Denník Korzár vám každý pracovný deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Kauza cintorína v Ladomirovej dostihla starostu. Končí, vyhrážali sa mu smrťou

LADOMIROVÁ. Obec Ladomirová v Svidníckom okrese nasledujúce štyri roky povedie Oľga Bojčíková, kandidátka Smeru, Hlasu a SNS.
Dosluhujúci starosta nezávislý Vladislav Cuper bude poslancovať.
Priznáva, že rozhodnutie Ladomirčanov ho prekvapilo, kauze „zničené hroby“ za to ale rozhodujúcu vinu nedáva.
„Určite to mohlo poškodiť. Každá negatívna reklama má nepriaznivý dopad. Mohlo to voličov odradiť,“ hovorí Cuper, ktorý kandidoval za KDH.
Kauzu odštartoval svojimi vyjadreniami veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, keď odstránenie obrubníkov na vojnovom cintoríne opísal tak, že „hroby zosnulých hrdinov boli takmer zničené. Pred dvoma mesiacmi boli na príkaz starostu obce Ladomirová bagrom zrovnané so zemou.“
Jana Otriová sa zhovárala s dosluhujúcim starostom, oslovila aj novozvolenú starostku.
Polaček niekde prehral, no inde mal 88 percent. Najbizarnejšie volil Lunik IX

KOŠICE. Primátor Jaroslav Polaček obhájil v sobotňajších komunálnych voľbách primátorskú funkciu v Košiciach vďaka tomu, že mal dominantnú podporu pomerne rovnomerne rozloženú po celom meste.
Nezávislý kandidát s podporou koalície KDH, SaS, Sme rodina, Aliancia, SRK, Dobrá voľba a Umiernení, OĽaNO, Nova, KÚ, Zmena zdola však nevyhral vo všetkých štrnástich volebných obvodoch.
Ako a kde Polaček voličov presvedčil, píše Peter Jabrik.
V čom to s Rašim bolo iné ako so Zahorčákom. Trnka dokonca v Košiciach stratil

KOŠICKÝ KRAJ. Pred piatimi rokmi rozhodli o víťazstve Rastislava Trnku (nezávislý s podporou stredo-pravej koalície) vo voľbách predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) o 875 hlasov dva kľúčové faktory – košický a maďarský.
Keby jeden z nich zabral len o trochu menej, druhý v poradí Richard Raši (vtedy Smer, teraz Hlas) by vyhral.
V sobotňajších župných voľbách bola Trnkova obhajoba oveľa jednoduchšia a už nie tak fatálne závislá od týchto dvoch faktorov, aj keď opäť zohrali nezanedbateľnú úlohu.
V roku 2017 utrpel Raši zásadné straty voličských hlasov na juhu kraja, lebo vtedajší vládny koaličný partner ficovcov Most-Híd postavil v KSK vlastného kandidáta na župana Karola Patakyho.
Analýzu župných volieb v Košickom kraji pripravil Peter Jabrik.
Kaliňák bol silnejší ako Chudík, s Majerským prehral 5:8, každý mal svoju baštu

PREŠOVSKÝ KRAJ. Politická mapa na severovýchode Slovenska sa po voľbách do vyšších územných celkov prekresľovala len minimálne.
Kandidát pravice Milan Majerský z KDH zvíťazil v ôsmich obvodoch, ktoré kopírujú okresy. V porovnaní s minulými voľbami to bol pokles o jeden okres.
Ľavicový kandidát Michal Kaliňák, podporovaný Hlasom, Smerom, SNS a Alianciou, získal päť obvodov. Peter Chudík zo Smeru ich mal v minulých voľbách o jeden menej. Rozdielovým obvodom bol okres Humenné, ktorý teraz Majerský „stratil“.
Župné voľby v Prešovskom kraji analyzoval Michal Frank.
Suja po volebnom debakli: Trnka silno uchopil juh Košického kraja

KOŠICKÝ KRAJ. O opätovne zvolenom košickom županovi Rastislavovi Trnkovi hovoril pred voľbami ako o obeti.
V politických diskusiách sa tiež voči úradujúcemu predsedovi Košického samosprávneho kraja najviac vyhradzoval, kritizoval ho a vystupoval voči nemu sebavedomo.
Keď začiatkom júna Róbert Suja (Hlas) ohlasoval svoju kampaň pri Dóme sv. Alžbety, stáli za ním desiatky ľudí z Hlasu, medzi nimi aj dvaja bývalí košickí primátori: Richard Raši a Martin Petruško (vtedy Smer, teraz Hlas).
Po jeho boku bol tiež líder tejto strany Peter Pellegrini. Voľby dopadli pre tohto kandidáta viac ako prekvapujúco.
V článku od Jany Ogurčákovej a Kataríny Gécziovej sa dozviete, v čom vidí Suja príčiny svojho neúspechu.
Dva dni po voľbách obťažoval opitý košický poslanec návštevníkov v centre

KOŠICE. Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré dokumentuje správanie opitého mestského poslanca Michala Djordjeviča (nezávislý) v centre Košíc.
Dej zhruba dvojminútovej autentickej snímky sa odohráva približne 48 hodín po komunálnych voľbách, v ktorých obhájil mandát mestského (1 197 hlasov) a miestneho staromestského poslanca (570 hlasov).
Video zachytáva, ako poslanec tackavo prechádza po Kováčskej ulici smerom na Mlynskú. Po tom, ako prejde okolo jedného z podnikov, končí na zemi kovový popolník, ktorý je pred ním vyložený pre zákazníkov.
Djordjevič, ktorý očividne nevedel, že ho niekto nahráva, pokračoval krížom cez cestu. Pri nekoordinovanom pohybe vybočil z chodníka smerom k ceste, kde sa mu prudko vyhlo okoloidúce auto.
Po krátkej chvíli sa zapozeral na mladú ženu, ktorá šla po opačnej strane ulice. Zrýchlil krok a okoloidúcu zastavil. Krátky rozhovor, ktorý medzi dvojicou prebehol, nie je počuť, avšak z gest ženy vidno, že reagovala odmietavo.
Zrazu nad ňu dvihol ruku, ktorú mu vystrašená žena odsotila.
Ako Djordjevič vysvetlil svoje vyčíňanie si prečítate v článku Michala Lendela.
Veľký povolebný konflikt v Žehre. Miestni na seba vytiahli vidly, sekery a tyče

Dva dni po voľbách, v pondelok, došlo v miestnej osade k hromadnému konfliktu. Príčinou mal byť výsledok volieb.
Zasahovali tam desiatky policajtov i záchranári. Miestni na seba vytiahli sekery, kamene, tyče a vidly.
Malo ísť o stovky ľudí, ktorí sa údajne pochytili na troch miestach. V osade padlo aj niekoľko varovných výstrelov zo strany polície.
Polícia potvrdila, že sa medzi sebou hádali dve skupiny miestnych. Nešlo pritom o prvý podobný incident v obci.
Nepokojnej situácii v Žehre sa venovala Katarína Gécziová.
Ak nebožtík precitol, mohol zazvoniť. Kde je najkrajšia časť veľkého cintorína

KOŠICE. Hrob zo sklenenej tabule, mozaiky aj zvonček, na ktorý môže zazvoniť len zdanlivý nebožtík.
Prechádzka v meditatívnom prostredí cintorína je priam ako otvorená učebnica dejepisu.
Verejný cintorín v Košiciach je síce najväčším miestom na pochovávanie na celom Slovensku, no nebol historicky prvým v meste.
Na prehliadku po jeho zákutiach vás zoberie Elena Danková.
Ďalšie správy

Tatry si vzali ďalší život, Poliaka hľadali záchranári viac ako týždeň. Jeho telesné pozostatky prevezie vrtuľník
Vo Vysokých Tatrách sa začala sezónna uzávera, príroda potrebuje pokoj. K väčšine chát sa turisti dostanú
Šport

Prekvapivé i nečakané. Michalovce vyhodili kanadského trénera
Zohnať lístok bolo takmer nemožné. Prešov pred 50 rokmi bojoval o titul s Trnavou
Líder z Prešova doma zakopol, prehral po 13 víťazstvách za sebou
Sme bezpečný priestor pre LGBTI+

Aj nás v denníku Korzár zasiahol teroristický útok pred podnikom Tepláreň na Zámockej ulici, ktorý si vyžiadal životy dvoch LGBTI+ ľudí - Juraja a Matúša. O to viac, že takýto nenávistne motivovaný útok považujeme za mimoriadne osobný. Dotýka sa našich kolegov, priateľov, blízkych aj nás samotných.
V denníku Korzár si plne uvedomujeme, aké je dôležité, aby sa všetci obyvatelia Slovenska cítili v tejto krajine prijímaní, rešpektovaní a najmä bezpečne.
Roman Samotný po teroristickom útoku na Tepláreň povedal, že nevie, či bude mať silu prevádzkovať svoj podnik ako bezpečné miesto pre LGBTI+ aj naďalej. No vyzval všetkých, aby pomohli vytvoriť ďalšie Teplárne, aby premenili svoje kaviarne, reštaurácie, bary, podniky, obchody aj firmy na miesta, ktoré budú pre LGBTI+ ľudí bezpečné.
Denník Korzár plne podporuje výzvu Romana Samotného. Preto sa rozhodol v stredu 2. novembra vložiť do printového vydania denníka Korzár dvojicu dúhových nálepiek s nápisom „Sme bezpečný priestor pre LGBTI+“.
Môžu poslúžiť všetkým, ktorí chcú vyslať signál, že im záleží na bezpečí v našej spoločnosti pre každého bez rozdielu.
Pozývame všetky firmy, predajne, kaviarne, obchody, reštaurácie či bary, aby sa k nám pripojili. Aby sme spoločne vytvorili desiatky, stovky či tisíce bezpečných miest pre každého.
Ďakujeme vám.
Fotografia dňa

Na cintorínoch sa spomínalo na blízkych a zapaľovali sa sviečky. Pozrite si sviatočnú atmosféru na fotografiách
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.