O výsledkoch spojených volieb na východe Slovenska sme sa pozhovárali s politológmi MICHALOM CIRNEROM a GABRIELOM SZÉKELYM.
Ako hodnotíte volebnú účasť na východe? Zaujali voličov prvé spojené voľby v histórii?
- Cirner: Volebná účasť v regionálnych voľbách v Prešovskom kraji takmer kopíruje celonárodnú účasť v regionálnych voľbách na Slovensku na úrovni približne 44 percent. Celonárodne ide o trochu nižšiu účasť, ako bývala v komunálnych voľbách v minulosti, a dosť väčšiu, ako to bývalo v regionálnych voľbách.
I keď sa tešíme, že spojené voľby výrazne zvýšili voličskú účasť v regionálnych voľbách, voľby celkovo zaujali menej voličov, a to napriek tomu, že išlo o voľby spojené. Mala by nám pritom bliknúť kontrolka, lebo sa zdá, že ani supervoľby neoslnili voličskou účasťou.
Székely: Výsledky volieb na východnom Slovensku potvrdili, že spojením termínu volieb v oboch typoch došlo k zvýšeniu volebnej účasti do orgánov samosprávnych krajov. Tento efekt hodnotím jednoznačne pozitívne, hoci pripomínam, že ešte stále existuje značná časť elektorátu, ktorá svoje aktívne volebné právo v týchto voľbách nevyužíva, teda voľby úplne odignoruje z rôznych dôvodov.
V Prešovskom samosprávnom kraji je tento nárast účasti viditeľnejší o päť percent v porovnaní s Košickým samosprávnym krajom. Treba zdôrazniť, že vyššia volebná účasť vo voľbách znamená pre zvolených kandidátov nielen silnejšiu legitimitu ich mandátu. Víťazi si musia uvedomiť najmä to, že vo vzťahu k občanom majú ešte silnejší záväzok zodpovednosti vo výkone svojej funkcie.

Sú podľa vás volebné výsledky v oboch krajských mestách prekvapením? Prieskumy hovorili o iných číslach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.