Festival pocity
PREŠOV. V prešovských kinách sa vo štvrtok 6. októbra začne 13. ročník filmového festivalu Pocity, na ktorom môžu návštevníci vidieť filmy z domácej a svetovej artovej produkcie. Premietať sa bude v sále kina Scala, v Cinemaxe v obchodnom centre Novum, v klube Stromoradie, ale aj na netradičnom mieste - v prešovskej Hvezdárni a planetáriu. Festival potrvá do stredy 12. októbra.
Audiovizuálne snímky sú rozdelené na štyri sekcie - Naše pocity, Pocity susedov: Ukrajina, Pocity deťom a Pocity zo sveta. V súťaži ´Pocity v kraťasoch´ sa predstavia tvorcovia krátkych filmov.
Návštevníci sa môžu tešiť na slovenské novinky, medzi ktoré patrí aj snímka Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha. V rámci festivalu premietnu aj satirické dielo Ouca – (ne)skutoční príbech. V bloku filmov s názvom Osmičkári uvidia diváci snímky prešovských amatérskych filmárov, ktorí vrátia festival do doby osemmilimetrových filmov. Fanúšikov najznámejšej bigbítovej skupiny všetkých čias poteší snímka Patrika Lančariča Dežo Hoffmann – fotograf Beatles.
Všetky zo spomenutých filmov na festivale osobne uvedú ich tvorcovia.
Sekcia Pocity susedov sa tento rok bude venovať ukrajinským tvorcom a ich snímkam. Aktuálne sú napríklad snímky Nosorožec, mapujúci zmeny Ukrajiny od vyhlásenia jej nezávislosti a Zem je modrá ako pomaranč, ktorý je dokumentom o rodine žijúcej v tzv. červenej zóne Donbasu, ktoré bolo pred rokmi po ostreľovaní jedno z najviac zničených miest.
Pocity zo sveta prinesú výber žánrov z rôznych krajín, v ktorých má zastúpenie Česko, Poľsko, Nemecko, Francúzsko, Švédsko, Dánsko, Kanada, USA či Južná Kórea. Predstavia napríklad komédiu Trojuholník smútku, dokumentárnu love story Erupcia lásky, snímku Podozrivá z kórejskej dielne, ale aj klasickú sci-fi Ikarie XB 1 z československej produkcie z roku 1963.
Na svoje si prídu aj najmladší diváci výberom v sekcii Pocity deťom, ktoré ponúknu veselú holandskú rozprávku Kvik, koprodukčnú snímku slovenského režiséra Petra Budinského Tvojazem a český režisér Jan Hošek prispeje oceňovaným dokumentom Planéta Praha o zvieratách žijúcich v srdci Českej republiky.
Od zrna po múku
PREŠOV. Históriu mlynov a mlynárskeho remesla v regióne Šariša a v poriečí Torysy približuje výstava s názvom Od zrna po múku v Krajskom múzeu v Prešove. Záujemcovia si ju môžu pozrieť do konca októbra.
Jej prvá časť je tvorená panelmi, na ktorých môžu návštevníci vidieť chronológiu vývoja remesla od obdobia antiky.
"Sú tam zobrazené rôzne spôsoby drvenia zrna, respektíve obilia v minulosti. Človek má možnosť sa dozvedieť, kde vznikali tie najstaršie, či už vodné alebo veterné mlyny na starom kontinente. Plus, sú tu veľmi pekné doklady mlynárskeho remesla v podobe trojrozmerných exponátov, čiže mlynov drevených, ktoré boli zapožičané z iných múzeí. Na stenách visia obrazy s tematikou mlynov, ktoré tiež zapožičala, či už Krajská galéria v Prešove alebo Východoslovenské múzeum v Košiciach," priblížil odborný pracovník Krajského múzea a autor výstavy Igor Lazorík.
Na výstave si návštevníci môžu pozrieť aj obrazové hodiny z fondu Krajského múzea v Prešove.
"Nachádzali sa v expozícii historických hodín a je to možno tiež doklad toho, aký šikovný alebo 'dumavý' bol niekedy človek, keď do klasického rámu spodobnil aj hodinový stroj. Je možné vidieť motív krajiny, nejakého mestečka, mechanizmu píly, pričom vodné koleso je hodinový stroj," dodal Lazorík.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.