KOŠICE, PREŠOV. Približne po dvadsiatich rokoch od začiatku privatizácie podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) predáva štát postupne aj zvyšky svojich podielov v týchto firmách.
V súčasnosti vlastní prostredníctvom svojej akciovej spoločnosti MH Manažment, a. s., menšinové podiely v rozmedzí od 31 do 44 percent v 14 podnikoch.
Počas septembra ponúkla štátna firma na predaj akcie ôsmich z nich.
Medzi nimi sa ocitli aj spoločnosti eurobus a SAD Prešov, ktoré patria medzi najväčších autobusových dopravcov na východe Slovenska.
Kým košický eurobus odviezol v minulých rokoch priemerne ročne 12 miliónov cestujúcich a najazdil zhruba 16 miliónov kilometrov, v prípade SAD Prešov to bolo ročne 7,6 milióna cestujúcich a 10,4 milióna kilometrov.

Eurobus v zisku, SAD Prešov v strate
Predaj akcií bude prebiehať formou dvojkolovej verejnej súťaže, teda kombináciou ponukového konania a následnej elektronickej aukcie.
Jediným hodnotiacim kritériom by mala byť najvyššia ponúknutá cena.
Minimálnu cenu za 40-percentný balík akcií eurobusu stanovila štátna MH Manažment na 6,8 milióna eur.
Košický dopravca mal v roku 2021 tržby na úrovni 6,7 milióna, pričom firma dosiahla zisk 780-tisíc.
Prešovská SAD-ka sa však podľa ekonomického portálu Finstat pohybovala v predchádzajúcich dvoch rokoch v červených číslach.
Po prepade tržieb v rokoch 2019 a 2020 o viac ako 3 milióny sa dostala do straty 890-tisíc, o rok neskôr to bola strata niečo vyše 300-tisíc.
Za 31-percentný podiel v SAD Prešov musí zaplatiť záujemca minimálne 3,4 milióna.

Sojka: Predaj v najnevhodnejšom čase
Majoritným akcionárom v eurobuse je spoločnosť Tempus – Trans, s. r. o, ktorá patrí dvojici podnikateľov Vincentovi Vattaiovi a Martinovi Sojkovi.
Druhý spomenutý priznal, že oznámenie o verejnej súťaži, ktorej predmetom sú štátne akcie eurobusu, súkromná firma neprivítala s potešením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.