Lieková rezistencia pneumokokov celosvetovo narastá, čo znižuje samotnú účinnosť antibiotickej liečby aj pri pneumokokovom zápale pľúc. Prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach PAVOL JOPPA vysvetľuje, že je to spôsobené nadmerným používaním antibiotík.
„Musíme si však uvedomiť, že to nespôsobuje len ich využívanie v medicíne, ale aj veľké množstvo ich spotreby v produkcii živočíšnych potravín. Aj toto vplýva na odolnosť baktérií voči antibiotikám.“
O výsledku rezistencie baktérií u pacienta sú na základe vyšetrení lekári oboznámení až do piatich dní. „A práve to je problém rezistencie. Nevieme ju určiť hneď,“ hovorí pneumológ. Pri komunitnom zápale pľúc sa teda prvá liečba vždy nastavuje naslepo. Ide o takú liečbu, ktorá je väčšinou účinná a zlyhá len u malej časti pacientov.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- čo je komunitný a nemocničný zápal pľúc
- kedy hrozí zápal pľúc pri otužovaní
- prečo môžeme dostať zápal pľúc najľahšie po chrípke
- ako sa prejavuje zápal pľúc u dospelých a seniorov
- ako medicína reaguje na rezistenciu baktérií
- prečo je zaočkovanosť proti pneumokokovému zápalu pľúc nízka
Máme tu sezónu respiračných ochorení. Aká je vo vašej ambulancii situácia, je to už viditeľné?
- V porovnaní s letom je viditeľné, že pacienti začínajú pribúdať, aj keď to ešte nie je vrchol. Posledné leto však bolo atypické, pretože počas neho prebehla malá vlna koronavírusu. V súčasnosti pozorujeme nárast iných infekcií, ktoré tu sú už dlhšie.
Na následky sezónnych respiračných infekcií zomrie na Slovensku ročne viac ako 2500 ľudí, predovšetkým starší pacienti. Na aké respiračné ochorenia by sme si teda v súčasnosti mali dávať pozor?
- Je predpoklad, že koronavírusová infekcia sa zaradí medzi ostatné patogény, ktoré tu sú už dlhodobo. Hubové či parazitové infekcie sú raritné a nemajú sezónny výskyt. Najbežnejšie akútne ochorenia na planéte sú spôsobené baktériovými a vírusovými infekciami respiračného systému. Respiračný systém je zvláštny tým, že intenzívne komunikuje s vonkajším prostredím. Naberáme cez neho do tela vzduch.

Infekcie spôsobené baktériami a vírusmi sa zároveň týkajú všetkých oblastí respiračného systému, od nosa, čo sa prejavuje ako nádcha, cez infekcie dýchacích ciest až po najzávažnejšie ochorenie, ktorým je zápal pľúc. Vyvolať ho môžu rôzne respiračné infekcie. Je to najzávažnejšie ochorenie, pretože postihuje životne dôležitý orgán a môže viesť k jeho zlyhaniu.
Zápal pľúc sa objavuje v rebríčku najčastejších príčin hospitalizácie. Najmä seniorov teraz ohrozuje pneumokokový zápal pľúc. Čo je to za ochorenie? Odlišuje sa nejako od „bežného“ zápalu pľúc?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.