine bol aj redaktor Korzára. (Zdroj: archív)

DNIPRO, UKRAJINA. Nedeľné ráno v Dnipre. Metropola Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine zíva prázdnotou, hoci nočný zákaz vychádzania už vypršal.

Promenáda pri rieke Dneper sa veľmi nelíši od, povedzme, takej pražskej Náplavky pri Vltave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu a tam sa objaví bežkyňa či bežec pri rannom behu popri rieke. K mólu sa usádza rybár. Inak je tu pusto, v uliciach mesta takisto.

Pri nápise I love Dnipro sa fotíme len my. Čaká nás viac než tisíckilometrová cesta domov do Prešova.

Mimochodom, futbalový klub z Dnipra hrá pre vojnu svoje domáce zápasy v európskych súťažiach v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prenajali si apartmány i hotel. Hráči Dnipra sa už v Košiciach cítia ako doma Čítajte 

V Dnipre aktuálne na verejné podujatia vrátane tých športových môžu zabudnúť. Metropola Dnepropetrovskej oblasti leží v blízkosti vojnovej zóny, bombardovanie okolia zo strany ruských okupantov je na dennom poriadku, stále hrozí nebezpečenstvo.

Industriálne mesto

Ľudia sa ale snažia žiť v Dnipre ako pred vojnou. Stále tu napríklad premáva aj verejná doprava.

Dnipro dnes nie je turistická destinácia.

Je to pritom pozoruhodné mesto s industriálnou atmosférou. Založené bolo až koncom 18. storočia, v minulosti sa volalo aj Jekaterinoslav, Novorossijsk a Dnepropetrovsk.

Stalo sa priemyselným sídlom v prevažne agrárnej krajine. Veľké industriálne budovy stoja medzi synagógami a cerkvami.

„Mne sa páči táto architektúra. Mám rád rôznorodé budovy,“ hovorí Viktor Štefančík, jeden z dobrovoľníkov združenia Podaj ďalej, ktorý sa zúčastnil humanitárno-novinárskej misie na východnú Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Fotí si budovy i netradičné grafity či muraly. Ako šoféra ho čakala ešte dlhá cesta domov cez celú vojnou sužovanú krajinu.

Ponáhľame sa, míňame sa s českými žurnalistami, čo nám trochu prišlo ľúto. Mohli sme sa porozprávať, čo je nové, ale čas je neúprosný.

Dnipro bolo poslednou zastávkou nášho tripu.

Prvou bol Kryvyj Rih. Do mesta prichádzame večer, v hoteli nás víta siréna so vzdušným poplachom. Neskôr sa tieto sirény stanú bežnou súčasťou dňa, človek si zvykne.

Pribúdali havárie

Cesta na východ Ukrajiny prebiehala v pohode, ale posledných 120 kilometrov pred cieľom sa zhoršilo počasie a pribúdali dopravné nehody.

Videli sme aj auto, ktoré narazilo do jedného z kontrolných „check pointov“. Nebol to príjemný pohľad.

Vedúca Podaj ďalej Viki Potášová píše z Prešova Viktorovi o tom, čo všetko združenie chystá v najbližších dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Ideme na bomby,“ vytešuje sa a nahráva mu tým na smeč. „Aj my ideme na bomby,“ kontruje povestným čiernym humorom Viktor.

Cesta plná výtlkov

V Kryvom Rihu prespíme a ráno vyrážame do najprísnejšie stráženého ukrajinského mesta Nikopol, len zopár kilometrov vzdušnou čiarou od teritória okupovaného Rusmi.

Vedie tam cesta, ktorá je doslova tvorená z výtlkov. Viktor cestu zvláda, akoby tade jazdil denne, ale aj tak chytíme defekt.

Zaberie Rišo Stachoň, druhý z vodičov, za desať minút ideme s dodávkou ďalej a prechádzame niekoľkostupňovou kontrolou.

V rádiu medzitým, ako každý deň, odbíjajú minútu ticha, po ktorej nasleduje ukrajinská hymna. Potom pokračuje rádio v bežnom vysielaní.

Znie z neho Metallica, jedna z nepísaných hymien ukrajinského odporu na motívy talianskeho hitu Bella ciao i Hej, sokoly (samozrejme, nie slovenská kandráčovská verzia).

A pomedzi pesničky zavše zaznie moderátorský vstup ukončený heslom: „Vse bude Ukraina!“

Toto je v súčasnosti najaktuálnejšie heslo na Ukrajine. Každý verí, že „všetko bude Ukrajina“. Oblasti v Donecku, Luhansku, Záporoží i Chersone, ako aj celý Krym. „Vse bude Ukraina!“

Súvisiaci článok Za mestom je mínové pole, okupovaná elektráreň a Rusi s delami. Ako sa žije v Nikopole Čítajte 

Prísne strážené mesto

Prichádzame do Nikopolu. V meste platia prísne opatrenia, je v ňom zákaz fotenia, nepriestrelné vesty sú samozrejmosťou. Máme vojenský sprievod, inak by sme nemali šancu sa tam dostať.

Niekoľko kilometrov vzdušnou čiarou - cez mínové pole a rieku Dneper - leží v meste Enerhodar Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je pod kontrolou ruských okupantov.

Obyvatelia Nikopolu sú v strehu. No neodchádzajú.

„Skrátka ľúbia svoje mesto. Časť ľudí nemá kam ísť. Nemôže si dovoliť ísť nikam inam, nemá na to dostatok peňazí. Ďalšia časť je tu naviazaná na prácu,“ vysvetľuje primátor Jevhen Jevtušenko a ukazuje na šrapnely, ktoré povyberali po bombardovaní zo stropu a stien mestského úradu.

Záporožie: Siréna nikoho nevyplaší

Z prísne stráženého Nikopolu odchádzame do Záporožia.

Musíme ísť okľukou, na kratšej ceste hrozilo väčšie nebezpečenstvo. Metropola Záporožskej oblasti nám príde oproti Nikopolu ako bezpečná civilizácia.

Asi to tak aj je. Záporožie na juhovýchode Ukrajiny leží na rieke Dneper a je šiestym najväčším mestom na Ukrajine. Pred vojnou malo necelých osemstotisíc obyvateľov.

V meste je čulý ruch. Fungujú obchody i trhovisko. Ľudí z neho nevyháňa ani siréna.

Na jediný „check point“, cez ktorý prichádzajú na Ukrajinu vyhnanci z okupovanej časti Chersonskej oblasti, ísť nemôžeme.

Na konvoj čakáme na kontrolnom mieste v Záporoží, kde prišelcov registrujú.

Súvisiaci článok Buď Rusko alebo Záporožie. Ako okupanti vysídľujú Cherson (reportáž z Ukrajiny) Čítajte 

Vyhnali ich z Chersonskej oblasti

Zhovárame sa s nimi a dozvedáme sa, že situácia za „demarkačnou“ čiarou je zložitá.

Okupačná ruská armáda mobilizuje miestnych mužov, ostatných odtiaľ vyháňa. Buď na ruskú, alebo na ukrajinskú stranu.

Ľudia, ktorí prichádzajú, sú presvedčení, že sa raz budú môcť vrátiť. Aktuálne to tam však je mimoriadne nebezpečné. Medzi vyhnancami sú aj starí ľudia či malé deti.

V Chersonskej oblasti ostať nemohli.

Krátko po návrate na Slovensko sa dozvedáme, že metropola tejto oblasti Cherson sa vrátila späť do rúk Ukrajincov. Dobrá správa. „Vse bude Ukraina!“

Záporožie je sympatické mesto s očarujúcou atmosférou a polohou pri rieke Dneper, ale ráno musíme ísť ďalej. Na najvýchodnejší bod našej misie, mesto Kramatorsk v Doneckej oblasti.

Kramatorsk je dlhodobým cieľom

Cestu lemujú bilbordy s podobizňami mŕtvych ukrajinských vojakov.

V tomto meste bola zbombardovaná stanica, hotel i množstvo budov. Jedna z rakiet cielila na radnicu, ale dopadla o niekoľko desiatok metrov ďalej, na námestie.

Kramatorsk je skúšaný už od roku 2014, niekoľko mesiacov v tom roku bol aj pod okupačnou správou, pod vedením proruského separatistu Igora Girkina alias Strelkova.

Do mesta sa stále vracajú jeho obyvatelia. Najmä tí, ktorí nemajú kam ísť.

Primátor Oleksandr Gončarenko má pred prichádzajúcou zimou obavy: „Bude to zložité obdobie. Najväčším problémom je elektrina. A teplo. Ak sa bude vracať viac a viac obyvateľov, bude čoraz ťažšie im pomôcť.“

Ukazuje na tepláreň, ktorú nanovo „spojazdnili“ a ktorá zásobuje teplom šesťdesiat percent Kramatorska. Dokedy, to je otázne, kritická infraštruktúra je stále cieľom útokov.

V meste ostali najmä starší ľudia. Vravia nám, že si zvykli a aj tak nemajú kam ísť. „Ako Boh dá, tak bude,“ hovorí dôchodkyňa, ktorá si privyrába v komunálnych službách. Tie fungujú bez zádrhov.

Domáci tvrdia, že na bombardovanie si zvykli. Do pivníc po prvej siréne nebežia. Ako povedal jeden z Kramatorčanov, keď dopadla raketa na susedný dom, spal. „Horšie bolo, keď zbombardovali hotel. Vtedy som si myslel, že sa zrútil svet,“ podotýka.

V Kramatorsku sa naša humanitárno-novinárska misia rozdelí. Kým žurnalistická časť debatuje s primátorom, dobrovoľníci sú v meste.

Hoci je v meste všetko zatvorené, Richardovi sa podarí nájsť fast food. Zážitok umocnia miestni vojaci, ktorí - prekvapení z neočakávaných „turistov“ - ich pozvú na hamburger. Kartou sa tam platiť aj tak nedá.

Súvisiaci článok Nevracajte sa. Zima bude zlá, prosí primátor Kramatorska (reportáž z Ukrajiny) Čítajte 

Posledné rozhovory a domov

Odchádzame z mesta. Máme ešte nejaké stretnutia s vojakmi, pohraničníkmi či zástupcom tajnej služby SBU a presúvame sa do Dnipra.

Stihneme ešte absolvovať hovor s exilovým primátorom Enerhodaru, s ktorým sa nám v Záporoží, kde aktuálne sídli, stretnúť nepodarilo.

Potom nasleduje cesta domov. Na hraničnom priechode Malyj Bereznyj - Ubľa sme v dobrom čase. Okolo pol jednej nadránom kyjevského času. Všetko dobre dopadlo.

Pomáhajú od začiatku

Podaj ďalej vozí humanitárnu pomoc od začiatku vojny takmer každý týždeň.

Hýbateľom tejto pomoci je Vlado Benč. Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi bol doteraz najďalej v Ivanofrankovsku, väčšinou vozí pomoc do Užhorodu. Odtiaľ ju ďalej distribuujú ukrajinskí partneri.

Tentoraz to bolo iné. Vlado si zobral na svoje plecia podstatne väčšie sústo a dodávka s pomocou a dobrovoľnícko-žurnalistickou osádkou putovala až k aktívnej bojovej zóne do najvýchodnejších oblastí vojnou sužovanej krajiny.

„Situácia na Ukrajine je aktuálne zložitá. Zima prinesie ďalšie utrpenie, hlavne civilistom. Preto v pomoci nepoľavíme,“ konštatuje Vlado.

Stále sú potrebné trvanlivé potraviny, obväzy a ďalší zdravotnícky materiál. Podľa Vlada sa však teraz chcú sústrediť hlavne na zimné veci. Od čižiem, cez spacáky, teplé oblečenie, ponožky, termo bielizeň až po turistické variče.

Vojnový konflikt, ktorý sa začal 24. februára, keď ruská armáda napadla Ukrajinu, stále trvá a jeho koniec je zatiaľ v nedohľadne.

Ukrajinci sú však odhodlaní, veria vo víťazstvo a v záchranu krajiny a svorne tvrdia: Vse bude Ukraina!

Vojna na Ukrajine

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu